5 dôvodov prečo fotiť na objektív s pevným ohniskom?

Či s fotením práve začínaš alebo si skúsenejší fotograf, objektív s pevným ohniskom Ti môže pomôcť zlepšiť techniku i spôsob fotenia.

Objektívy s pevným ohniskom – tzv. prime lenses, sú úžasné. Ide o naozaj výborné objektívy s krásnou optikou a kvalitou. Aj napriek tomu, že sú také dobré nie je veľa ľudí, ktorí nimi fotia, a možno sa nájdu aj takí, ktorí ich ani nepoznajú. Každopádne, nech už je to akokoľvek, v tomto článku si povieme prečo sú také dobré a prečo je dobré s nimi fotiť. Či s fotením práve začínaš alebo si skúsenejší fotograf, objektív s pevným ohniskom Ti môže pomôcť zlepšiť techniku i spôsob fotenia.

Predtým ako začneme, povedzme si čo to “objektív s pevným ohniskom” je. V skratke, ide o objektívy, ktoré sú opakom zoomovacích objektívov. Zoomovací objektív má schopnosť ohniskovú vzdialenosť meniť, zoomovať (približovať). Objektív s pevným ohniskom nie. Simple as that.

Na to, aby zoomovací objektív dokázal zoomovať, potrebuje nespočetné množstvo malých súčiastok, rôznych elementov, pohybujúcich sa častí… Naproti tomu objektívy s pevným ohniskom nazývané sú vyrobené pre čo najvyšší “výkon” pri jednej ohniskovej vzdialenosti. Poskytujú tak lepšiu kvalitu fotiek, sú ľahšie, menšie, lacnejšie a určite sú lepšie v zlých svetelných podmienkach.

Jednoduchý objektív, výborný výkon

Objektív s pevným ohniskom je jednoduchý, ale veľmi precízny. Navrhnutie obejktívu, ktorý disponuje len jednou ohniskovou vzdialenosťou otvára dvere inžinierom vytunovať jeho ostrosť, contrast a kvalitu záberu.

Bokeh

Dosiahnuť bokeh zoomom môže byť celkom ťažká úloha. Naproti tomu aj ten najlacnejší objektív s pevným ohniskom dokáže vytvoriť neskutočné bokeh (rozmazanie) a oddelenie subjektu od pozadia.

Veľa ťa naučí

Fotenie s objektívom s pevným ohniskom z teba urobí lepšieho fotografa. Naučíš sa lepšie zaostrovať, objavíš čaro zónového zaostrovania, lepšie pochopíš uzávierke.. atď.

Pri používaní zoomovacieho objektívu človek môže zlenivieť. Čokoľvek budeš chcieť odfotiť, nech je to akokoľvek ďaleko, stačí zazoomovať a bim, práca je hotová. Objektív s pevným ohniskom Ťa núti vynaložiť väčšie úsilie, ísť, pohybovať sa. To stimuluje tvoju predstavivosť a spáliš pritom aj nejaké kalórie.

Ľahký a kompaktný

Vďaka jednoduchému dizajnu a konštrukcii sú objektívy s pevným ohniskom omnoho ľahšie ako zoomy. Nemusíš so sebou vláčiť veľké objektívy, tento zmestíš aj do vrecka! Pre cestovateľov, pouličných fotografov, hocikoho kto oceňuje kompaktnosť je objektív s pevným ohniskom správna voľba.

Cena

Peniaze. Peniaze boli, budú, ale nie sú. A preto každého určite poteší, že objektívy s pevným ohniskom  sú lacnejšie ako zoomy. Pokiaľ chceš naozaj dobrý objektív za málo peňazí, objektív s pevným ohniskom je cesta.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .