Prečo fotiť na širokouhlý objektív?

Pred nedávnom som si kúpil nový objektív, pretože som svoj 50mm rozbil. Stáva sa.. Sme mladí, ideme ďalej. Nekúpil som si však ten istý. Chcel som zmenu a tak som siahol po širokouhlom Vivitar-e. Fotím naň už nejaký ten piatok, a preto Ti chcem povedať, prečo by si aj ty mal fotiť na širokouhlý objektív a čo tým získaš.

Čo to je širokouhlý objektív

Širokouhlý objektív je objektív, ktorého ohnisková vzdialenosť je menšia ako veľkosť dlhšej strany políčka filmu (alebo senzoru v prípade digitálnej fotografie). Vzhľadom k tomu, že ohnisková vzdialenosť je relatívna v závislosti od veľkosti filmu či senzora, to čo označujeme ako širokouhlý objektív sa môže meniť od druhu fotoaparátu aký používame.

Pri kinofilme bude širokouhlý objektív akýkoľvek, ktorý má ohniskovú vzdialenosť 35mm alebo menej. Prečo naň, ale fotiť?

1. Širokouhlý objektív odfotí viac

Ako už aj názov o sebe prezrádza, ši-ro-kouhlý objektív, Ti umožní fotiť v širšom uhle a tak odfotí viac. Dodá tak fotke dynamiku a celkový dojem. Aj malý priestor bude pôsobiť majestátne. Veľmi to oceníš pri architektúre.

2. Širokouhlý objektív ťa núti ísť bližšie

To, že objektív odfotí viac, má za následok, že všetko je od Teba ďalej. Preto musíš ísť bližšie. „Ak tvoje fotky nie sú dostatočne dobré, znamená to, že nie si dostatočne blízko,“ povedal raz ujo Robert Capa a som si istý, že si už tieto slová počul. Toto je aj jeden z dôvodov, prečo som si zaobstaral širokouhlý objektív miesto ďalšej 50tky, ktorú sa mi podarilo rozbiť.

Širokouhlý objektív ťa doslova prinúti ísť k predmetu bližšie. Objekt, ktorý odfotíš bude odfotený v celom koncepte, s okolím, a tak ťa ako pozorovateľa vtiahne do deja. Lepšie pochopíš myšlienku fotky a ako fotograf ju budeš môcť lepšie zachytiť. Používaním širokouhlého objektívu najjednoduhšie zlepšíš napríklad svoju pouličnú fotografiu.

3. Širokouhlý objektív umožňuje fotiť v malých priestoroch

Stalo sa Ti už, niekedy, že si chcel, spraviť „brutáááálny“ portrét, napríklad v kaviarni, v byte, alebo jednoducho v menších priestoroch, no možnosti ti to neumožňovali. Vďaka širokouhlému objektívu bude toto trápenie minulosť. A to nemusí byť len kaviareň. Ak rád a veľa cestuješ, širokouhlý objektív sa Ti zíde na fotenie momentov aj vo vlaku, lietadle, aute… Budeš milovať jeho všestrannosť!

širokouhlý objektív
Rána s Mikom, Barzzus Kafe Haus, Canon AE-1

4. Širokouhlý objektív zvýrazňuje horizontály a vertikály

Línie, čiary, a všetko okolo nich. Širokouhlý objektív Ti umožňuje ľahko sa pohrať a zvýrazniť horizontálne a vertikálne elementy v zábere. Môžeš tak diváka navigovať kam sa na fotke pozerať, a čo je na fotke najdôležitejšie.

Toľko benefitov, ktoré som si všimol ja. Ak aj ty rád fotíš na širokouhlý objektív, ale máš niektorý konkrétny, ktorý patrí to tvojej milovanej zbierky, podeľ sa s nami o tvoje zážitky. Svoje postrehy a myšlienky neváhaj napísať do komentára nižšie.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .