Ako na digitálny poriadok v analógových fotkách

Články pravidelne aktualizujem, ale niekedy sa mi to nepodarí včas. Tento článok som už viac ako rok neaktualizoval, preto je možné, že niektoré informácie už nie sú úplne presné.

Pre svoj 365 projekt som hľadal spôsob, ako by som si mohol zapisovať, čo, kedy, ako a kde som odfotil. Prečo? Za prvé, mám rád štatistiky, grafy, porovnania. Na konci by som chcel zistiť, v ktorom čase som najviac fotil, akú clonu a objektív najviac používal a pod. Za druhé, moja zbierka fotoaparátov sa pomaly a isto rozrastá a sledovať, ktorý film (citlivosť, farba/čb) je v ktorom fotoaparáte, je náročné. A za tretie, rád sa učím na vlastných chybách, ak fotka nevyšla chcem vedieť prečo. Pri digitálnej fotke to vidím hneď, prípadne si údaje o expozícii človek neskôr pozrie v EXIF. No analóg nič také nemá a ja som práve niečo ako EXIF pre filmové fotky chcel.

Začal som používať diár, kde som si pre každý deň zapísal čo, kedy ako a kde som vyfotil. Žiaľ, nebolo to však veľmi pohodlné tak som prešiel App Store a narazil som na aplikáciu FILM ROLLS. Má trochu konzervatívne (t.j. škaredé), no jednoduché užívateľské rozhranie. Mne ako programátorovi to vôbec nevadí. Hlavne, že funguje 🙂

Hlavná obrazovka obsahuje prehľad o tom, aký film mám, v ktorom fotoaparáte. Po rozkliknutí vidím detaily filmu, počet zapísaných snímkov, čas vloženia a dofotenia filmu.Po kliknutí na počet snímkov sa rozbalí zoznam s detailmi (dátum, použitý objektív a expozičné parametre). Zapísať si o fotke môžeme oveľa viac informácii. Veľké plus je predvyplnenie aktuálnej polohy a času. Pokiaľ si značím iba pár snímkov na filme, je možné poznačit si aj čislo snímku (Fixed Number). Do poznámky si píšem čo som odfotil.

Používanie je trochu krkolomné, na pridanie snímku je potreba urobiť dosť veľa krokov -až 4, ale po viac ako mesiaci každodenného používania to už ani nevnímam.

Pre pokročilejších používaťeľov je možný export dát vo formáte XML, stiahnutie je však možné iba cez iTunes, nedá sa poslať na mail čo vnímam ako veľké mínus. Musím, ale povedaž, že to čo po aplikácii chcem, i cez niektoré krkolomnosti plní na 100%.

Pokiaľ by ste vedeli o podobnej aplikácii alebo bodaj analógovom spôsobe ako mať prehľad o založených filmoch a parametroch jednotlivých fotkách, dajte určite vedieť!


Autor: Maťo Peťo / Titulná foto: Daria Shevtsova

Obsah článku

Pridaj komentár