iPhone ako expozimeter

Expozimeter je zariadenie slúžiace na meranie svetla. Vo fotografii, sa expozimeter často používa na určenie správnej expozície pre fotografiu. Pomáha určiť rýchlosť uzávierky a veľkosť clony, v závislosti od (ISO) citlivosti filmu, tak, aby bola dosiahnutá optimálna expozícia.

Dnes je k dispozícii veľké množstvo expozimetrov. Od profesionálnych po tie jednoduhšie. Od najnovších po tie dlhšie mladšie. Dokonca aj na Bazoši nájdeš pekné, funkčné expozimetre za príjemné ceny. Dnes, sa ale zameriame na aplikácie, ktoré si môžeš nainštalovať na tvoj smartfón a premeniť ho tak na expozimeter.

Vzhľadom k tomu, že využívam iPhone, všetky applikácie budú na iOS. Ak poznáš nejakú dobrú na Android, napíš do komentárov a podeľ sa s ďalšími.

Lux

Prvou je appka Lux. Lux uribí ztvojho iPhone-u alebo iPad-u (celkom si neviem predstaviť meranie s iPadom) na šikovný a pohodlný expozimeter.

Stačí nastaviť ISO, expozičný čas a Lux Ti povie akú clonu nastaviť. K dispozícii je aj priorita clony – stačí na ňu kliknúť a Lux bude meniť expozičný čas podľa potreby.

Čo sa mi na nej páči je funkcia spot-metering. Jednoduchým kliknutím na displeji označíš, kde chceš odmerať svetlo a Lux ho zmeria. Sám ju používam pri fotení na pinhole.

expozimeter lux na tvoj iphone

Lightmate

Som grafik z povolania, a tak mojou najväčšou deformáciou je, že ak sa mi nejaká aplikácia nepáči po grafickej stránke, môže byť akokoľvek užitočná, hneď ju mažem. A Lighmate je presný opak! Okrem svojho krásneho minimalistického dizajnu, disponuje aj príjemnou funkčnosťou. Merať vie prednou aj zadnou kamerou. Samozrejmosťou je spot-metering, ktoré rovnako ako pri Lux meria na konkrétnom mieste, ktoré označíš. Priorita clony či expozície je k dispozícii tiež. Radosť!

expozimeter lighmate na tvoj iphone

Pocket Light Meter

Pocket Light Meter je aplikácia, ktorá je v App Store už dlhšie, čo však neznižuje na jej kvalite. Okrem funkcií spomínaných na predošlých 2 aplikáciách, PLM disponuje možnosťou zapísať si merania, a tak si môžeš viesť určitý denník, ktorým si po vyvolaní filmu, vieš ľahko pozrieť aké nastavenie si použil. Veľmi užitočné.

expozimeter pocket light meter na tvoj iphone

Diskusia

1 komentár

Osobne pre mňa je najlepšia apka na IOS myLightMeter s retro designom. Výhoda pri nej je tá, že vidíš rozsah clony a časov, takže si môžeš rýchlejšie vybrať, či sa zameriaš na čas alebo clonu. Druhá najlepšia je Lightmate. Mám nainštalovaný aj Lux ale ten je častokrát nepresný. Pocket Light Meter my nevyhovoval, preto som ho odinštaloval. Najčastejšie som používal kombináciu myLightMeter s Lightmate pre potvrdenie.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .