Už si niekedy sníval o tom, že budeš fotiť fotky, ktoré by boli doslova ako z inej planéty? Špeciálne modifikovaný Hasseblad 500C od NASA, Ti v tom môže pomôcť. Na jeseň roku 1962, so sebou piaty americký astronaut zobral jeden z najikonickejších fotoaparátov. Bol upravený špeciálne pre misiu Mercury-Atlas 8, vďaka čomu sa Hasselblad zapísal do histórie fotoaparátov. Človek by povedal, že o 55 rokov neskôr sa nám už zrejme nepodarí mať fotoaparát ako ten. No, fotograf Cole Rise strávil posledné 2 roky rozhodnutý zmeniť to!
Trochu histórie
Astronaut Wally Schirra používal 500C na svojej misii Mercury Atlas. Predtým, John Glenn fotil na 35 mm fotoaparát, čo však neprinieslo jasné a uspokojivé výsledky. Zdá sa, že Schirra to konzultoval s niekoľkými fotografmi a tak pristúpili k použitiu Hasselblad-u. Nielen, že fotí na väčšiu filmovú plochu, bol aj spoľahlivejší a možnosť vymeniť kedykoľvek film sa im zapáčila. Kúpil ho v miestnom obchode s kamerami, a práve tým sa začali modifikácie NASA.
Fotografovanie bolo čoraz dôležitejšie. Experimentovaním s fotografiou mohla NASA pochopiť, ako by mohol fungovať špionážny alebo meteorologický satelit.
Kto je za týmto projektom?
Je ním fotograf Cole Rise. Má obrovskú vášeň pre vesmírne fotoaparáty. Tak veľkú, že trávil vyše 2 roky tvorením 100% presných replík prvého Hassebladu, ktorý použila NASA vo vesmíre.
„Týmto fotoaparátom som bol doslova posadnutý,“ povedal Rise. „Pretože len veľmi málo z nás si môže dovoliť originál, strávil som posledné dva roky budovaním kovovej dielne, rezaním, prácou na sústruhu, a stal sa zo mňa technik Hasselblad-u, aby som mohol pochopiť všetko, čo NASA potrebovala vedieť, aby sa tento fotoaparát mohol stať realitou.“
„Každý fotoaparát mi trvá 2-3 týždne, v závislosti od variantu. To zahŕňa vŕtanie, uzatváranie nepotrebných dierok a otvorov, výrobu vlastných dielov, brúsenie, leštenie, lakovanie a jemné „zničenie“ tak, aby zodpovedal originálnemu fotoaparátu pred štartom – to všetko, plus premazanie fotoaparátu a renovácia labilných častí. „
Úpravy, ktoré Hasselblad musel podstúpiť
Takže čo odlišuje Hasselblad 500C od NASA, od toho v obchodoch tej doby?
Hľadáčik
„Okno sa nachádzalo za astronautom, tesne nad jeho hlavou, takže nebolo možné odfotiť niečo s hľadáčikom na úrovni pásu, najmä v takomto tesnom priestore,“ hovorí Rise. „NASA odstránila zrkadlo, zaostrovacie sklo, otvor zakryli hliníkovou doskou, a namiesto toho zvolili jednoduchý optický hľadáčik na boku, ktorý umožňoval astronautovi zamerať a fotiť i pri nosení prilby.“
Antireflexná farba
Fotoaparát mal taktiež antireflexnú matnú čiernu farbu, aby sa vyhlo odrazom v okne raketoplánu.
Upravený zadný kryt
„NASA sa obávala, že zadný kryt filmu, by mohol byť nechtiac otvorený pri manipulácii, takže ho opatrne odstránili. Nechali tam len dva otvory pre kľúč, aby ho mohli otvoriť, až keď fotoaparát dorazí späť na Zem. A taktiež ho upravili na formát filmu 100, nie klasický 120.“
Odstránenie prebytočného kovu
Ďalšou zaujímavou úpravou je skutočnosť, že akýkoľvek nadbytočný kov bol z fotoaparátu odstránení.
„Každý gram sa počíta, keď posielate niečo do vesmíru“, hovorí Rice. „Len jeden kilogram nákladu stojí tisícky, ak nie desaťtisícky dolárov – fľaša vody stojí 10 000$.“
„Odstránenie prebytočného kovu z kľuky a tela Hasseblad-u pomohlo znížiť jeho prebytočnú váhu. To bol aj ďalší dôvod odstránenia zrkadla a zaostrovacieho skla. A nakoniec bolo na zabezpečenie voľných častí kamery, použité veľké množstvo súchých zipsov – aby im nepoodlietavali.“
„Je to vlastne aj jeden z mýtov, že suchý zips bol vyvinutý špeciálne pre NASA. Spoločnosť Velcro vyrábala špeciálny variant na výhradné použitie na palubách NASA, ktoré rýchlo preslávili značku. A aj po toľkých rokov nie je dostupný verejnosti – verte mi, snažil som sa ju objednať. Mercury Program, však používal bežnejší suchý zips od Velcro, ktorý je stále k dipozícii. Dokonca som spočítal aj rady háčikov, aby presne sedeli s originálnym fotoaparátom.“
Po dvoch rokoch výskumu, plánovania a práce, Rice konečne vytvoril 100% presnú repliku toho, čo NASA poslala do vesmíru.
„Každý z nich je prispôsobený preferenciám fotografa, s možnosťou výberu medzi antireflexnou čiernou povrchovou úpravou alebo vesmírnym chrómom; s možnosťou ponechať všetko, čo umožňuje používať ho na každodenné fotenie. Celkovo ich pravdepodobne urobím len 10.“
Ako ho získať?
Originálny kus bol predaný za 281 250$ na aukcii, čo je zrejme trošičku veľa pre každého z nás. Rice ich predáva len za niekoľko tisíc. Základný Hasseblad 500C stojí okolo 1000€ na eBayi, ale to sa nedá porovnať s Hassebladom, ktorý poskytuje Rice.
Mne osobne sa tento projekt veľmi páči a každý kto si ho kúpi, tomu veľmi závidím. Okrem toho, že vyzerajú dobre, sú aj funkčné! Sú balené v Pelicasoch, s 80mm f/2.8 objektívom, kľučom na otváranie zadného krytu a bonusom. Čo ním je, vie asi len sám Rice.
A čo ďalej? Po tomto projekte sa Rice chystá vytvoriť repliky fotoaparátov použitých na misii Apollo, ktoré by mali byť k dispozícii v roku 2019. Na to sa teším tiež!
Tak čo? Ďalší do zbierky? Viac o projekte a zakúpiť si ho môžeš tu.