Mischel Warenits

Kreativita nemá hraníc. Súhlasíš? No byť kreatívny a zároveň originálny je dnes častokrát stále ťažšie a ťažšie. Či už je to maľba, kresba, hudba, alebo aj tá naša fotografia. Poznám však osobu, ktorá ma presvedčila o presnom opaku. Je ňou mladá a veľmi šikovná slovenská umelkyňa. Volá sa Mischel Warenits. Jej tvorbu už nejaký ten čas sledujem a mal som aj tú česť s ňou spolupracovať a preto som sa rozhodol Ti ju predstaviť.

Ciao Mischel. Prosím, povedz nám kto si?

Hellou! Volám sa Mischel, som denný snílek, milujem kreativitu a fantáziu. Vo voľnom čase ma nájdete v posteli.

Venuješ sa mnohým formám umenia – kresbe, maľbe, líčeniu a stylingu. Ako si začala s fotením na film?

S fotením som začala počas školy. Kamarátkyna sestra totiž tiež fotila na film a mne sa to strašne zapáčilo; hlavne to ako pôsobili výsledné fotky. Tak som si kúpila aj ja Zenit a skúšala. Moja mamina tiež rada fotila keď bola mladá na svoj ruský analóg. Tento rok tak nafotila aj dovolenku a na 1*. No a potom som sa rozfotila aj hlavne kvôli mojej diplomovej práci, ktorú som mala z fotografie. To mi veľmi pomohlo lebo po roku neustáleho fotenia boli rozdiely v kvalite naozaj veľké. Rovnako som chcela zachytiť to moje videnie a kreatívnu predstavu, ktorá ma napadla.

Prečo fotíš na film?

Milujem atmosféru, ktorá priam až žiari z fotiek. Je to proste niečo iné, silnejšie a zaujímavejšie v mojich očiach. Fotky z digitálu mi prídu suché (hlavne keď ich ja fotím 😀 ). Nenadchnú a nezaujmú ma tak, ako práve analóg. Páči sa mi šum, ktorý majú a pripomínajú akoby niečo z minulosti. Jediná nevýhoda je, že si fotky pozriem až po vyvolaní. Ale aj to, má svoje plus. Musím si každý záber poriadne premyslieť a tým pádom nefotím 200 rovnakých fotiek. Analóg by som nezamenila, je to niečo v čom som sa našla.

Čo ťa vie nadchnúť?

Nadchnúť ma vie naozaj všetko a hocičo. Som človek, ktorý sa vie tešiť aj z najmenších detailov a vecí. Častokrát je to hudba, texty piesní, umenie, mne blízki priatelia a rodina.

Aký fotoaparát používaš?

Začínala som fotiť najprv na Zenit. To bol môj prvý vlastný analóg s ktorým som fotila naozaj pomerne dlho a teraz, už to bude asi druhý rok, fotím hlavne na Canon AE1. Je skvelý čo sa týka 35mm. Mám, ale veľký zálusk aj na stredoformát.

Ktorý je tvoj obľúbený film, na ktorý fotíš?

Najčastejšie fotím na Kodak Gold 200 pre 35mm

Čo je na tvojej práci jedinečné? Kde hľadáš inšpiráciu?

Toto viem ťažko ohodnotiť ja 🙂 Keďže sa jedná o moju tvorbu, to by vedeli asi ostatní povedať, že čo sa im na nej páči. Stále sa ale stretávam s nadšením, keď niekomu poviem, že fotím na analóg. Inšpiráciu nachádzam všade, všímam si svoje okolie a jeho farebné kombinácie, štruktúry. Mnohokrát ma inšpiruje samotná osoba ktorú chcem fotiť. Že podľa nej vymyslím koncept, ktorý sa podľa mňa k nej hodí. Inšpiruje ma móda, umenie, prostredie v ktorom fotíme, to je na mojich fotkách dosť podstatné pretože ho vnímam ako neoddeliteľnú súčasť celého vizuálu.

Čo fotíš najradšej?

Najradšej fotím nežné pohlavie. Modelky pred mojím objektívom mnohokrát ani nie sú profesionálne modelky, ale jednoducho dievčatá, ktoré lahodia môjmu estetickému videniu, konceptu, sú pre mňa proste zaujímavé. S modelmi mi ide fotenie ťažšie, existujú samozrejme aj výnimky 🙂 No a potom veľmi rada fotím dovolenky, celkovo prostredie a cestovanie.

Kam to chceš s fotkou dotiahnuť? Máš nejaké ciele?

Samozrejme chcem sa neustále zlepšovať a skúšať nové veci. Túžim si kúpiť stredoformát a veľa veľa fotiť 🙂 Spolupracovať s dizajnérmi, cestovať. Najnovšie som si kúpila Polaroid, takže si začínam viesť akoby taký denníček z fotení a mojich zážitkov.

Čo je pre teba základom “kvalitnej” fotky?

Emócie, ktoré nastanú v danom momente a žiaria z danej osoby. Ide o akýsi feeling. Vždy sa snažím dostať seba aj modelku na správnu vlnu a zachytiť to čo aj chcem. Vopred hovorím modelkám koncept a žiadanú atmosféru, aké pocity by mali sršať z fotografií. Nemám rada sílene pózy alebo prehnane komerčné, naopak som rada za éterické, niečo zvláštne až podivné. Čím viac fotím tým viac viem, kedy je fotka dobrá a kedy nie, som na seba dosť kritická.

Na čo si vo svojom živote hrdá?

Že mám vo svojom živote úžasných blízkych ľudí, ktorí ma podporujú, či už v súkromnom alebo v tom kreatívnom.

Ak by si mala poradiť ľuďom, ktorí zamýšľajú začať s fotením na film, čím by mali podľa Teba začať?

Asi by som odporučila kúpiť si niečo nenáročné na začiatok a skúšať 🙂 Aj kompozície, uhly, postupne sa zoznámiť s fotením na film. Potom človek zistí, či ho to baví alebo si radšej kúpi digitál a cvaká s nim. Mne to tiež trvalo 😀 Analóg, čo sa týka vyvolávania, kúpi filmov, skenovania, nie je až taká lacná záležitosť a treba nato aj trpezlivosť. Ale keď vás to nadchne tak neoľutujete.

Je ešte niečo čo by si chcela odkázať našim čitateľom?

Filmová fotka je niečo naozaj čarovné a som rada, že sa aj v dnešnej uponáhľanej dobe nestratila a žije naďalej 🙂

Mischel môžeť sledovať na Facebooku, Instagrame alebo jej blogu!

***
Všetky fotky boli použité s dovolením autora.

Obsah článku

Diskusia

1 komentár

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .