Yashica Mat-124G

Je to už nejaký čas, čo som začal používať a fotiť na fotoaparát Yashica Mat-124G. Bol to môj prvý fotoaparát stredného formátu. Zo začiatku som mal problém zvyknúť si na štýl fotenia aký si vyžaduje dvojoká zrkadlovka a preto som ju po nejakom čase predal.

Hoci som na ňu nenafotil veľa, mala svoje čaro a hoci to môže znieť zvláštne, bolo mi za ňou doslova smutno. A tak som si ju asi po viac ako roku znova kúpil.

Trochu histórie

Yashica bola japonská firma, ktorá začala pôsobiť v roku 1949. Ich prvotným predmetom podnikania bola výroba súčiastok do elektrických hodín. Neskôr v roku 1953 vyrobili svoju prvú dvojokú zrkadlovku Yashimaflex, ktorú vyrobili v spolupráci s Tomioka Optical Works, ktorá pre nich vyrábala objektívy.

Rad Yashica Mat bol uvedený na trh v roku 1957.

Prvé modely boli vybavené 75 mm f/3.5 objektívom Lumaxar, ktorý potom nahradili 80 mm objektívmi, čo je v prepočte na kinofilm 44 mm. Model Yashica Mat-124 G bol vyrábaný od roku 1970 do roku 1986 a je poslednou a najlepšou vyrábanou dvojokou zrkadlovkou z fabriky Yashica. Aj napriek tomu, že pôsobí zastaralo, bola veľmi úspešným a obľúbeným modelom tej doby.

Yashica Mat-124G v skratke

Výrobca: Yashima Optical Industry Company, Ltd.
Rok výroby: 1970 – 86
Druh fotoaparátu: Dvojoká zrkadlovka – TLR – Twin Lens Reflex
Film: zvitkový – 120/220
Formát: 6×6
Počet fotiek: 12 (120), 24 (220)
Pretáčanie filmu: ručné
Váha: 1.1 kg
Rozmery: 77 x 148 x 101 mm
Funkcie: samospúšť

Hľadáčik: 100% pokrytie
Objektív: vrchný – Yashinon 80mm f/2.8 (viac svetla prejde a tak sa ľahšie zaostruje), spodný – Yashinon 80mm f/3.5 (ekvivalent 50mm na kinofilme)

Zaostrovanie: 1 meter až nekonečno
Clona: od f/3.5 do f/32
Uzávierka: v objektíve Copal,
Expozícia: od 1 sekundy do 1/500, B

Filter: Bay I (Bayonet I) 30mm
Expozimeter: vstavaný (CdS)

Yashica Mat-124G vs. Yashica Mat-124

K dispozícii sú na výber 2 modely Mat-124. Originálny 124 model a novší, trošku vynovený model 124G. Najväčší a pravdepodobne jediný rozdiel, ku ktorému som sa dopátral je, že kontakty expozimetra na Géčku sú pozlátené – G ako gold a farba tela je čierna. Mne osobne sa čierne telo páčilo viac a tak som išiel po Géčku.

Zvuk fotoaparátu

Dizajn a ovládanie Jašiky

Yashica Mat-124G je dvojoká zrkadlovka, tzv. TLR alebo Twin Lens Reflex Camera, ktorá fotí na film formátu 120 a rozmeru 6 cm x 6cm. Je to väčší, masívny fotoaparát okolo 1kg, ktorý svojim dizajnom priťahuje pohľady každého a všetkého.

Nevýhodou tohto druhu fotoaparátu je tzv. parallax error. Ak fotíš niečo bližšie, môže sa ti stať, že to bude odfotené vyššie, alebo dokonca niečo aj odrežeš. Musíš počítať s tým, že objektív, ktorým fotíš sa nachádza nižšie, a tak na to treba pri komponovaní myslieť. Nie je to nič hrozné, časom si na to človek zvykne. 🙂

Rozloženie ovládacích prvkov

Na prednej strane fotoaparátu sú dva hlavné ovládacie prvky – rýchlosť uzávierky a clona. Obe sú umiestnené veľmi premyslene a pri držaní fotoaparátu sú ľahko dostupné. Počas kompozičného i zaostrovacieho procesu.

Nastavenia clony a rýchlosti uzávierky je veľmi intuitívne zobrazené na hornej časti zobrazovacieho (toho vyššie) objektívu, čo znamená, že je možné veľmi ľahko skontrolovať aktuálne nastavenia jednoduchým pohľadom na ukazovatele.

yashica mat 124g detail lightmeter

Zaostrovanie je plynulé a zabezpečené jednoduchým zaostrovacím gombíkom (nie je to doslovný gombík, ale nič lepšie ma nenapadlo, odpusť), ktorý sa nachádza na ľavej strane fotoaparátu. Je veľký a beží hladko. Vďaka tomu je zaostrovanie jednoduché a rýchle. Nachádza sa na ňom aj stupnica hĺbky ostrosti, ktorá je užitočná pre rýchle zaostrenie – napríklad zone-focusing.

Vo vnútri hľadáčika je štandardné brúsené sklo s vyznačenými červenými horizontálnymi a vertikálnymi čiarami, ktoré pomáhajú komponovať záber. K dispozícii sú aj ďalšie zaostrovacie sklá, ktoré si môžeš dokúpiť.

Kľuka na posúvanie filmu funguje hladko v smere hodinových ručičiek. Po posunutí filmu na ďalší snímok je nutné krátke pootočenie proti smeru hodinových ručičiek –  aby si kľuku vrátil späť do svojej „predvolenej“ polohy. (V opačnom prípade sa ti nepodarí stlačiť spúšť.)

Spúšť je možné uzamknúť. To zabraňuje náhodnému foteniu počas prepravy fotoaparátu.

Expozimeter

Expozimeter sa nachádza na hornej prednej strane fotoaparátu a aktivuje sa až po otvorení krytu hľadáčika. Batéria sa tak šetrí a expozimeter je prirpavený vždy, keď ho práve potrebuješ. Je poháňaný baterkou typu PX625.

Je to jednoduchý systém s dvoma ukazovateľmi – červeným a žltým. Červený označuje vhodnú expozíciu a žltý označuje aktuálne nastavenú expozíciu. Ich zarovnaním nastavíš správnu expozíciu. Expozimeter na mojej Jašike je až prekvapiko presný a zatiaľ  bola každá fotka exponovaná správne.

Vedľa expozimetra sa nachádza nastavovací krúžok a indikátor ISO / ASA, ktorý ti umožňuje nastaviť hodnotu od 25 do 400.

Založenie filmu

Vkladanie filmu do stredoformátových fotoaparátov je štandardne trošku väčšia babračka ako pri kinofilme. Yashica na tom je dobre, vyžaduje si to len menší cvik.

Celý proces je veľmi jednoduchý, pomerne rýchly.

Film sa založí zvyčajným spôsobom z dolnej cievky do hornej. K dispozícii je počítadlo filmu pre formát 120 i 220.

založenie filmu do stredoformátovej zrkadlovky fotoaparátu

Postup zakladania filmu do Yashica Mat-124G

Prvý krok je otvoriť zadný kryt, ktorý možno otvoriť otočením uzamykacieho krúžku, na spodnej strane fotoaparátu. Toč do ľavej strany, pokým sa kryt neuvoľní. Ďalej, v druhom kroku kryt otvor a vlož cievku zvitkového filmu do spodnej časti.

Film odroluj a vlož do cievky v hornej časti. Buď dôsledný, aby sa film nevytiahol. Po vložení filmu, potoč kľukou a uisti sa, že film je upevnený dobre. Po vložení filmu do cievky, stále toč kľukou, pokým sa neobjaví šípka na papieri filmu. Tú musíš zarovnať so šípkou vyznačenou na ľavej strane. K dispozícii sú dve – pre 120 film (červená) a 220 film (zelená).

Zadný kryt teraz môžeš zatvoriť. Posledný krok je točiť kľukou až kým sa na na počítadle nezobrazí číslo 1. Potom si pripravený odfotiť svoj prvý záber. 🙂 Oh, a aby sme nezabudli. Úplne posledným krokom je nastavenie citlivosti (ISO) filmu. Nastavenie ISO je dôležité, aby ti expozimeter poskytoval presné merania expozície.

Príslušenstvo

Yashica má k dispozícii niekoľko rôznych drobností. Farebné filtre, tele, širokouhlé a makro predsádky, slnečné clony… Závit je 30mm Rollei Bay I (Rolleiflex), čo z nich robí celkom drahšie záležitosti.

Yashica Mat-124G v praxi

Yashica Mat-124G nie je fotoaparát, ktorým dokážeš fotiť „rýchlo“. Je to fotoaparát, ktorý si vyžaduje viac času a sústredenia. Ale s čistým svedomím môžem povedať, že je veľmi jednoduchá na obsluhu, spoľahlivá a vo všeobecnosti radosť používať.

Hoci je stará už viac ako 40 rokov, fotí sa s ňou excelentne.

Objektív Yashinon je primerane ostrý a netrpí výraznými deformáciami. Zaostrovanie je dosť presné. Väčšinu času je ale potrebné používať lupu, aby som si bol istý, že som zaostril správne, pretože len čisto pomocou matnice je to náročnejšie.

Nevýhodou tohto druhu fotoaparátu je tzv. parallax error. Ak fotíš niečo bližšie, môže sa ti stať, že to bude odfotené vyššie, alebo dokonca niečo aj odrežeš. Musíš počítať s tým, že objektív, ktorým fotíš sa nachádza nižšie, a tak na to treba pri komponovaní myslieť. Nie je to nič hrozné, časom si na to človek zvykne. 🙂

fotoaparát na zvitkový film yashica mat 124g

Fotí na zvitkový film (120 alebo 220) formát 6×6, čo je štvorec. Štvorec mám rád, no pozerať sa z hora a komponovať do štvorcového formátu nie je zo začiatku jednoduchéno, a keďže išlo o môj prvý fotoaparát tohto formátu, bol to nezvyk. Obraz v hľadáčiku je navyše otočený zrkadlovo, a tak som často prišiel o veľa záberov len preto, že som sa nevedel zorientovať, do ktorej strany sa pohnúť a ako komponovať. Bolo to veľmi komické a sem tam aj frustrujúce.

Ak rád fotíš portréty, Yashica je na to super. 80mm objektív a formát do štvorca ti otvára nové možnosti objavovania krásy. Fotil som s ňou krajinky, portréty, ale i v uliciach mesta a veľkou výhodou, ktorú Yashica prináša je práve jej horný hľadáčik. Tým, že sa nepozeráš priamo do fotoaparátu a nezakrívaš si ním tvár, objekt, ktorý fotíš častokrát ani nevie či fotíš jeho, a niekedy si to ani nevšimne. Rovnako oceníš aj tichú závierku, ktorú fakt, že ledva počuť. Ak poznáš tvorbu Vivian Maier, vieš o čom hovorím.

Záver a osobné dojmy

Yashica je parádny foťáčik, s ktorým odfotíš priam hocičo. Vyžaduje si väčšiu trpezlivosť, cit a nadšenie. Fotiť môžeš portréty, krajinku, street – budeš mať o zážitok postarané.

Je to niečo iné a preto ak máš možnosť vyskúšať, skúšaj všetkymi desiatimi! Je cenovo dostupný, dobre postavený, robustný, ale stále pomerne ľahký, spoľahlivý, jednoduchý a výborne fotí!

Aké máš skúsenosti s dvojokými zrkadlovkami ty?

Užitočné linky: Manuál [EN]

Diskusia

11 komentárov

Dvojoke zrkadlovky maju svoje caro. Osobne mam Mamiyu C330F, na ktorej sa daju dokonca menit objektivy (mam 2 sady, lebo vzdy su samozrejme 2 objektivy 🙂 ). S tym som pofotil Bratislavsky pristav so zeriavmi. Priatelka ma stary Flexaret, na tom sa nam zas omylom podarila dvojita expozicia a bola to jedna z najlepsich fotiek z toho filmu 🙂

Oh! Mamiya C330 je v mojom zozname 🙂 Dvojoké zrkadlovky majú veľkú charizmu. Často sa mi stane, že keď ráno odchádzam do práce a vyberám, medzi M6 a Yashicou, práve Yashica je tá, ktorú často beriem so sebou. 🙂

Flexaret mi nedávno dorazil. Som naň veľmi zvedavý.

Dobrý deň, viete mi prosím poradiť, kde by som zohnala cievku na navíjanie filmu ak vo fotoaparáte chýba?

Ahoj Tereza, cievka, ktorá ti chýba je presne tá, na ktorej je navinutý zvitkový film. Mám ich veľa, ak chceš, môžem ti jednu posunúť. 🙂

Ahojte,

Mám na ruke Yashicu 124g vo skvelom stave, v podstate ako nová. Je to kvalitný nemecky shop v Mníchove, takže aj cena je o niečo vyššia, čo je vec s ktorou by som sa chcel poradiť, keďže cenovka je približne na 500 eurách. Top stav je jedna vec, chcel by som sa však spýtať, či to je ešte v norme, alebo je lepšie popozerať sa inde. s yashicou nemám žiadnu skúsenosť, preto sa pýtam 🙂

Ja veľmi rada fotím na Yashicu. Fotky sú krásne čisté a majú svoje nezameniteľne čaro. Z analógových foťákov je asi moja najobľúbenejšia. 🙂

Ahojte, ja mam Yashicu D, to je proste Rolleiflex, ktory si clovek moze dovolit 🙂 Potreboval by som vsak radu. Tu v Ziline mame jeden fotolab a je to hruza. Neviete poradit napriklad nejaky dobry lab v BA, kde vyvolavaju aj skenuju 120 filmy (CB aj farbu)? Chystam sa vyvolavat Caffenolom, ale musim este dovybavit fotokomoru 🙂 Vdaka za rady a nech vam to foti…

Skus filmlabak.sk.

Tiez som pouzivatelom TLR, Mamiyu C330 mam uz vyse 10 rokov a je to stale laska!

Filmlabák je super, no myslím, že Samo sídli v Trenčíne. Ak hľadáš vyslovene v Bratislave, Tomáš, tak skús foto.sk. Nachádzajú sa na Škultétyho 52/14, za Istropolisom—pani Silvia je veľmi milá a ústretová. 🙂

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .