Kodak Colorplus 200

Nedávno som sa chystal na cestu do Afriky. Okrem očakávaní a radosti, ktorú som prežíval som si plánoval aj to ako budem fotiť, čím budem fotiť, a k tomu samozrejme patril aj správny výber filmu. Veľa peňazí som minúť nechcel a preto som si vybral Kodak ColorPlus 200.

Lacný film

Určite si už mal možnosť skúsiť tie obyč filmy ako Agfa Vista, Fujifilm C200, Superia a iné “on budget” filmy. Myslím, že sa nenájde človek, ktorý by nefotil aspoň raz na Kodak Gold alebo Ultramax. Aj napriek tomu, že ColorPlus nepochybne patrí do tejto skupiny filmov, nie je veľa ľudí, ktorí ním fotilo a to bol asi aj jeden z dôvodov, prečo som po ňom siahol.

© Michael M. Djibril (Canon AE-1)

Film, Ťa neočarí žiadnym fancy meno ako Portra, Ektar, ale to neznamená, že nestojí za nič. Práve naopak. S mojím Canonom som odfotil niekoľko roliek a bol som veľmi milo prekvapený tým, aký tento film je, a aké výsledky priniesol.

Keď som ho kupoval, jediné čoho som sa bál bol dynamický rozsah filmu, a to ako bude reprodukovať silné Slnko, či fotky nebudú ploché a príliš kontrastné. Nebolo to, až také zlé.

Kodak Colorplus 200 v skratke

  • značka: Kodak
  • ISO: 200
  • počet snímkov: 24 alebo 36
  • proces vyvolávania: C-41
  • nízska cena
  • príjemné zrno (ISO200)
  • prirodzené farby
  • ostré fotky
  • široký rozsah expozície (1 až dve)

Ide o 35mm negatívny farebný film s procesom vyvolávania C-41, a citlivosťou 200, vyrábaný firmou Kodak v USA. Jeho cena sa pohybuje len niečo cez 3 eurá.

© Michael M. Djibril (Canon AE-1)

Kontrast a farby

Kodak ColorPlus patrí, k filmom ktorého farby Ťa príjemne osviežia. Disponuje príjemnými farbami, ktoré sú realistické, nie príliš kontrastné ani príliš krikľavé. Sú také tie filmové. Tie, ktoré sa nám veľmi páčia.

Pri podexponovaní stráca ostrosť na čo si treba dávať pozor. Odporúčam ho pullovať – preexponovať, fotiť ho napríklad ako ISO100. Fotky budú svetlejšie, jasné, a ostré.

Využitie

Všetky lacnejšie filmy sú relatívne milosrdné k fotografovi a tak, keď sa Ti stane, že fotku podexponuješ alebo preexponuješ, znesú to relatívne dobre a fotka je stále pekná. Preto, Kodak ColorPlus odporúčam začínajúcim fotografom, alebo len na také cvakanie kadetade. 

© Michael M. Djibril (Canon AE-1)

Je to film, z ktorého budeš mať  pri fotení radosť. Okrem toho, že ušetríš, navyše spravíš aj pekné fotky, krása. Je všestranný a schopný v prakticky ktorejkoľvek oblasti, či už fotíš portrét, ulicu, krajinku.

© Michael M. Djibril (Canon AE-1)

Dostupnosť

Zatiaľ som sa s týmto filmom stretol len na eshopoch a aj to nie na veľa, a tak môže byť ťažšie sa k nemu dostať. Určite ho však nájdeš na Fotoškode, odkiaľ som ho kupoval aj ja. O to, kde Ti ho vyvolajú sa báť určite nemusíš, ide o klasický kinofilm s procesom vyvolávania C-41 a ten je bežný v každom fotolabe.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.