Veľa ľudí, ktorí s fotením začína sa ma pýta, aký film používať. Rozhodol som sa preto založiť novú rubriku s názvom “Vyberáme prvý film”, v ktorej sa zameriame na rôzne druhy filmov a postupne si o nich budeme hovoriť. O tom aké sú a o ich vlastnostiach. Verím, že to pomôže pri výbere a posilní túžbu fotiť na film. 🙂 Prvým, bude Fujifilm Superia X-tra 400. Tento film veľmi môžem a od momentu ako som ho objavil som si ho veeeľmi obľúbil.

Čo sa fotiek týka, všetky sú fotené na Canon AE-1, objektív 50mm f1,8 a samozrejme na film Fujifilm Superia X-Tra 400.

V skratke, Fujifilm Superia je C-41 farebný negatívny film s citlivosťou 400, vyrábaný firmou Fujifilm. Ide o fantastický film. Je veľmi versatilný a krásne zvláda všetky námety – či už fotíš krajinku, portréty, pouličnú fotku atď.

Zrnitosť a farebnosť filmu

Jeho zrnitosť je príjemná a farebnosť osloví každého. Fujifilm pri jeho výrobe použil, ako ho sám nazýva “Super-Fine Sigma”. Priznám sa, vôbec netuším čo to znamená, ale práve vďaka tomu má tak príjemné, jemné zrno aj pri takom vysokom ISO. Vďaka svojmu ISO je tento film vhodný do rôznych svetelných podmienok. Táto kombinácia jemného zrna a vysokej cistlivosti z neho robí schopný film zhotoviť fotografie, ktoré sú ostré a plné filmového charakteru.

portret fujifilm superia x-tra 400

Vlastnosti

Príjemnou fíčurou tohto filmu je jeho expozičná pružnosť. A to poteší nie len človeka, ktorý práve začal fotiť na film, ale aj skúseného fotografa. Fujifilm tvrdí, že zvládne preexponovanie až o 2 stupne. No z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že už zvládol 3, pritom stále s pekným výsledkom – menšie zrno a väčšie detaily v tieňoch. Podexponovanie filmu však nie je také milosrdné. Pri podexponovaní film stráca tiene a chytá zelený odtieň. Z toho dôvodu ja zvyknem po meraní, preexponovať o jedeň stupeň.

fujifilm superia x-tra 400 tma v restaurácii

Farby

Farby sú to čo mňa pri farebnom filme najviac zaujíma, a tie má Superia ozaj fantastické. Farebnosť je práve to prečo ju tak mám rád. Očarí krásnymi farbami, ktoré majú často tie drahšie “profesionálne” filmy. Páči sa mi jeho primeraná sýtosť farieb, bez krykľavej modrej či zelenej. Tento film absolútne svieti pri zachytávaní živej scény za prírodného svetla. Všetko ako má byť.

Všimol som si však, a za upozornenie stojí, že Superia 400 môže mať tendenciu vykresliť bledšiu farbu pokožky s trošku ružovkastým tónom. Nie každému sa to môže páčiť a preto odporúčam zvýšiť expozíciu. Zvýši sa tak jas, pleť bude jasnejšia a  kontrast tvárových tieňov menej viditeľný.

krajinka fujifilm superia x-tra 400

Záver

Najväčsou silou a prínosom filmu Fujifim Superia je jeho dostupnosť a nízka cena. Kúpiš ho priam hocikde. Podľa môjho názoru ide o jeden z najlacnejších a vysoko kvalitných filmov momentálne. Je to film, z ktorého budeš mať  pri fotení na film zaručene radosť. Je to film, ktorý je tolerantný k chybám, a aj keď sa Ti podarí, ho pod či pre exponovať, výsledok bude stáť ešte stále za to.

Superia má jedinečnú schopnosť vniesť iskru do každodenných scén, ktorá Ťa neomrzí. Miesta, ktoré sa zdajú byť tmavé a nudné nadobudnú novú energiu. Ak hľadáš tvoj prvý farebný film, Fujifilm Superia je určite dobrá voľba. Jeho všestrannosť a schopnosti Ťa určite oslovia, rovnako ako aj mňa.

Aké máš skúsenosti so Superiou ty? Ktorý film sa Tebe najviac páči?

Djibril
Autor

Zakladateľ a autor blogu. K foteniu na film sa dostal cez kamaráta, ktorý mu požičal starú Prakticu MTL5B a začal ho učiť o fotografii. Odvtedy ho fotenie na film ozaj baví a veľmi rád sa delí o tieto emócie s ďalšími. Momentálne fotí na Yashica-MAT 124G a Leica M6.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll Up