Pouličná fotografia je môj naobľúbenejší žáner fotky. Baví ma dokumentovať čo vidím, pozorovať ľudí. Núti ma spomaliť a “načúvať” okoliu. Tento žáner fotky tu je tu tak dlho ako dlho existujú samotné fotoaparáty. Aj napriek tomu, že je pomerne dosť rozšírený, stále sú medzi nami aj tí, ktorí ho “práve” objavili a chceli by sa mu venovať. Avšak rovnako ako každý druh fotky, aj táto pouličná so sebou prináša aj svoju etiketu, pravidlá a techniky.
V tomto článku si povieme 5 tipov, ktoré Ti pomôžu začať s týmto druhom fotky.
Nehanbi sa
Najväčším problémom, ktorý som sa musel naučiť prekonať bol ten divný pocit úzkosti, keď na cudzieho človeka namieriš fotoaparát. Najviac mi však pomohlo nezamerať sa na fotenie, ale na ľudí. Byť pozitívny, pozeraj sa na ľudí, usmej sa na nich a hlavne sa nehanbi za to čo robíš. Neschovávaj fotoaparát a nesnaž sa tváriť, že nič a nikoho nefotíš. Nikdy to nefunguje. Ľudí to skôr dráždi a iba tým spôsobíš, že sa budú cítiť ešte horšie.
Väčšina fotiek môže byť odfotená tak, že o tom ten človek ani nevie. No neboj sa ľudí osloviť a povedať im, že si ich chceš odfotiť. Povedz im prečo; Páči sa mi tvoja čiapka, klobúk, štýl obliekania, alebo im jednoducho povedz, že vyzerá krásne ? Zo skúseností môžem povedať, že tento spôsob funguje a väčšinou tak vznikajú perfektné rozhovory. Ak sa hanbíš a necítiš sa na to začať s nimi rozhovor, jednoducho človeka odfoť, usmej sa a pokračuj ďalej. Úsmev nikdy nič nepokazí.
Fotoaparát, s ktorým sa Ti najlepšie fotí
Ak máš pocit, že na to, aby si bol dobrým fotografom potrebuješ vlastniť Leicu či iný drahý fotoaparát a ty si ho nemôžeš dovoliť, nič si z toho nerob. Na to, aby si dokázal fotiť krásne fotky nepotrebuješ mať drahý fotoaparát. Dôležité je, aby fungoval a dokázal fotiť. Nezabúdaj, že bez dobrého fotografa je fotoaparát je kusom kovu a plastu ? Nájdi si taký fotoaparát, ktorý Ti vyhovuje. Zameraj sa na to čo budeš fotiť nie čím budeš fotiť.
širokouhlý objektív Používaj
Štandardom pri pouličnej fotografii pri formáte 35mm sú objektívy s ohniskovou vzdialenosťou od 28 do 50mm. Väčšina ľudí siahne po 50mm (dokonca aj ja sám), čo je úplne v poriadku, avšak tie najdramatickejšie zábery dosiahneš práve širokouhlejším objektívom. Veľmi dobrá voľba môže byť 35mm. To ti umožní fotiť väščiu scénu, dodať fotke väčšiu dramatickosť a taktiež ťa to vtiahne do deja – si nútený sa k objektu priblížiť, a tak sa pouličná fotografia stane pre teba osobnejšou
Čas nefotiť
Na to, aby človek nazbieral skúsenosti musíš jednoznačne fotiť. O tom, sme už viackrát hovorili. Ale rovnako ako je aj čas fotiť, je aj čas nefotiť. Kľúčové je byť rozumný a uvažovať predtým, ako niečo či niekoho odfotíš.
Buď trpezlivý
Človek si môže myslieť, že pouličný fotograf behá z miesta na miesto, fotí všetko a každého. Avšak, opak je pravdou. Trpezlivosť je to, čo pri pouličnej fotografii najviac potrebuješ. Nemusíš pobehovať ako šialenec. Zastav sa a spomaľ. Ak si našiel nejakú peknú budovu, miesto, ktoré sa Ti páči, ale chýba Ti objekt, počkaj naň. Sadni si, opri sa o lampu a čakaj. Priprav si fotoaparát a keď sa objeví človek, foť.
Pouličná fotografia je veľmi zaujímavý neustále sa meniaci žáner fotky. Rovnako ako sa spoločnosť vyvíja, tak aj pouličná fotka. Žiaden iný žáner nie je taký fresh a vzrušujúci. Každým dňom sa človek naučí niečo nové, získa nové skúsenosti a zážitky. Ak sa aj ty chystáš začať s týmto druhom fotenia, nedovoľ, aby Ťa obavy ovládli. Užívaj si ho. Foť, skúšaj. Ak hneď zo začiatku nebudeš tvoriť fotky, o ktorých si tak sníval, nič si z toho nerob! Dôležité je ísť von a fotiť. Všetko ostatné príde spolu stým.