Fotenie na film. Ako začať a prečo?

Progres je esenciou úspechu. Digitálna technológia a technologický pokrok nám veľmi uľahčujú život. Aspoň by to mala byť jeho úloha. Urobiť krok späť a vrátiť sa k niečomu „z minulosti“ by mohlo na prvý pohľad pôsobiť nerozumne. No nemusí to byť vôbec zlé.

Hoci digitálna fotografia nahradila filmovú fotografiu, neznamená to, že je zastaraná. Hoci na film fotí pomenej ľudí, všetci ho milujeme pre jeho nadčasovú estetiku alebo aj pre komplikovaný proces, ktorý so sebou nesie. A čo je ešte lepšie, obidva tieto aspekty – proces fotenia a proces spracovania filmu, ti môžu pomôcť stať sa lepším fotografom.

Tento článok je úvodný a budem sa snažiť ho zachovať jednoduchý. Jeho úlohou je pomôcť ti začať na film fotiť. Alebo aspoň prebudiť v tebe zvedavosť. 🙂 Budem sa snažiť, nehovoriť o technických detailoch, ale namiesto toho sa sústrediť na celkový proces a myslenie za analógovou fotografiou.

Fotenie na film je drahé, zbytočne to spomaľuje, musíš tomu venovať veľa času a nakoniec sa ti možno ani nepodarí získať záber aký si chcel. Tak na čo to všetko? Nie je digitál lepší?

Prečo fotiť na film

Prečo fotiť na film je otázka, ktorú počujem často. Je to dobrá otázka. Pýtal si sa už sám seba, prečo vôbec niekto fotí na film? Zrejme neexistuje jednoduchá odpoveď. Pre mňa osobne nie je fotenie na film len o voľbe medzi, tým ako niečo odfotím, či na film alebo na digitál. Rád fotím na film i na digitál a každé má svoje miesto a využitie.

Tu je pár dôvodov prečo na film ešte stále fotím a mám ho radšej ako fotenie na digitál.

1. Zastav sa a premýšľaj

Film má na mňa v prvom rade psychologický účinok. Film je drahý, to áno. Má byť prečo. A práve aj vďaka tomu, že je drahý, nechcem plytvať zábermi. Častokrát mám k dispozícii len 36 záberov, a tak som nútený sa viacej zamýšlať nad tým, čo odfotím a aj ako to odfotím. Je to vynikajúci spôsob ako uvoľniť myseľ, vyjsť z každodenného kolobehu a psychicky si oddýchnuť. Tvoriť.

2. Nadčasová estetika

Fotky odfotené na filme majú nenahraditeľnú estetiku. Nič nedokáže reprodukovať svetlo tak, ako film. Nech by človek strávil aj desiatky hodín za počítačom a snažil by sa fotku upraviť, so snahou, čo najvernejšie kopírovať film, stále to bude digitál. Možnosť používať rôzne filmy, testovať, spoznávať ako sa v daných podmienkach správajú ma veľmi napĺňa a odmeňuje.

3. Škola fotografie

Fotenie na film má taktiež aj edukačnú výhodu. Je ich mnoho. Každý fotograf môže vnímať iné výhody. Pre mňa sú najmä tieto tri.

Prvou edukačnou výhodou je, že fotím pomalšie a menej. Nefotím všetko čo vidím. Som viac nútený zamýšľať sa nad tým, ako presne chcem, aby záber vyzeral, musím viac premýšľať a uvažovať ako len stláčať spúšť. Snažím sa predvídať. Druhou výhodou je, že film ma učí vnímať svetlo správne. Mnoho analógových fotoaparátov nemá zabudovaný expozimeter (tzv. merač svetla) a tak musím správne nastaviť uzávierku a clonu. Častokrát sa mi nechce merať každý záber a tak hádam. A čím viac fotím, tým lepšie hádam. Film ma naučil chápať svetlo, ako na neho film reaguje a ako ho využiť čo najlepšie. Treťou výhodou je, že miesto toho, aby som po každom zábere pozeral na LCD displej a kontroloval ako som čo odfotil, môžem sa plne sústrediť na fotenie a nič mi neuniká. Som oslobodený od nutnosti kontrolovať niečo. Svoj čas a energiu môžem plne venovať foteniu. Nič ma nerozptyľuje.

4. Ten pocit, keď to dáš

S filmom často nevieš. Teda viac nevieš ako vieš. Vždy ťa prekvapí a keďže ti nedovoľuje vidieť fotku ihneď po odfotení, spočiatku máš v hlave len predstavu, ako by fotka mala či mohla vyzerať. No po vyvolaní filmu a naskenovaní negatívov si fotky pozrieš a vidíš, že to vyšlo… čo viac? 🙂

Ako začať fotiť na film

V najzákladnejšej forme, fotenie na film a fotenie na digitálny fotoaparát je úpne rovnaké. Oba spôsoby fotenia fungujú na rovnakom princípe – fotoaparáty majú objektív, cez ktorý dopadá svetlo na svetlocitlivý povrch. Rozdieľ medzi nimi je len v tom, že svetlo dopadá na film, nie na snímač.

Na fotenie na film budeš potrebovať pár základných vecí.

Zadováž si fotoaparát na film

Najdôležitejšiu vec, ktorú budeš potrebovať je samotný fotoaparát, ktorý na film fotí. Kde ho získať? Jedna môžnosť je spýtať sa členov rodiny, starých rodičov, rodičov. Som si  takmer 100% istý, že v rodine máte aspoň jeden fotoaparát na film.

Fotoaparátov na film existuje niekoľko druhov. Časom si o nich budeme hovoriť viac. Každý z nich má svoje výhody i nevýhody, o ktorých sa budem snažiť v skratke povedať. Budem hovoriť o fotoaparátoch, ktoré fotia na kinofilm – film formátu 35 mm. Je to najbežnejší formát, ktorý môžeš kúpiť. Je lacnejší ako iné, spracujú ho priam všade a ľahko sa používa.

Point & Shoot

Pokiaľ dôvod, pre ktorý chceš fotiť na film je hlavne vizuálna stránka fotiek, point & shoot je presne pre teba. Ako už názov prezrádza, je to fotoaparát, ktorý len namieriš (point) a cvakneš (shoot). Je to malý kompaktný foťáčik, ktorý fotenie veľmi uľahčuje. Nemusíš nič nastavovať, pretože fotoaparát urobí všetko za teba. Takýchto šikovných fotoaparáov je k dispozícii veľmi veľa, a navyše v krásnom stave, pretože sa doslova vyrábali na tony. Ja momentálne používam Konicu Big Mini.

Aké výhody má point & shoot?

  • malý šikovný fotoaparát
  • ľahká a jednoduchá obsluha
  • stačí vložiť film a môžeš fotiť
  • vhodný hlavne pre úplných začiatočníkov
  • bezproblémová dostupnosť za dobré ceny
  • výborný na dovolenky, výlety a fotenie pouličnej fotografie

Rangefinder – diaľkomer

Ak máš pocit, že point & shoot je pre teba príliš jednoduchý a chcel by si niečo, čo ti umožní spomaliť a fotenie na film precítiť, druhou možnosťou je rangefinder. Hoci môže pôsobiť zložitejšie na obsluhu a disponuje väčším množstvom funkcií, svoju kompaktnosť a jednoduchosť si stále zachováva. Každý rangefinder sa môže líšiť funkciami, no najčastejšie poskytuje hlavne manuálne zaostrenie a v niektorých prípadoch aj nastavenie clony či rýchlosti uzávierky. Fotenie s ním už nie je len o namierení a cvaknutí. Môžeš sa viac „zapojiť“ a ovplyvniť výsledný záber. Môžeš viac a viac experimentovať, skúšať nové veci a spoznávať krásu fotenia na film.

Rangefindery sa môžu veľmi líšiť a výber môže byť mätúci, avšak dobrou voľbou na začiatok je Canonet GIII QL17, Minolta Hi-Matic F, Olympus Trip35 alebo dokonca aj Olympus XA.

Aké výhody má rangefinder?

  • malý kompaktný fotoaparát
  • jednoduché ovládanie
  • viac funkcií – niektoré poskytujú manuálne zasotrovanie, nastavenie clony i rýchlosť uzávierky
  • veľmi tichý chod fotoaparátu

Zrkadlovka (Single Lens Reflex)

„Čím väčší fotoaparát tým lepší!“ Však? 🙂 Vôbec… ale tí, ktorú chcú „riadnu“ mašinu, si môžu vybrať hneď z niekoľkých.

Pre úplného nováčika môže byť skok na úplne manuálu zrkadlovku celkom šok. Je dobré si to zo začiatku trošku zjednodušiť. „Novšie“ zrkadlovky s automatikou sú vhodné práve pre tých, ktorý vedia pracovať s fotoaparátom, chcú dobrú kvalitu fotiek, no nemajú celkom prehľad o tom, ako funguje clona, uzávierka, alebo im dokonca robí ťažkosti manuálne zaostriť. Existujú výborné modely od Canonu a Nikonu, ktoré sú dokonca kompatibilné s objektívmi moderných, digitálnych zrkadloviek.

Automatické zrkadlovky môžu byť nastavené v úplne automatickom režime s automatickým zaostrovaním. Po čase, keď sa s fotoaparátom trochu viac zoznámiš a naberieš viac skúseností, môžeš si to „zťažiť“ tým, že zapojíš niektorú manuálnu funkciu. Či už zaostrovanie, nastavenie uzávierky alebo clony. Dostupnosť týchto zrkadloviek je dobrá a cena je celkom nízka pre ich malú historickú hodnotu. Prvá zrkadlovka s automatickým zaostrovaním bola Minolta Maxxum 7000 z roku 1985. Všetky zrkadlovky vyrobené po tomto roku boli v podstate zrkadlovky aj s plnou automatikou, a tak je výber dosť veľký.

Plne manuálne zrkadlovky

Na druhej strane fotiť v plne manuálnom režime je dobré. Manuálny, znamená, že predtým ako niečo odfotíš si nútený na fotoaparáte všetko nastaviť, aby sa fotka naozaj podarila. Čo všetko? Musíš si nastaviť správnu citlivosť filmu (ISO), aby si dokázal správne exponovať film. Potom je potrebné nastaviť rýchlosť uzávierky, ktorá definuje ako dlho bude film vystavený svetlu. A nakoniec je treba nastaviť clonu, ktorá určí ako veľa svetla prejde cez objektív. 

Hranie sa s clonou, uzávierkou, ISO… je tá zábavnejšia cesta. Viac sa naučíš a lepšie pochopíš ako film funguje.

Aké má vyhody zrkadlovka? 

  • možnosť vymieňať objektívy
  • vyššia kvalita fotiek
  • viac funkcií – manuálne zasotrovanie, nastavenie clony i rýchlosť uzávierky
  • najprirodzenejší spôsob fotenia – vidíš presne to čo odfotíš
  • odolné a masívne telo – oproti iným fotoaparátom zrkadlovky veľa znesú

Aké iné fotoaparáty ešte sú?

K dispozícii je ešte mnoho ďalších druhov fotoaparátov. Patria medzi fotoaparáty stredného a veľkého formátu. Rangefinderi alebo zrkadlovky, či už jedno-oké alebo dvoj-oké, ktorá fotia na zvitkový film alebo fotoaparáty, ktoré fotia na plochý film.

2. Vyber si film

Teraz, keď už máš svoj foťák vybraný, je čas kúpiť do neho film. Kúpa filmu nie je náročná. Nenechaj sa paralyzovať výberom značky či modelu. Dôležitejší je vyber typu filmu. Chceš fotiť na farebný alebo čiernobiely film?

2.1. Farebný film

Pokiaľ chceš fotiť na film hlavne pre jeho farby, siahni po farebnom filme. Analógové fotografie sa často zdajú byť trochu viac náladové a umelecké práve vďaka farbám a odtieňom akým realitu podávajú.

Farebné filmy, o ktorých sa môžeš tu dozvedieť viac sú:

2.2. Čiernobiely film

Čiernobiely film poskytuje čistejší a miestami aj abstraktnejší pohľad na realitu. Všetky farby sú preč a jediné čo je dôležité je forma a tvary. Čiernobiely film taktiež prináša aj nostalgický feeling.

Čiernobiele filmy, o ktorých sa môžeš tu dozvedieť viac:

Veľa foť a experimentuj

Každý film je iný, preto ak sa ti nepáči jeden film, vyskúšaj iný. Získaš skúsenosti a nájdeš štýl (farby, zrnitosť, atď), ktorý najlepšie vystihuje to, ako vnímaš realitu. Krása fotenia na film je voľnosť, ktorú máš.  Pokiaľ budeš fotiť len na jeden druh filmu a nedosiahneš výsledok, ktorý si chcel, bude ťa to demotivovať a možno aj prestane baviť.

Chyby sú tvoji priatelia

Jedna vec, ktorá bráni v progrese je strach z robenia chýb. Strach z neúspechu. Paradoxne, práve tento strach je dôvodom samotného neúspechu. Každý zo začiatku chyby robí. Ja aj ty aj on. Sme v tom spolu. Nikto nie je dokonalý a preto, ak sa niektorá fotka nepodarí, nič strašného sa nedeje. Práve chyby sú zdrojom skúseností a tie nám pomáhajú napredovať. Dobrý spôsob ako prekonať strach je veľa fotiť a spoznať tak svoj foťák a vlastnosti filmu. Foť všetko čo ťa zaujme, každodenný život. Buď kreatívny!

Spracovanie filmu

Po vyfotení prvej rolky filmu je potrebné ho ešte spracovať – vyvolať ho a negatív naskenovať, aby si sa mohol tešiť z fotiek, ktoré si odfotil. Film môžeš dať vyvolať do miestneho fotolabu alebo dokonca aj vyvolať sám. Na začiatok bude určite jednoduchšie si dať film spracovať; neskôr môžeš okúsiť celý proces vyvolávania filmu doma či v tmavej komore aj ty sám.

Diskusia

2 komentáre

Ahoj! Mňa by zaujímalo ako mám sfotiť západ slnka na Halina Vision XMS, kde je automatický blesk. Nedokážem ho vypnúť a bojím sa, že teda fotky západu slnka nebudú mať to čaro ako bez blesku.

Ahoj, ten foťák má iba jednu clonu a jeden čas, a blesk je najmä na blízke objekty a indoor, Vzdialene objekty budu vyzerať rovnako s bleskom ako bez blesku. Na podobný foťák s jedným časom a clonou som fotil východ slnka a čaro tam bolo 🙂

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .