Minolta Hi-Matic F – Recenzia

O Minolte Hi-Matic F sme si už nedávno písali v článku, ktorý hovoril o mojich prvých pocitoch z tohto malého a šikovného fotoaparátu. Dnes je na rade podrobná recenzia, kde ti poviem viac a ešte lepšie priblížim, aká Minolta Hi-Matic F naozaj je.

Minolta Hi-Matic F je pomerne mladý fotoaparát. Na trh bol uvedený v roku 1972. Je to veľmi jednoduchý a komptaktný diaľkomer, čo taktiež prezrádza pre koho bol určený, pre bežného človeka – fotografa amatéra.

Bola k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach – čiernej a striebornej. Čierne farebné prevedenie malo názov Hi-Matic FP, čo v mnohých ľuďoch vytváralo pocit, že ide o profesionálnu verziu F-ka. Bolo to hlavne tým, že čierne fotoaparáty sa považovali za profesionálnejšie. Jediný rozdiel medzi nimi bol ten, že FP malo samospúšť.

Séria Hi-Matic

Hi-Matic je názov dlhoročnej série kinofilmových fotoaparátov, ktoré vyrábala Minolta od roku 1962 do roku 1984. Išlo celkom o 18 modelov, ktoré boli charakteristické svojou kompaktnosťou, jednoduchým ovládaním a veľmi uspokojivými zábermi.

Minolta Hi-Matic F bola v poradí deviatym modelom. Jej predchodcom bola Minolta Hi-Matic E, uvedená na trh v roku 1971. Zaujímavosťou je, že používala rovnaký expozičný systém ako Yashica Electro. Hi-Matic F bola lacnejšou a jednoduchšou verziou E-čka, spolu s modelmi G (1974) a G2 (1982).

Milota Hi-Matic F v skratke

Výrobca: Minolta Camera Co., Ltd.
Uvedená na trh: 1972
Druh fotoaparátu: Rangefinder (diaľkomer)
Film: 35 mm (kinofilm)
Počet záberov: pri dobrom založení sa podarí odfotiť na 36 snímkový kinofilm aj 37 exp.
ISO: manuálne nastavenie od 25 do 400
Exp. čas: automatický — 4 sekundy – 1/724 sekundy (EV 0.9 – EV 17)
Clona: automatická — f/2.7 – f13
Objektív: Rokkor 38mm f/2.7
Hľadáčik: veľký a jasný
Expozimeter: CdS, fotoaparát automaticky určí expozičný čas a clonu. V prípade, že je expozičný čas príliš nízky, v hľadáčiku sa rozsvieti žltá dióda, ktorá upozorňuje na potrebu použitia statívu
Zaostrovanie: manuálne
Pretáčanie filmu: manuálne
Blesk: bez integrovaného blesku, k dispozícii bol Auto-Electroflash, ale funguje s väčšinou bleskov
Váha: 350 g
Rozmery: 115×63×34mm
Batéria: 2ks, dnes už nezohnateľné batérie Mallory RM-640 1.4V Hg. Dajú sa však nahradiť použitím CR123A (LR44) alebo SR44

Zvuk spúšte

Minolta Hi-Matic F patrí medzi najtichšie filmové fotoaparáty aké poznám. Je to diaľkomer, a tak ako všetky diaľkomery, ani tento o sebe nenechá počuť.

Dizajn a ovládacie prvky fotoaparátu

Minolta Hi-Matic F patrí do veľkej skupiny malých diaľkomerných fotoaparátov 60. a 70. rokov minulého storočia, ktoré boli veľmi populárne a vyrábali ich aj iné firmy ako Konica (Konica 35), Ricoh (Ricoh 500) alebo Mamiya (Mamiya 135) jej dizajn je v niektorých prípadoch veľmi podobný.

Je vyrobená z kombinácie plastu a hliníka, vďaka čomu je pevná, ale stále ľahká – len 350 gramov.

Na prednej strane ti ako prvé udrie do očí veľké označenie minolta HI-MATIC F, veľký hľadáčik a priezor pre diaľkomer. V strede tela sa nachádza objektív, ktorý má okolo 3.5 cm, čo do hĺbky a 5 cm, čo do šírky. Na ňom sa nachádza priezor pre expozimeter a stupnica ASA (ISO), na ktorej si nastavíš citlivosť filmu, na ktorý fotíš.

Objektív, ktorým je F-ko vybavené je Rokkor 38mm f/2.7, ktorý obsahuje 4 šošovky v 3 skupinách, s centrálnou uzávierkou Seiko ESL. Oproti predchádzajúcemu modelu – Hi-Matic E, je o niečo menej sofistikovaný. E-čko malo objektív vybavený 6 šošovkami.

Aj napriek tomu, že nejde o žiaden prieborný objektív, poskytuje veľmi pekné a ostré fotky.

Pomaly prechádzame na vrchnú časť fotoaparátu, kde sa odohráva všetko. Počítadlo snímkov, kľuka na prevíjanie filmu, spúšť so závitom pre diaľkovú spúšť, kontrolka batérie, hot-shoe sánky na blesk a malá kľuka na spätné prevíjanie filmu do kanistra.

Na zadnej strane sa nachádza len hľadáčik a tlačidlo „kontroly batérie“. Toto tlačidlo ti umožňuje skontrolovať či je v baterke nejaká šťava. V momente ako ho stlačíš, rozsvieti sa kontrolka na vrchnej časti fotoaparátu. Podľa intenzity svetla dokážeš určiť nakoľko je batéria ešte dobrá.

Na spodnej strane sa nachádza závit pre statív a lôžko pre batériu.

Ovládanie a používanie F-ka

Minolta Hi-Matic F je z veľkej časti automatický fotoaparát. Ovládanie bolo skresané na minimum. Poskytuje „len“ možnosť ostrenia, nastavenia ISO (ASA) a expozície pri fotení s bleskom. Expozícia (čas i clona) je plne automatická bez možnosti úprav. Expozimeter, ktorý sa nachádza nad šošovkou objektívu (CdS senzor) nastavuje expozíciu v rozpätí od 1/724 sekundy až 4 sekúnd. V prípade, že je expozičný čas príliš nízky, v hľadáčiku sa rozsvieti žltá dióda, ktorá ťa upoznorní, že je potrebné použiť statív.

Zaostrovanie je zabezpečené diaľkomerným systémom. Osobne ho mám veľmi rád, pretože je veľmi rýchly a efektívny. V hľadáčiku vidíš žltý kosoštvorec, v ktorom sa pri zaostrovaní rozdvojený obraz spája do jedného.

Spúšť je jemná a citlivá; viackrát sa mi stalo, že som ju stlačil skôr ako som chcel. Rovnako aj zaostrovací krúžok beží hladko (až príliš, by som povedal). Hýbe sa len v rozmedzí 90 stupňov, takže zaostrovanie je pomerne rýchle a presné – od 0.8 metra až po nekonečno.

F-ko je malé a šikovne padne do ruky

Fotenie s bleskom

Fotenie s bleskom na Minolte Hi-Matic F nie je žiaden problém. Na objektíve sa nachádza jeden krúžok navyše, s označením GN – Guide number. Ten ti umožňuje nastaviť správnu expozíciu. Stačí nastaviť číselník na číslo použité na blesku a expozícia by mala byť správna. Blesk k Minolte nemám a tak sa mi správnu funkčnosť nepodarilo otestovať. Podľa dostupných informácií by však mal fotoaparát spolupracovať s akýmkoľvek bleskom.

Batéria

Fotoaparáty Minolta Hi-Matic F používali dnes už nezohnateľné, ortuťové batérie Mallory RM-640. Ortuťové batérie boli zaujímavé v tom, že mali veľmi vyrovnanú vybíjaciu krivku. Výrobcovia fotoaparátov sa tak mohli spoliehať, že počas doby fungovania batérie, bude napätie stabilné. Expozimetre tak fungovali správne pri napätí 1,4V.

Vzhľadom na to, že dnes sa už ortuťové batérie nevyrábajú, neostáva nič iné, len ich niečím nahradiť. Vhodnou náhradou môže byť alkalická batéria SR44 (ref – Maťo) alebo LR44. S batériou LR44 fotoaparát fungovať bude, ale jeho 100% spolahlivosť už zaručená nie je. Je to „vďaka“ vyššiemu napätiu, ktoré majú (1,5V), a ktoré časom klesá až na 1,2V. Táto chyba sa prejaví tak, že čím silnejšie osvetlená scéna bude, tým viac bude expozimeter podexponovávať. A niekedy aj extrémne o 2 či 3 EV.

Riešením tohto problému je buď batériu častejšie kontrolovať a vymieňať, alebo napríklad nastaviť nižšie ISO. V tmavších scénach bude vyššia preexpozícia, čo je pri filme omnoho prijateľnejšie než podexpozícia.

Naproti tomu SR44 má takmer plochú vybíjaciu krivku a tak spoľahlivosť expozimetra bude takmer 100% 🙂

Záver

Minolta Hi-Matic F je šikovný fotoaparát, ktorý aj dobre vyzerá, aj dobre fotí. Používať ho zvládne aj začínajúci fotograf. Odbremení ťa od nastavovania hodnôt a pomôže ti sústrediť sa viac na fotenie. Zmestí sa do každej tašky, batohu, či väčšieho vrecka. Je vynikajúcim spoločníkom na cestách… Jeho konštrukcia a celkové prevedenie zvládne aj drsnejšie zaobchádzanie.

Ak ho chceš, určite ho vyskúšaj. Stojí za to!

Užitočné linky: Návod k Minolta Hi-Matic F

Aký je tvoj obľúbený kompaktný fotoaparát?

Diskusia

Ja by som len doplnil ze ako nahradnu baterku by som doporucil miesto LR44 bateriu SR44, ktora ma skoro plochu vybijaciu krivku a az do smrti drzi napatie

samozrejme kompenzovat inu voltaz pomocou ineho ISO bude stale nutne – co si pamatam (ale nepamatam si ci som to robil na tej minolte alebo inom fotaku :)) tak to bolo fakt o 1-2 EV nizsie iso aby to cvakalo dobre, inac to podexponovavalo, ale samozrejme to potom drzi celu zivotnost baterky 🙂

Chválim profesionálne a pútavo pripravený článok so zaujímavými fotografiami a informáciami. Držím palce v ďalšej tvorbe, veľmi sa teším na nasledujúce články.

Ahoj, super článok, aj stránka. Pred rokmi som si kúpil túto minoltu a vtedy mi bola odporučená ako náhrada batéria PC640A. Velkosť pasuje, voltáž je mierne vyššia ako na pôvodných (1,50 V) ale cena za jednu cca 6 € jej fakt vela. No ale ani tie sa už dnes nedajú dobre zohnať. To iso som velmi neriešil a fotky vychádzali celkom obstojne, teda aspoň pre mňa 🙂 Chcem sa spýtať, jako je to s tým nastavením iso na inú hodnotu,pri použití dnešných baterií (SR44) ? Napr. pri použití filmu s iso 400 nastavím na objektíve koľko? a používate nejaký adaptér? Ďakujem. Richard

Pri fotení na 400ku som nastavil ISO 200. (Ak 200 tak nast. 100 a pod.) Všeobecne farebné filmy znesú oveľa lepšie preexponovanie ako podexp. a tak som to nevnímal ako problém.
Čo sa týka baterky, zmestia sa 2 do jedného lôžka a do druhého som dal vytvarovanú kocku alobalu, aby som to prepojil… také punkové riešenie, ale funguje… 🙂

Presne tak! Osobne by som tiez zacal nastavenim iso na polku pre prvy film a podla toho to doladil.

Teoreticky by sa to dalo zistit presne ale chce to dobre podmienky, Hi-matic f ma 1:2,7 a max dlzku expozicie 4s, takze najst nejake prostredie, kde bude expozimeter pri 1:2,7 clone ukazovat 1-4 sekundy (to sa dobre meria) a potom checknut kolko cvakne hi-matic, podla toho doladit iso – pri tme je istota ze pouzije 2,7 clonu. Prakticky to ale nemusi byt uplne pouzitelne 🙂

Trik s alobalom tiez doporucujem, pripadne malu maticku alebo iny kov

dobry večer.Super stránka :Hltám jeden článok za druhým. Minoltu som skušal asi dva filmy. Bol som spokojny. Teraz mam Nikona FA. Uplna parada. Tešim sa na dalšie čitanie.Vdˇaka

Marcel veľmi sa teším z Tvojej priazne! Vážim si pochvalu a aj tvoje nadšenie! 🙂 Budeme robiť všetko preto, aby články boli prínosné, obohohacujúce a robili radosť každému, kto fotí na film.

Ahojte, dostala sa ku mne MINOLTA HI-MATIC S (má asi toľko rokov čo ja :D). Je v nej film, ale myslím že pretláčanie filmu nejde, nechcem to robiť nasilu.. Naposledy sa ňou fotilo asi v roku v 2006, aj preto mám záujem dostať odtiaľ film nepoškodený a pokúsiť sa o fotky. Baterky boli chvalabohu vonku, dala som tam klasické 1,5V LR a funguje (pri vysunutí blesku je počuť ako „nabíja“ a „kontrolka bliká“), ale mám pocit že to pretáčanie filmu nejde dobre, tak hladko ako si to z detstva pamätám.. .
Potrebujem niekoho, kto by mi na tú MINOLTU pozrel, pripadne ukázal ako sa s ňou pracuje, a tiež vedel opraviť alebo posúdil či vobec opravu potrebuje, viete mi niekoho odporučiť ? (samozrejme po tomto covid ošiali a obmedzeniach). Vopred ďakujem

Dobrý deň mam jeden na predaj ak by mal záujem niekto . MINOLTA HI MATIC F…cenu ponúknite

Ahojte chcem sa opýtať keď fotite napr iso 100 ako 50 kvôli tým baterkam potom film vyvolávate ako 100vku alebo ako bol nafoteny? Tu si nie som moc istý
Ďakujem

Pridaj komentár