Čo to je „zone focusing“?

Zónové zaostrovanie je veľmi obľúbený spôsob fotiť ostré fotky bez neustáleho zaostrovania cez hľadáčik. Pre fotenie candid momentov je to priam nutnosť.

Keď som začínal s fotením pouličnej fotky, tak sa mi často stalo, že som polku rolky nafotil nezaostrenú, čo viedlo k frustrácii a smútku. Nedarilo sa mi zachytiť „moment“, fotky boli rozmazané. Neskôr som sa však dostal k spôsobu fotenia, ktorý sa nazýva „zone-focusing“.

Čo to je

Pre tých, ktorým tento názov nič nehovorí, „zone focusing“ je veľmi jednoduchý spôsob ako získať ostré fotky bez spoliehania sa na automatické zaostrenie alebo zaostrovanie cez hľadáčik na tvojej zrkadlovke či diaľkomeri. Je to forma zaostrovania ešte predtým než tvoj fotoaparát vôbec zamieriš na daný subjekt. To Ti pomáha zvýšiť efektivitu a rýchlosť pri fotení.

Dokonca mnoho fotoaparátov dnes i v minulosti využívalo túto formu ostrenia. V skratke fotíš s vysokou clonou a veľkou hĺbkou ostrosti (f/16 alebo f/11) a máš zaostrené na určitú vzdialenosť.

Zone focusing v praxi

Uveďme si príklad. Najprv si ukážeme základné elementy objektívu, ktoré by plus mínus mali byť rovnaké na každom fotoaparáte.

Na obrázku je vidno, že clona (f) je nastavená na f/11. Zaostrenie je nastavené na 2 metre.

S clonou nastavenou na f/11, je naša hĺbka ostrosti definovaná malími číslami nad osou čísel clony. Od 11 po 11 teda od cca 1.2 metra po 7 metrov bude všetko zaostrené – je to tzv. zóna toho, čo bude zaostrené.

Pridaj komentár