Minulú jeseň som sa chystal na cestu do Afriky, aby som navštívil krajinu môjho otca. Okrem potrebného plánovania som sa snažil naplánovať aj to, ako budem svoju cestu dokumentovať – akým spôsobom budem fotiť a aký film si na túto cestu vyberiem. Keďže som chcel zdokumentovať čo najviac z mojej cesty, ale zároveň nechcel minúť veľa peňazí, rozhodol som sa, že vyskúšam niečo nové a vybral som si Kodak ColorPlus 200.
V tomto článku sa dozvieš
- Kodak ColorPlus 200 a jeho história
- Aké sú jeho charakteristické črty
- Cena a spracovanie filmu
- Pre koho je film určený?
Kodak ColorPlus 200 a jeho história
Kodak ColorPlus 200 má za sebou dlhú históriu menenia názvov. No bez ohľadu na to, pod akým menom sa predával, vždy si zachoval svoje charakteristické črty.
Po prvýkrát sa objavil v roku 1972 pod názvom Kodacolor II a bol vyrábaný vo formáte 110 s ISO 100. Postupom času sa stal Kodacolor dostupný aj v populárnejšom formáte 35 mm, a dokonca aj vo formáte 120, ktorý dnes už bohužiaľ nie je k dispozícii.
Hoci išlo o samostatný produkt, bol z rovnakej rady negatívnych filmov ako Kodak Gold. Presné detaily nie sú jasné, ale zdá sa, že technické špecifikácie týchto dvoch filmov sa začali líšiť koncom 80. rokov minulého storočia, keď bola receptúra Kodaku Gold 200 vylepšená. Vďaka tejto zmene zostal ColorPlus lacnejšou alternatívou.
Dnes poznávame Kodak ColorPlus 200 ako skvelý spotrebiteľský film formátu 35 mm s ISO 200.
Charakteristické črty
Na prvý pohľad mi fotky odfotené na Kodak ColorPlus 200 pripomínajú 80. roky. Okrem toho, že v nich je možno vnímať farebnú paletu Kodak, ktorá sa vyznačuje teplými tónmi, sú akoby „nedokonalé“ vďaka technologickej obmedzenosti filmu, ktorú sa Kodaku podarilo odstrániť vo svojich profesionálnych filmoch, ako napríklad Portra 400.
Citlivosť filmu a štruktúra zrna
Film Kodak ColorPlus 200 má citlivosť ISO 200, a tak je v mnohom podobný ako už spomínaný Kodak Gold 200 alebo Fuji C200. Nižšie ISO z neho robí ideálny film na fotenie v prostredí s dostatkom svetla, ako napríklad počas jasných slnečných dní.
Každá nevýhoda má aj svoju výhodu. V tomto prípade sa pomalšie filmy s nižším ISO vyznačujú jemnejším zrnom, ktoré v konečnom dôsledku znamená, že zábery sú ostrejšie, najmä ak boli správne exponované. Kodak ColorPlus 200 nie je výnimkou.
Expozičný rozsah a farebnosť filmu
Hoci je ColorPlus 200 lacný film, moje skúsenosti potvrdili, že rozsah expozície je pomerne široký. Na dosiahnutie ideálnych výsledkov sa mi osvedčilo film pullovať, alebo teda preexponovať o 1 alebo 2 hodnoty. Vďaka tomu fotky dostali teplý nádych a pôsobili príjemnejšie pre oko.
Disponuje príjemnými farbami, ktoré sú realistické, nie príliš kontrastné ani príliš krikľavé. Sú také tie filmové. Tie, ktoré sa nám veľmi páčia.
Čo na ňom skutočne oceňujem, je jeho vyvážený farebný profil. V porovnaní s Kodak Gold nie je taký saturovaný, farby sú príjemné, vyvážené a nie príliš intenzívne. Pri správnej expozícii má takmer všetko, čo by si mohol želať – vyvážené tiene a výšky, strednú zrnitosť a úžasnú ostrosť.
Cena a spracovanie filmu
Hoci spoločnosť Kodak nedávno zvýšila svoje ceny, Kodak ColorPlus 200 stále zostáva najlacnejším farebným filmom na trhu. Vďaka tomu sa predáva dobre a stáva sa ťažšie dostupným. Jeho nedostupnosť je zvýšená aj tým, že ide o klasický negatívny farebný film, ktorý možno jednoducho vyvolať v každom fotolabe.
Pre koho je Kodak ColorPlus 200 určený?
Kodak ColorPlus 200 je skvelý a lacný film, ktorý prináša konzistentné výsledky a určite si nájde miesto v každej chladničke či foto taške. Jeho farebné tóny pôsobia príjemne, sú realistické a nie sú príliš saturované či kontrastné. To z neho robí flexibilný film pre použitie v rôznych situáciách.
Celkovo som bol veľmi príjemne prekvapený, ako dobre sa tento film osvedčil. Kodak ColorPlus 200 je naozaj skvelá voľba pre každého, kto chce zachytiť krásu sveta a zároveň ušetriť trochu peňazí.