Ako ušetriť pri fotení na film?

Mnoho ľudí je toho názoru, že fotenie na film je veľmi drahé a preto je fotenie na digitál lepšie. Úprimne, nečudujem sa im. Je málo ľudí, ktorí majú toľko peňazí, že sa nemusia vôbec zaujímať, kde ich minú a z nich je ešte menej tých, ktorí aj fotia na film.

Fotenie na film je finančne náročnejšie, no ak si čo len trošku dávaš pozor a premýšľaš, dokážeš ušetriť nemálo peňazí a mať tak ešte väčšiu radosť.

Neplytvaj filmom – vyberaj si, čo odfotíš

Keďže film je drahý, najjednoduhším spôsobom ako ušetriť je neplytvať ním. Neplytvať „zbytočnými“ zábermi. Netrvdím, že nemáš fotiť vôbec. Naopak, ak si čítal jeden z mojich prvých článkov, určite si pamätáš, že fotiť je potrebné. A aj fotiť veľa. Fotiť veľa však nemusí automaticky znamenať plytvať. Foť! Ale vyberaj si čo odfotíš.

Nájsť rovnováhu medzi tým, čo stojí za odfotenie a čo nie, je často náročné. Spomaľ a premýšľaj. Pozorne vyberaj námet, kompozíciu, nastavenie fotoaparátu a nefoť len tak od pásu. Okrem toho, že ušetríš, veľa sa aj naučíš. Tvoja úspešnosť pekných a dobrých fotiek sa zvýši a fotenie ti bude robiť ešte väčšiu radosť! A kto sa neteší rád? 🙂

Foť na lacný film

Filmy ako Kodak Portra, Ektar či Fuji Pro 400H sú rozhodne veľmi dobré filmy. Ich cena je ale trošku vyššia a tak nemusia byť pre každého vhodnou voľbou. K dispozícii je veľa cenovo dostupnejších filmov, ktoré aj napriek tomu, že sú lacné, dokážu veľmi príjemne prekvapiť.

Osobne mám najradšej Fuji C200-ku a Kodak ColorPlus 200. Ak by si potreboval citlivejší film, siahnuť môžeš po Fujifilm Superia X-Tra 400.

Fotiť môžeš aj na čiernobiele filmy, ktoré sú zväčša lacnejšie než farebné. Máš na výber veľa kvalitných čiernobielych filmov od Kodaku, Ilfordu, no cenovo najvýhodnejšie sú od Fomy. Fotenie na čiernobiely film ti umožňuje ušetriť nielen na filme ako takom, ale aj na jeho vyvolávaní.

 

Vyvolávaj si film doma

Vyvolávanie filmu doma je jednou z tých najuspokojujúcejších vecí zo sveta filmového fotenia. Umožňuje ti to viac ovplyvniť výsledný záber a ešte viac sa zapojiť do celého procesu fotenia na film. Poskytuje ti to byť oveľa viac nezávislý a mať celý proces vo svojich rukách.

Doma si môžeš vyvolávať aj farebné filmy. Celý proces sa však málinko skomplikuje, no keďže s ním osobne nemám veľké skúsenosti, nedokážem ti povedať ako veľa ušetríš, či naopak ako veľmi si to celé skomplikuješ.

Foť na expirovaný film

Ďalším spôsobom ako ušetriť je fotiť na expirované filmy. Keďže aj filmy majú svoju expiračnú dobu, predajcovia sú nútený ich predať do určitého dátumu. V prípade, že to nestihnú, nemôžu ich už predávať za plnú sumu a tak najjednoduhšie ako sa ich rýchlejšie zbaviť je predať ich lacnejšie.

Film skladovaný v chlade či mraze vydrží omnoho dlhšie ako je udávaná doba výrobcom. Preto sa vôbec nemusíš báť kúpiť expirovaný film z minulého roku! Ak sa ti taká možnosť naskytne, určite ju využi.

Kupuj z druhej ruky

Ak je to, čo i len trošku možné, kupuj si veci z druhej ruky. Nemám tým na mysli len fotoaparáty, ale aj iné vybavenie ako skener či vybavenie do komory na vyvolávanie filmov a zväčšovanie fotiek. Internetové bazáry sú vždy plné nových a nových inzerátov a často tam nájdeš veci oveľa lacnejšie. Ba čo viac prispievaš tiež k tomu, aby sme veci recyklovali a nevyhadzovali veci len pre to, že sú staré alebo už boli použité :).

Film bulk loading

Jedným z ďalších spôsobov ako ušetriť je tzv. „bulk loading“ alebo kupovanie filmu v metráži. Čiernobiele filmy formátu 35 mm sú k dispozícii aj vo veľkých kotúčoch (17 alebo 30.5 m), ktoré pomocou navíjačky môžeš navinúť do špeciálnych kino filmových kaziet na metráž.

Pre predstavu, cena 1 filmu Ilford HP5 400 je okolo 7 €. 30.5 metrový kotúč stojí okolo 75 €. Z 1 balenia 30.5 m navinieš* 19 filmov, čo je 3.95 € za 1 film! To už znie lepšie, čo povieš? 🙂

*Navíjačky dokážu byť niekedy až prehnane drahé. Odporúčam preto hľadať po bazároch.

Hľadaj nové spôsoby ako ušetriť

Ďalšími spôsobmi môžu byť barter (výmena), požičanie si fotoaparátu pred kúpou alebo spokojnosť s tým čo už mám…a tak ďalej. Niektoré fajn tipy sa dočítaš aj v tomto článku.

Už na začiatku sme si hovorili, že fotenie na film nás niekedy dokáže prinútiť siahnuť do peňaženky hlbšie. Venovať čas hľadaniu nových spôsobov ako ešte efektívnejšie využiť financie je preto veľmi dobré a v konečnom dôsledku aj lacnejšie!

Bohatý nie je ten, kto má veľa peňazí, ale ten, kto s nimi dokáže správne hospodáriť.

Záver

Verím, že ti tieto tipy pomohli aspoň trošku sa zamyslieť nad tým, kde môžeš urobiť úpravy a ako ušetriť nejaký ten peniaz.

Akým spôsobom sa darí šetriť tebe? #staybrokeshootfilm alebo? Napíš do komentárov 🙂

Diskusia

9 komentárov

Este k tym lacnym filmom by som pridal Kodak Ultramax 400.
Cital som zrovna dnes, ze Fujifilm planuje od 1. aprila 2019 zvysit ceny vsetkych filmov o 30%, takze asi by nebolo odveci sa predsazobit 🙂

Je to prekrásne fotiť na film, treba to aj vedieť ovládať, aby výsledky boli nádherne, ale stojí to za to.

Poznám veľmi veľa mladých ľudí ktorý sa zaujímajú o fotenie na analog. Je veľmi veľký záujem o klasické zrkadlovky .

Filmová fotografia zažíva v poslednom čase veľmi veľký comeback a práve veľa mladých sa odhodláva objavovať krásu fotenia fotením na film.. Poznám mnoho mladých, ktorí fotenie na film milujú, no ich finančná situácia im nedovoľuje naň fotiť v takej miere ako by chceli.. a práve pre tých je aj tento článok. 🙂

Ušetriť sa dá aj na chémií aj keď chemikálie nie sú drahé. Dá sa to tak urobiť že hlavne vývojku treba skladovať podľa odporúčania výrobcu a tím sa zabráni jej predčasnej oxidácii (pokazeniu).Pri pozitívnom procese (zväčšovaní na papier) sa dá ušetriť kúpou menšieho formátu napr 13×18. Kto by chcel ušetriť ešte viac tak potom je tu formát 9×13 (veľkosť pohľadnice). Hlavne papiere na RC podložke (obojstranne laminovanej) sú o niečo lacnejšie ako tie na klasickej baritovej podložke. Tie na RC podložke sa dajú rýchlejšie spracovať a aj vyprať. Čiže človek šetrí čas aj peniaze. K tím filmom, tak vhodný na ušetrenie penazí je určite Fomapan. Hlavne Fomapan 100 pretože Fomapan 200 je veľmi náchylný na mechanické poškodenie (emulzia je tenšia). Vyvolávanie negatívov a pozitívov v domácich podmienkach nie je finančne náročné aj človek pozná správne triky ako na to.

Ušetriť sa dá aj použitím nesolventných kvapalných vývojok ako napr. Rodinal, HC-110. Tieto vydržia roky na rozdiel od solventných jemnozrnných vývojok typu D76, Xtol a podobne, kde k zmene ich vlastností môže prísť už aj za rok. Foma ponúka nejaké napodobneniny typu Fomadon P a Excel – tie sa dajú kúpiť aj v príprave na 1 liter. To je fajn, lebo ak raz – dva krát za rok potrebujem film s citlivosťou 400 – bolo by neekonomické miešať na to 5 litrov Xtolu. A na ušetrenie jednoznačne Fomapan 100. Veľa ľudí ním opovrhuje, ale ten film je jednoducho krásny len to s ním treba vedieť.

Na začiatku sa ale veľmi šetriť nedá. Až neskôr, keď už človek vychytá svoj proces, vyvolávanie – riedenie, pushovanie, skenovanie alebo zväčšovanie a podobne. Po vyvolanej jednej rolke nevieme o filme prakticky skoro nič.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .