Kodak Gold 200: Zlatá stálica ožíva

Ako taká stálica vo filmovej fotografii, Kodak Gold 200 vyniká svojimi príjemnými sýtymi farbami a jemnou štruktúrou zrna, vďaka čomu je fantastickou voľbou pre každého fotografa.

Pokiaľ ide o farebné filmy od Kodaku, Kodak Gold 200 je po ColorPlus 200 druhý najdostupnejší film s citlivosťou ISO 200, ktorý vyniká svojimi teplými a sýtymi farbami a jemnou štruktúrou zrna. To z neho spravilo fantastickú voľbu pre každého fotografa.

Balenie kinofilmu Kodak Gold 200

Keďže je ako takou stálicou vo filmovej fotografii, zaslúži si dôkladnú pozornosť. Veď jeho cenová dostupnosť nie je všetko, čo tento film ponúka.

V tomto článku sa dozvieš

História filmu Kodak Gold 200

Kodak Gold 200 považujem za klasiku a patrí k najrozšírenejším filmom na svete. Niektorí z nás si ho dokonca pamätáme z detstva a je veľmi pravdepodobné, že fotky z rodinnej dovolenky, výletu alebo návštevy starých rodičov boli zdokumentované práve na tomto filme.

A nie je sa čomu čudovať. Kodak Gold vo formáte 135 (kinofilm) bol prvýkrát predstavený v roku 1986 ako súčasť novej série Kodak Gold, ktorá nahradila sériu Kodacolor VR-G, a za ten čas naň bolo odfotených veľa fotografií. Možno tomu napomohlo aj to, že séria Gold bola prezentovaná ako prémiovejšia verzia farebných spotrebiteľských filmov.

Vo formáte 135 je dostupný v 24 alebo 36 snímkovej verzii za cenu, ktorá je len zlomkom ceny za niektoré konkurenčné filmy. Je preto ako taký malý zlatý poklad – cenovo dostupný, ale stále schopný zachytiť svet v prekvapivej detailnosti s bohatou farebnou paletou.

Vďaka divízii Kodak Moments, ktorá je súčasťou spoločnosti Kodak Alaris, je Kodak Gold 200 od 21. marca 2022 k dispozícii aj vo formáte 120.

Charakteristické črty filmu Kodak Gold 200

Kodak Gold 200 je farebný panchromatický senzibilizovaný negatívny film určený pre použitie za denného svetla. Pozrime sa teda na jednotlivé aspekty tohto filmu, aby sme ešte viac pochopili, prečo je taký obľúbený.

Citlivosť filmu

Kodak Gold 200 je, ako už názov prezrádza, film s citlivosťou ISO 200 (DIN 24°). Táto citlivosť ho radí medzi nízko citlivé filmy, ako napríklad Fuji C200 alebo Kodak ColorPlus 200. Okrem iného to znamená aj to, že sa najlepšie uplatní v prostredí s dostatkom slnečného svetla.

Mne osobne sa osvedčilo fotiť naň ako na film s citlivosťou ISO 100, vďaka čomu boli zábery svetlejšie a farebnosť intenzívnejšia.

Hoci to môže znieť ako nevýhoda, jednou z hlavných výhod nižšieho ISO je nižšia zrnitosť, ktorá má priamy vplyv na ostrosť a jasnosť fotografií.

Štruktúra zrna

Štruktúra zrna tohto filmu je jemná a nenápadná, viditeľná až pri bližšom pohľade alebo zväčšení. V skutočnosti filmu pridáva k celkovému estetickému dojmu a dodáva záberom taký „klasický“ analógový šarm.

Expozičný rozsah

Keďže ide o spotrebiteľský film, jeho tolerantná povaha výborne zvláda preexponovanie aj podexponovanie, a Kodak Gold 200 skutočne vyniká pokiaľ ide o expozičný rozsah.

Hoci Kodak tvrdí, že tento film si dokáže poradiť až s trojnásobným preexponovaním, či dokonca dvojnásobným podexponovaním, tam, kde tento film skutočne exceluje, je v dobre osvetlenom prostredí. Počas slnečných dní dokáže Kodak Gold 200 skutočne “ožiť” a zachytiť detaily a farby s ohromujúcou jasnosťou a intenzitou.

Farebné tóny a reprodukcia farieb

Čo Kodak Gold 200 odlišuje od konkurenčných filmov je reprodukcia farieb. Tento film je známy teplými odtieňmi, najmä pri reprodukcii žltých, červených a tónov pokožky. Farby pripomínajú letný západ slnka, čo obrazom dodáva nostalgickú a šarmantnú kvalitu.

Zábery sú živé a plné farieb, vďaka čomu je tento film akoby stvorený pre tých, ktorí hľadajú spôsob, ako fotografovať farebne bohaté fotografie s charakteristickou filmovou estetikou a príjemnou atmosférou.

Cena a dostupnosť a spracovanie

Jednou z veľkých výhod Kodaku Gold 200 je jeho ľahká dostupnosť a priaznivá cena. Je možné ho zakúpiť v mnohých fotografických obchodoch, a to kdekoľvek sa chystáš fotografovať.

A to aj vďaka tomu, že ho je možné spracovať v akomkoľvek fotolabe, pretože ide o film s procesom vyvolávania C-41, čo zaručuje jeho spracovanie vo väčšine (ak aj nie všetkých) fotolaboch.

Pre koho je Kodak Gold 200 určený?

Charakteristiky „dobrého“ filmu sa môžu líšiť v závislosti od toho, čo hľadáš. Niektorí fotografi uprednostňujú filmy s výrazným zrnom a vysokým kontrastom pre konkrétny estetický efekt, zatiaľ čo iní uprednostňujú filmy s jemným zrnom a presnou reprodukciou farieb.

Ak hľadáš cenovo dostupný a spoľahlivý film, Kodak Gold 200 je ako stvorený pre teba! Je lacný, ľahko dostupný a navrhnutý tak, aby sa zvládol popasovať s rôznymi svetelnými podmienkami.

Je skvelý na každodenné fotenie, cestovanie a dovolenky – prostredia a situácie, kde je hojnosť prirodzeného svetla, a tak vdýchne tvojim spomienkam príjemný nádych. S týmto filmom môžeš zachytiť život taký, aký je, v plnej farebnej nádhere.

Diskusia

8 komentárov

Super článok, mám rád tieto tipy.
Začínam foitť na film a určite by som sa tu rád dočítal, ako ťa kamarát učil fotiť na Prakticu MTL5, kedže s tou začínam aj ja 🙂 Nech sa darí.

Lukáš, ďakujem!
Nebudeš veriť, ale recenziu o Praktice (síce MTL5B, ale prakticky sú to rovnaké fotoaparáty) práve píšem a tento týždeň tu o nej nájdeš článok 🙂 Pravdu povediac, veľa ma toho neučil, dal mi ju do ruky spolu aj s knihou o fotke so slovami „uč sa“. Možno to bol aj ten lepší spôsob. Bol som nútený sa do toho viac „obúť“. Keď som niečomu naozaj nerozumel, pýtal som sa. Nehanbiť sa pýtať je z môjho pohľadu veľmi dôležité, preto ak ťa bude niečo zaujímať kľudne sa nás môžeš pýtať. Radi pomôžeme 🙂

Teším sa na recenziu 🙂
Uf, tak to mňa zaujíma všetko, už len napr odporúčania na dobrú literatúru/knihu, čo spomínaš, ako najlepšie „čítať“ svetlo, ak nefunguje expozimeter, čo je detailnejšie push/pull, ako správne použivať orange filter na oblohu, použiva sa pri filme aj polarizačný filter, kedy, ako čo najpresnejšie zaostriť až po to, či napr neplánuješ organizovať nejaký photowalk v BA abo okoli zamerany na street fotografiu … 🙂
U mňa teda všetko, som rád a vďačný za každý príspevok 🙂 Díkec

Trochu sa zapojim a poradim: Vela otazok uz Djibrill zodpovedal priamo tu na blogu

1. ako citat svetlo ked nefunguje expozimeter: Pozri si pravidlo Sunny 16 🙂 pripadne si nahraj aplikaciu do mobilu: https://fotimnafilm.sk/iphone-ako-expozimeter/
2. push pull: https://fotimnafilm.sk/pushovanie-a-pullovanie-filmu/
3. farebne filtre: – nechcem davat odkaz na externy web, ale popis vsetkych filtrov na co su a pod najdes na internete 🙂
4. polarozacny filter – ma rovnake vlastnosti na filme ako na digitale
5. Najpresnejsie zaostrit – v zrkadlovke najlepsie cez splitscreeen kolecko, neviem ako sa to vola, ale to kde mas dve polky obrazov a ked ich mas spojene mas presne zaostrene. Neviem ci nejaka praktika nema iba „mikrohranoly“ to je taka matna cast v hladaciku a mas zaostrene, ked sa v nej obraz prestane mihotat. Pripadne mozes pouzit zonove ostrenie (hodi sa na street fotografiu) https://fotimnafilm.sk/co-je-zone-focusing/

Velmi inspirativne clanky su v sekcii „dennik fotografa“ https://fotimnafilm.sk/kategoria/dennik-fotografa/

Je to prekrásne fotiť na film, rozhodne ťa to bude baviť, držím ti prsty.

Pri fotografovaní netreba sa vždy spoliehať na expozimeter. Skutočne treba sa snažiť čítať svetlo, je pravda žiada si to dlhoročnú prax, dá sa to naučiť a to tak, že v prvom rade musíme vedieť akým filmom chceme fotiť. V lete používam film 100 DIN v jeseni v zime a na jar 200 DIN. Podľa toho určujem správnosť expozície. Prv si ju po viem akú by som dal a potom porovnám expozimetrom. Takým to spôsobom som sa naučil nastavovať aj bez expozimetra.

Tento Kodak gold bol môj prvý vyfotený film (nepočítam zvitkový ilford v pokazenom Ljubiteli.. 🙂 . Fotoaparáty ma zaujímajú od detstva a chcel som si vyfotiť aj nejaký ten film, po malej konzultácií s kamarátom aký fotoaparát vybrať a ako to vlastne funguje som našiel na bazoši neďaleko mňa nejaké fotoaparáty na predaj ,boli to FED 5b a Siluet Electro , FED bol ako nový bez známok používania ,siluet som si pomýlil s viliou a až doma som zistil že je na baterku ktorá nastavuje čas expozície.. 🙂 , obidva boli po 30e čo bola celkom fajn cena na to že som si vtedy nemohol dovoliť špičkovú zrkadlovku za niekoľko stoviek. A tu sa dostávame k pointe -filmu kodak gold ,ten som si kúpil v miestnych fotoslužbách ,nevedel som čo to je ISO na filme chcel som len najlacnejší film na vyskúšanie ,vyšiel ma na nejakých cca 3.20€.
Tak som ho založil do FEDu 5 a za pár dní ho aj vyfotil ,o fotení som nevedel skoro nič iba chabé základy ,že sa nastavuje clona a čas podľa slnka.. 🙂 ,pri prevíjaní filmu sa mi potrhal a tak som ho musel ručne vybrať v tmavej miestnosti -záchode.. 🙂 ,film sa mi podarilo dať do ampulky ,bohužial som mal iba priesvitnú v ktorej bol film pri kúpe. Dal som ich vyvolať vo fotoslužbách ,ale nečakal som žiadne zázraky ,aj predavač hovoril že asi z toho nič nebude ,ale tak som skúsil štastie.
Po pár dňoch som si prišiel po film a fotky ,a nestačil som sa diviť, fotky vyšli úplne krásne aj napriek miernemu osvetleniu ,na niektorých fotkách to vyzeralo zaujímavo ,jednu fotku si chcem dať zarámovať.. 🙂 . Takže Kodaku Gold vďačím aj za to že dnes po vyše roku stále fotím na film a veľmi ma to baví, samozrejme mám aj iné fotoaparáty a používam iné filmy ,ale kodak gold u mňa nikdy nesmie chýbať, aj teraz mám jeden založený vo svojej Practice PLC3 a skúšam dlhšie nočné kompozície a už sa teším na výsledok.. 🙂

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .