Ako prekonať nudu

Kamoš, si znudený? Ako často sa nudíš? Ja nudu neznášam. Práve naopak, rád tvorím, rád sa učím nové veci, rád študujem, rád robím a rád pracujem. Nerád sedím nič nerobiac.

Hoci všetci žijeme v extrémne rýchlom svete, kedy pri tej všetkej práci, povinnostiach a zodpovednostiach a živote ako takom a na nudu čas nie je, či chceč a či nie všetci sme znudení. Nuda je práve to čo nás “núti” kontrolovať si mail každých 5 minút. Čo v nás vytvára pocit, že náš život je oničom. Nuda je to čo nás dovedie k tomu, že si kontrolujeme Facebook, Instagram aj na záchode.  

Je nuda na niečo dobrá?

Samozrejme, ako všetko aj nuda má svoje výhody a nevýhody. Keď sme znudený, máme aj možnosť byť kreatívny lebo nechceme byť znudený. Je tak? Hľadáme spôsoby ako ju eliminovať, začneme tvoriť, písať, chodiť, cvičiť a čo ja viem ešte čo všetko.

new-york-old-man-reading-newspaper

Fotenie vs. nuda

Podľa mňa, fotenie je krásny spôsob ako odbúrať nudu. Fotografia pomáha stimulovať myseľ, kreativitu a byť stále sústredený.

Fotografiu som si zamiloval aj preto lebo, keď som bol mladší, veľa som maloval obrazy. Veľké, malé. Všelijaké. No jedna vec, ktorá ma na tom všetkom bavila najmenej a stále nebaví bolo chystanie plátna, farieb, umývanie štetcov, čistenie, upratovanie. No pri fotení, nič z toho robiť nemusím, stačí, že mám fotoaparát, v ňom film a idem von. Fotenie mi pomáha byť produktívny za podstatne menej námahy.

Ako nebyť znudený?

Človek je, ale taký zvláštny tvor, že ho aj dobré veci omrzia a začnú nudiť. A tak aj to nadšenie, ktoré si mal pri fotení na začiatku, môže ľahko opadnúť. Dôvodov môže byť viacej no o tom nabudúce. Teraz si povedzme pár praktických spôsobov ako proti tomu bojovať a ostať motivovaný.

Nefoť to čo ťa nudí

Prosté však? Nefoť to čo ťa nudí. Častokrát sme nadšení pre niečo čo vidíme, že robia ostantní. U mňa to bol napríklad 365 fotoprojekt – samozrejme nič zlé na ňom nie je, no mňa to omrzelo naozaj rýchlo. Ktovie ako sa v ňom darí Maťovi. Myšlienka, ktorú však chcem povedať je, že foť len to čo ťa naozaj zaujíma. To čo ťa nalpĺňa. Nefoť preto, lebo fotia ostatní. Dlho Ti to nevydrží. To znamená, že nájsť svoj štýl je vedieť o tom čo nefotiť a čo naopak fotiť.

Hľadaj krásu vo všetkom

Druhá vec, ktorá Ti pomôže nebyť znudený je hľadať a nájsť krásu v jednoduchých veciach. Veciach, ktoré možno vidíš každý deň. A možno si ich videl už miliónkrát. Ak vidíš ich krásu, neomrzia ťa. Vďaka tomu, dokážeš žiť na tom istom mieste, chodiť tými istými ulicami a vidieť tých istých ľudí znova a znova, a mať z toho stále radosť. Pretože sú pre Teba krásni.

Vytváraj si výzvy

Na to, aby si ako fotograf rástol a išiel dopredu, musíš si vytvárať výzvy. Ak budeš robiť dookola stále to isté, prestane ťa to baviť. Na druhej strane radšej inovuj. Skúšaj nové veci, hľadaj svoj štýl..Ak ti príde byť niečo už nudné, skús niečo iné. Meň. Ak fotenie na čiernobiely film je nuda, foť na farebný. Ak sú krajinky nuda, foť architektúru. Vyjdi zo svojej komfortnej zóny a urob krok dopredu.

new-york-city-jw-branch

Záver

Nuda nie je zlá. Je to len signál toho, že je načase niečo zmeniť, inovovať. Keď vieme identifikovať čo je v živote nudné, vieme sa tomu následne vyhnúť a žiť radostnejší život.

Vyhýbaj sa nude. Vyhýbaj sa komfortu. Vytváraj si výzvy a hľadaj krásu v tom čo vidíš a čo ťa obklopuje. Fotografia nie je len o robení fotiek, je to aj nástroj na odbúranie nudy a napätia v naších životoch. Poďme preto radšej robiť fotky, ktoré nám prinášajú radosť, bavia nás, a ktoré našu radosť prinesť aj iným.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .