Pre niektorých fotografov je Ilford HP5 Plus nič viac ako len lacnejšia napodobenina čiernobieleho filmu Kodak Tri-X. Pre mňa osobne je HP5 Plus jednoducho iný film, tak ako koza dáva mlieko, ale nie je krava. Ide o jeden z najkrajších čiernobielych negatívnych filmov na trhu, za priateľnú cenu, s krásnymi vlastnosťami. Jeden z najpružnejších filmov vôbec.
Ilford HP5 Plus, tak ako poznáme, bol uvedený na trh v roku 1989, keď nahradil HP5. Narozdiel od Kodak Tri-X, ktorého ISO sa líši od formátu, HP5 Plus disponuje na všetkých formátoch rovnakým ISO 400 – ASA 400, DIN 27, GOST 350.
Ilford, o ňom hovorí toto:
Ilford HP5 Plus je vysokorýchlostný, jemne zrnitý, stredne kontrastný čiernobiely film. Je vynikajúcou voľbou pre žurnalistiku, dokument, cestovanie, šport, akcie a fotografovanie v interiéri. Nominálne označený ISO 400, HP5 Plus produkuje negatívy výnimočnej ostrosti a jemného zrna, pri všetkých svetelných podmienkach. Bol vytvorený tak, aby dobre reagoval na „pushovanie“ a mohol byť fotený až do ISO 3200.
Jeho široký expozíčný rozsah z neho robí skvelú voľbu pre začiatočníkov, tých, ktorí sa k filmu vracajú, ako aj pre skúsenejších profesionálnych užívateľov.
Formáty Ilford HP5 Plus
- 35 mm film / kinofilm je dodávaný v dvoch verziách – 24 alebo 36 snímkov. Môžeš si však zakúpiť aj kotúč s dĺžkou 17 metrov a 30,5 metra.
- Zvitkový film pre stredoformátové fotoapráty je v súčasnosti k dispozícii v formáte 120 s označením políčok od 1 až 19.
- Plochý film je k dispozícii v štandardných rozmeroch veľkosti 4×5 a 8×10 počas celého roka a v alternatívnych či nezvyčajných rozmeroch, býva k dispozícii raz do roka, počas jedného mesiaca ULF.
História HP5 Plus
Vyššie som už spomenul, že HP5 Plus je považovaný za odpoveď, či napodobenina Tri-X od Kodaku. V skutočnosti bol prvý Ilford HP (Hypersensitive Panchromatic) film na platni už v roku 1931, 9 rokov predtým, ako Tri-X uviedol na trh jeho zvitkový film v 1940. Ale ako sme sa dostali od HP k HP5 Plus?
V roku 1931, iba 45 rokov po tom, ako Alfred Hugh Harman začal predávať svoje prvé platne, zo suterénu svojho domova na Cranbrook Road v Ilforde, sa spoločnosť rozhodla doplniť veľmi úspešné ortochromatické filmy o dvoch nováčikov: HP (Hypersensitive Panchromatic) a FP (Fine Grain Panchromatic). HP bol ISO 160 a FP ISO 28. HP a FP boli počas nasledujúcich desaťročí vylepšené, čím vzniklo HP2 a FP2, potom HP3 a FP3. Produktová rada bola rozšírená tak, aby zahŕňala aj filmový film, film pre letectvo a samozrejme aj platne. Neskôr, v roku 1965 prišla na trh HP4ka, v roku 1976 HP5, a v roku 1989 dostal prívlastok Plus.
Vzhľadom na roky medzi HP4, HP5 a HP5 PLUS môžeme počítať s tým, že o takých päť až desať rokov príde na trh HP6. Možno…
Vlastnosti filmu
Väčšina starších filmov – Ilford HP5 Plus nie je výnimkou, je veľmi flexibilná a pri fotení širokého rozsahu expozície prináša príjemné výsledky. Ak ho fotíš a vyvolávaš pri ISO400, fotky budú stredne kontrastné s jemným zrnom. Detaily v svetlých tónoch budú jasnejšie ako v tmavších – tieňoch, čo sa ale pri vyvolávaní filmu dá trošku ovplyvniť.
Ak máš rád silno kontrastné fotky, Ilford dokáže aj to. Pre vyšší kontrast stačí preexponovať o jeden stupeň, alebo jednoducho zmerať svetlo na najjasnejšej časti či bode, ktorý chceš izolovať.
Zrnitosť
Nie je žiadnym tajomstvom, že HP5 Plus dokáže byť niekedy ozaj zrnitý. Zatiaľ čo štruktúra zrna je podobná ako napríklad na Kodak Tri-X 400, zrno na HP5 Plus ma neruší a páči sa mi.
Pre ideálny výsledok stačí fotiť pri ISO400, merať priemerne osvetlené body pre dobrú expozíciu, a celá fotka bude posypaná krásnymi šedkastými tónmi. Detaily budú jemné, v tieňoch pomenej, ale za to svetlé tóny budú excelovať. Spokojne „spapá“ každý námet a osvieži ťa peknými výsledkami. Pre uspokojivý výsledok aj v tmavých podmienkach, sa mi osvedčilo preexponovať o jeden či polovicu stupňa. Pushuj film, čo i len trošičku, a veci začnú byť zaujímavejšie.
Spracovanie
Film je možné vyvolávať v rôznych vývojkách. Tu je niekoľko typov, aj pre tých, ktorí radi pushujú alebo pullujú.
Zatiaľ čo HP5 Plus patrí medzi staršie filmy, šikovní ľudia v Ilforde dbali na to, aby aj HP5 Plus mal „moderné vlastnosti“ – správal dobre aj v skeneri, aj vo zväčšovači a to vďaka jednoduchému triku – keď negatív vyschne, je kompletne rovný. Pre tých, čo si skenujú filmy doma vedia, že nie je nad to, než negatív, ktorý je už úplne plochý.
Dostupnosť
Ilford HP5 Plus je veľmi rozšírený a tak s jeho kúpou nebudeš mať žiaden problém. Film je dostupný v 35mm rolkách po kusoch, alebo v baleniach po 50 kusov. Dostať ho aj v 100 metrových dĺžkach pre veľkých nadšencov. Oh, a taktiež je k dispozícii aj ako jednorazový kinofilmový fotoaparát.
A potom je tu samozrejme aj zvitkový film formátu 120 a veľkoformátový 4×5 alebo 8×10.
Záver
Ilford HP5 Plus má veľa spoločného s Kodak Tri-X 400. Pochádzajú z rovnakej doby a boli z veľkej časti používané na rovnaký žáner fotografie. Oba, ale majú veľmi špecifický podpis.
Ak hľadáš všestranný čiernobiely film, HP5 Plus Ťa určite nesklame. Jemné detaily, jemné tóny šedej, bezohľadu na to, či fotíš portréty alebo krajinky. Ak však hľadáš maximálnu ostrosť, budeš musieť hľadať iný „modernejší“ film. Nie je to jeho najsilnejšia stránka.
Na Ilford HP5 Plus fotím, pretože je flexibilný. Dá sa neskutočne pushovať a výsledky sú krásne. Jeho krása spočíva v spôsobe, akým vykresľuje celú scénu. Každej fotke dodáva jedinečnú atmosféru. Existujú ďalšie a lepšie filmy? Iste. Existujú filmy, ktoré sú technicky pôsobivejšie? Samozrejme. Ale sú ako HP5 Plus? Nie, a práve vďaka tomu, na neho budem fotiť stále.