Pablo Picasso a 6 vecí, ktoré sa od neho môžeme naučiť

Pablo Picasso, celým menom Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Blasco y Picasso López patrí medzi umelcov, od ktorého sa môžeme veľa naučiť. Je to jeden z najkreatívnejších umelcov, ktorého poznám. Inšpiruje. Bezohľadu na to, čo o ňom kritici hovorili, vždy dokázal tvoriť umenie a baviť sa pritom. A hoci to bol maliar, je tu niekoľko vecí, ktoré sa od neho môžeme naučiť všetci. Z jeho tvorby, názorov, filozofií a spôsobu života.

Pablo Picasso tvoril ako dieťa

„Každé dieťa je umelec. Problém je zostať umelcom aj keď vyrastie“

Pamätáš si, aké to bolo keď si bol dieťa? Na to obdobie, kedy pre teba neexistovali žiadne obmedzenia a predpisy v kreativite? Rodičia ti dali kus papiera a ceruzky. Kreslil si si, tvoril a vyjadril to čo si cítil. Vyjadroval si to tak ako si to videl. Neexistoval pre teba žiaden koncept „dobrého“ a „zlého.“ Mal si voľnosť.

Potom, keď už si bol starší, učitelia ti povedali čo nerobiť. Hovorili čo je správne a čo je nesprávne. Hovorili ti, že máš vyfarbovať vnútri, neprechádzať čiary. A tak tvoje vnútorné dieťa vymieralo. Stával sa z teba dospelák a už si nebol kreatívny ako na začiatku.

Picasso naopak hovorí, že každé dieťa je umelec. Ale, ako zostať umelcom aj keď rastieš? Nezameriavaj sa na to čo ti druhý hovoria. Bav sa pri fotení. Vyjadruj svoje myšlienky, svoje pohľady na vec. Nepýtaj sa druhých na to čo si myslia. Dieťa nepotrebuje povolenie od ostatných pre jeho umenie, tvoria bezohľadu na to čo si druhí myslia a tešia sa z toho.

„Trvalo mi štyri roky naučiť sa maľovať ako Rafael, ale celý život maľovať ako dieťa.“

Keď som bol menší, chodieval som na výtvarnú. Začiatky boli ozaj nuda. Jediné, čo som robil bolo obkresloval kresby, imitoval techniky a kopíroval iných. Mal som sa učiť od majstrov. Naučiť sa kompozícii, svetlu, forme. Keď už je človek skúsenejší je dôležité „zanechať týchto majstrov“ a začať vyjadrovať seba, svoj pohľad. Nedovoliť, aby ťa majstri obmedzovali. V zásade, znamená to naučiť sa základným pravidlám, ale naučiť sa aj ako ich porušiť. Čím skúsenejší si, tým viacej sa musíš naučiť tieto pravidlá porušovať.

Zadanie: Pozoruj deti. Všímaj si ako každá skúsenosť je niečím novým pre ne. Šanca rásť a učiť sa. Dieťa nemusí počúvať pravidlá. Robia čo sa im zapáči. Ich kreativita je na maxime. Potom sleduj dospelých, ako sme zaseknutí a zaškatulkovaní. Sme neustále posudzovaní a kritizovaní. Ako starneš, nesnaž sa byť zrelší. Namiesto toho sa snaž, byť viac ako deti. Snaž sa byť ako Benjamin Button – byť v opačnom poradí.

Hľadaj svoje vnútorné dieťa. Snaž sa tvoriť bez obmedzení. Tak vyjadríš sám seba.

Kradnúť dobré nápady

„Dobrý umelec kopíruje, veľký umelec kradne“

Čo to znamená? Ber najlepšie nápady od tých, ktorý boli pred tebou. Samozrejme, nenapodobňuj umelcov „od slova do slova“. Radšej prispôsobuj tvoje umenie niečomu novému. Prečo? Pretože človek nedokáže byť originálny bez toho, aby sa inšpiroval inými. Keď začínaš s fotením musíš sa naučiť základné prvky ako je expozícia, svetlo, tiene, formát, kompozícia… Avšak ak chceš začať ozaj tvoriť, vyjadrovať seba a svoj pohľad, inšpiruj sa čo najviac ako sa len dá. Ale potom, uvažuj: „Ako môžem pridať seba?“ Ako môžeš to dielo, ktoré už bolo v minulosti vytvorené interpretovať svojsky. Vždy sa pýtaj sám seba čím novým môžem prispieť ja?

Zadanie: Nenamýšľaj si, že musíš byť vždy originálny. Kradni, prispôsobuj, upravuj to svojím spôsobom. Tak sa naučíš najviac. Nájdi si jedného fotografa, ktorého obdivuješ, a bez hanby ukradni jeho nápady a techniky. Snaž sa tvoriť fotky ako on, ale vlastným štýlom. Tak sa naučíš najviac. A hlavne, buď so sebou spokojný. Nečakaj, že hneď budeš vedieť fotiť ako on.

kradni napady pablo picasso
Fotka z Pinterestu v ľavo a moja fotka v pravo

Prinútiť sa ku konaniu pre úspech

„Konanie je kľúčové k úspechu“

Každý máme veľa nápadov. Delíme sa one s našími priateľmi, rodinou, a dokonca aj so sebou samým. Ale, ako často dokážeme tieto nápady aj realizovať? Picasso povedal, že konanie je základným kľúčom k úspechu. Je logické, že maliar nemôže byť „úspešný“ bez tvorenia umenia. Rovnako aj Ty, ako fotograf nemôžeš byť „úšpešný“ bez toho, aby si šiel do ulíc a fotil.

Zadanie: Jednoducho, ak chceš robiť lepšie fotky, zlepšiť sa v určitom druhu fotky – napríklad pouličná fotografia, naštuduj si a pozri celé portfolio Vivian Maier, vytlač fotky, ktoré sa ti najviac páčia, analyzuj ich, akú kompozíciu používa, vyznač si ju, a snaž sa ju napodobniť pri fotení. Je dôležité uvedomiť si, že, aby si sa niekam posunul potrebuješ vynaložiť úsilie. Nie len myslieť na nápady, ale aj na ich realizáciu. Tak sa posunieš ďalej.

Byť spokojný s tým, čo máš

„Keď nemám červenú, používam modrú“

Pablo Picasso je známy svojimi obdobiami, keď maľoval len v odtieňoch jednej farby. Napríklad počas jeho Modrého obdobia (Periódo Azul), maľoval len monochromatické maľby použitím studenej modrej a modro-zelenej  faby – melancholické, smutné. Naproti tomu počas jeho Ružového obdobia (1904-1906) používal len oranžovú a ružovú farbu – teplejšie a živšie. Keď sa ho pýtali prečo, jeho odpoveď bola jednoduchá: „Boli to jediné farby, ktoré som mal…“ Fascinuje ma, že dokázal vytvoriť také veldiela, s tak malým počtom farieb.

My, fotografi sa zvykneme sťažovať na fotoaparáty, objektívy či iné vybavenie. Sťažujeme sa na to, že nie sú dostatočne dobré. Pablo Picasso však ukázal, že ak chceme byť skutočne kreatívny je za potreby zjednodušiť čo najviac svoju „paletu farieb“. Zobrať len niekoľko farieb, ktoré už máš a snažiť sa s nimi vytvoriť čo najlepšie dielo ako vieš.

Zadanie: Zvoľ si jednu farbu a foť len tú. Foť len modré farby, červené farby, ružové farby. Alebo foť len jeden druh geometrických útvarov – štvorce, línie, kruhy. Foť len jedných fotoaparátom a jedným objektívom. Všímaj si aký kreatívny dokážeš byť aj keď máš „obmedzené“ možnosti.

pablo picasso fotim na film

Ukázať svoj vlastný svet

„Svet nemá zmysel, prečo by som teda mal malovať obrazy, ktoré áno“

Byť umelcom znamená tvoriť svet, ktorý chceš vidieť. Znamená to ukázať ostastným čo vidíš, a ako to vidíš. Picasso je častokrát milne označovaný za len abstraktného umelca. Avšak, predtým ako sa z neho stal epický kubista, bol majstrom v realistickej maľbe.

Čo ma však najviac fascinuje na Picassovi, je spôsob a schopnosť vytvárať emócie, neistotu a chaos svojimi maľbami. Nezobrazuje realitu spôsobom aký „chceme“ – perfektne, bez chyby. Naopak, Picasso vytvoril svoju vlastnú realitu.

Zadanie: Foť vlastný svet. Netráp sa príliš tým, aby si tvoril fotky zaostrené, pekné, skutočné,  aké by mali byť. Snaž sa ich vytvoriť čo najmenej skutočné ako je to len možné. Foť také fotky, ktoré zachytávajú rozpoloženie v akom sa momentálne nachádzaš.

Neopakovať sa

„Kopírovať ostatných je potrebné, ale kopírovať sám seba je patetické“

Ak chceš byť „fresh“ ako umelec, prestaň sa kopírovať dookola. Kopírovanie sám seba vedie k stagnácii. Ako umelec je za potreby zväčšiť svoje kreatívne schopnosti. Možno budeš stále pracovať s rovnakými materiálmi – pridaj výzvu k procesu, k vytváraniu nových diel, vďaka ktorej budú aspoň trochu iné, než tie predtým.

Toto je to, čo nás motivuje v živote. Picasso si prešiel mnohými zmenami v živote. Vždy keď sa len trošku cítil byť spokojný, úplne zmenil svoj štýl. Experimentoval s veľkým množstvom štýlov počas svojho života. Hoci bol a je najznámejší vďaka svojej maľbe, experimentoval aj s poéziou, fotografiou, sochárstvom, či inými formami umenia. Snažil sa potlačiť hranice, aby sa tak mohol kreatívne realizovať v čo najväčšom počte ako to len bolo možné.

Úspech je nebezpečný. Jeden začne kopírovať sám seba, a kopírovať seba samého je omnoho nebezpečnejšie, než kopírovať ostatných. To vedie k sterilite.

Akonáhle sa cítime byť úspešný, prestávame inovovať.

Zadanie: Zabudni na to čo si už odfotil. Tvár sa, že každým dňom začínaš fotiť „nanovo.“ Snaž sa inovovať, rozmýšľaj čo by si mohol zlepšiť. Nikdy nebuď spokojný stým, čo si už dosiahol. Bude to znamenať fotiť iný námet? Nech už je to čokoľvek, nikdy neprestávaj.

pablo picasso fotim na film

Záver

Picasso bol vzácny človek, ktorý žil podľa svojich vlastných štandardov, a bol kreatívny až do svojej smrti. Prekonával svoje umelecké hranice, a tvoril ako sa len dalo. Hral sa ako dieťa, experimentoval, a vždy spochybňoval „pravidlá.“

Aj ty môžeš byť ako Picasso. Vyžaduje si to od nás byť znova dieťaťom a vidieť kreatívny život ako jednu veľkú hru. Vzdať sa kompromisov a tvoriť čo najlepšie bez ohľadu na našu životnú situáciu.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .