Syndróm nespokojnosti s tým, čo fotím

Články pravidelne aktualizujem, ale niekedy sa mi to nepodarí včas. Tento článok som už viac ako rok neaktualizoval, preto je možné, že niektoré informácie už nie sú úplne presné.

Mnoho ľudí je názoru, že keď si kúpi nový fotoaparát, pomôže im to byť lepším a kreatívnejším fotografom. Je tomu naozaj tak? Prečo si myslíme, že nakupovanie väčšieho množstva a nových fotoaparátov, objektívov a vybavenia zlepší schopnosti?

Živím sa grafickým dizajnom a či chcem, či nechcem, musím sa priznať, že aj ja som taký. Vždy bojujem s pocitom, že „potrebujem“ nový smartphone, Macbook, iPad, tablet, a podobné veci. Chýba mi väčšia spokojnosť, pocit istoty, že človek nie je odkázaný na najnovšie vymoženosti, a aj s tým, čo má vie byť kreatívny. Všimol som si však, že opak je pravdou. Čím viac vecí človek má, tým menej je kreatívny. Čím viac toho vlastní, tým viac je vyrušená jeho kreativita. A to úplne zbytočne. Veci nás zaťažujú – emocionálne, mentálne i fyzicky.

Rozhodol som sa preto zdieľať s Tebou niekoľko tipov, ako proti tomu bojovať. Možno ťa nezaujme ani jeden. Možno, a v to aj dúfam, ti tento článok naopak pomôže.

(pod slovom fotoaparát je myslené aj vybavenie spojené s fotoaparátmi, objektívy, atď.)

Základná otázka, na ktorú si musíš odpovedať je, čo presne je tvojou vášňou? Fotografia alebo zbieranie fotoaparátov?

Ak si oduševnený zberateľ fotoaparátov, a to je tvojim cieľom, nie je na tom nič zlé. Ak však tvojou hlavnou vášňou je fotografia a stále nie si spokojný so svojim fotoaparátom, vtedy máš problém.

Viac fotoaparátov, viac problémov

Keď som používal rôzne fotoaparáty a objektívy súčasne, trpel som úzkosťou. Chcel som ísť fotiť, ale nevedel som sa rozhodnúť, ktorý fotoaparát si vziať, ktorý objektív bude najlepší, atď… Veľa mentálnej energie a sily som využíval na nepodstatné rozhodovanie sa, pre „najlepšie“ vybavenie, aby som urobil čo „najlepšie“ fotky. A keď som sa už vybral fotiť, pocit „mal som si zobrať ten objektív“ alebo „s tým fotoaparátom, by to bolo lepšie“ ma celý čas sprevádzali.

Ja osobne preto preferujem jeden fotoaparát, jeden objektív. Samozrejme, nikoho neodcudzujem za to, keď má veľa vybavenia. Čo sa však snažím povedať je, že čím menej človek má, tým viac sa dokáže sústrediť na veci, ktoré sú dôležitejšie.

foto-cislo-1

Človek nikdy nie je a nebude spokojný

Bez ohľadu na to, kto si, čo robíš a kde bývaš, nikdy nebudeš spokojný s tým čo máš. Aj keby si vlastnil všetky fotoaparáty sveta, stále to nebude „ono“. Prečo je to tak?

Človek je taký. A niekedy to nemusí byť na škodu. Pomáha nám to inovovať, objavovať, a hľadať nové. Vďaka našej nespokojnosti sa dokážeme učiť nové veci.

Problémom, však nie je nespokojnosť ako taká. Pamätám si, že keď sa mi dostala do rúk Yashica Mat124G, úprimne som si myslel, že už žiaden stredoformátový fotoaparát nepotrebujem, a že tento ma bude sprevádzať dlho a moje fotky budú wow. A hádaj čo sa stalo. Nebolo to tak. Po menej ako roku som už vysnívanú Mamiyu nepoužíval a ležala doma na poličke. Problém nebol vo fotoaparáte, ale vo mne. V mojej myšlienke, že nový fotoaparát zo mňa urobí lepšieho fotografa, sebaistejšieho a kreatívnejšieho. Musel som prekonať pocit, že za moju „nekreativitu“ nemôže fotoaparát, ale ja sám.

foto-cislo-6

Čo v skutočnosti robí fotku dobrou?

Veľa ľudí si kupuje fotoaparáty preto, lebo si myslí, že to pomôže byť kreatívnejším. Na jednej strane to aj pravda môže byť. Iný fotoaparát či objektív, môže pomôcť získať nové schopnosti, skúsenosti, pohľad na veci. Ale v skutočnosti, lepší fotoaparát nemusí znamenať lepšie fotky.

Čo v skutočnosti robí fotku dobrou?

  1. Kompozícia
  2. Emócia
  3. Pohľad fotografa

Kompozícia: Fotka je dobrá, keď má dobrú kompozíciu. Čisté pozadie, dynamické línie, atď. Dobrú kompozíciu človek dokáže zachytiť akýmkoľvek fotoaparátom.

Emócia: Dobrá fotka dokáže vyžarovať emóciu. Na zachytenie emócie, nepotrebuješ drahý Hasselblad ani Leicu. Potrebuješ zachytiť moment – slnečné lúče dopadajúce na tvár unavenej dievčiny na námestí, výraz tváre chlapíka alebo gesto, ktorým pani dáva najavo svoj postoj. To Leica ani Hasselblad neovplyvnia.

Pohľad fotografa: Toto je individuálne. A práve táto tretia vec, robí fotku tak zaujímavou. Robí tvoju fotku tak unikátnu a osobnú. Keď niekto vidí tvoje fotky, dokáže povedať, čo za človeka si?

Žiadna z týchto troch vecí si nevyžuje drahý fotoaprát, objektív alebo iné vybavenie. Snaž sa preto uvažovať nad tým v čom môžeš zlepšiť svoju fotku a nie čím.

Skutočne to potrebuješ alebo to chceš?

Dôležité je uvedomiť si, či „nový“ fotoaparát potrebuješ alebo ho jednoducho chceš. Potrebuješ ho vtedy keď ešte žiaden nemáš, alebo keď sa pokazí, stratíš ho atď. Chceš ho keď ťa už tvoj fotoaparát prestane „baviť“, príde ti byť oničom a nebaví ťa ním fotiť.

Nechcem povedať, že kupovať fotoaparáty je zlé, alebo si nemáš nikdy kúpiť ďalší objektív. Čo sa snažím povedať je, že je dôležité si uvedomiť čo v skutočnosti chcem, a úprimne prehodnotiť aký je skutočný dôvod, prečo chcem kúpiť nový fotoaparát.

Požičaj si pred tým, ako kúpiš

Predtým ako zainvestuješ do kúpy, odporúčam požičať si alebo prenajať na nejakú dobu daný fotoaparát ak je to možné. Takto zistíš aký v skutočnosti fotoaparát je. Budeš mať možnosť zistiť nielen to, čo na fotoaparáte miluješ, ale aj to čo ti až tak nevyhovuje alebo sa ti nepáči. Mne sa tak podarilo predísť kúpam, ktoré by som neskôr možno ľutoval. Podarilo sa mi prekonať ten počiatočný „wow“ efekt a dokázal som sa racionálne rozhodnúť, či to v skutočnosti chcem a potrebujem.

foto-cislo-2

Drahšie fotoaparáty z Teba neurobia šťastnejšieho človeka

Možno je ťažké predstaviť si to, ale ľudia, ktorí sú bohatí, nie sú šťastnejší než ty. Poznám ľudí, ktorí vlastnia fotoaparát, po ktorom túžili a pritom to vôbec neprispelo k ich šťastiu v živote. Poznám ľudí, ktorí majú možnosť robiť veci, o akých ja snívam. Sú šťastnejší? Práveže mám pocit, že sú skľúčení z toho, že nemajú čas a viac priestoru na fotenie, alebo robenie „tých“ vecí.

Zaujímavé je, že radosť vo fotografii neprichádza z fotoaparátov a vybavenia, ktoré máme. Radosť máme z fotenia ako takého. Z tej skutočnosti, že môžeme fotiť, zachytávať momenty, kreovať. Radosť nám prináša čas, ktorý venujeme foteniu, slobode, ktorú nám to prináša.

Preto, nebuď smutný z toho, že nemáš taký a tamtaký fotoaparát. Zameraj sa na iné. Miesto šetrenia peňazí na fotoaparát, šetri na dovolenku alebo na výlet, kde budeš mať priestor fotiť viac.

Zaujímavé je, že nikdy nie som nespokojný so svojím fotoaparátom, keď som vonku a fotím. Nespokojný som len vtedy, keď sedím doma pred počítačom, surfujem po internete a čítam blogy a recenzie fotoaparátov, ktoré nemám.

Aký je tvoj cieľ vo fotografii?

Múdre je určiť si cieľ. Zamysli sa prečo fotím. Čo chcem dosiahnuť? Ak sa budeš sústrediť na dosiahnutie cieľa, budeš sústredený na dôležité veci. Nebudeš mať priestor na nespokojnosť.

(Fotky fotené na Canon AE-1, lens 50mm f1.8, film Fujifilm Superia X-Tra 400)

Diskusia

1 komentár

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .