Vždy buď kreatívny

Milý priateľ,

Ako sa Ti darí? Čo nové? Vonku zima – to najhoršie ročné obdobie pre mňa. Vtedy väčšinu času trávim vnútri. Vychádzanie von minimalizujem najviac ako sa len dá. Pijem akurát svoj obľúbený čierny čaj s mliekom, počúvam Takuya Uroda. Všetko je hneď krajšie.

„Akým si človekom? Si šťastný?“ – toto sa ma zvykne pýtať Ráchelka. A tak sa pýtam ja Teba – akým si dnes človekom? Naše životy sú dennodenne zmietané problémami. Každý toho máme častokrát viac než dosť. Čo ti pomáha to zvládať? ~

Ja sa najlepšie cítim, keď tvorím. Nech sa deje čokoľvek, tvorenie odoberie všetok stres, napätie a negatívne myšlienky. Keď vytváram hodnotu pre seba a pre ostatných, keď píšem, fotím, pomáham, kreslím, maľujem.

Preto, ak aj ty máš toho niekedy až priveľa, máš pocit, že už stačí, kreuj, tvor nové veci. Kým budeš tvoriť, nikdy sa ti nestane, že budeš stagnovať. Vždy budeš povzbudený, vzrušený a tešiť sa v živote. Vždy budeš v očakávaní na niečo nové, pekné.

Všimol som si, že keď fotím, nikdy nie som nespokojný so svojím fotoaparátom, s ktorým fotím. Naproti tomu, keď sedím doma, surfujem na internete a prezerám si iné fotoaparáty, z ničoho nič sa cítim, že mám ten najhorší fotoaparát, ktorý existuje, bez ohľadu na to, aký drahý bol.

A tak to platí aj v živote. Kedykoľvek sa cítim byť demotivovaný, nešťastný, je to väčšinou preto, lebo sa len tak ponevieram, ako mača, nerobím nič. Avšak keď som aktívny, diskutujem a tvorím, nikdy sa necítim zle.

Skutočný umelci odovzdávajú

Mnoho z nás sa bojí odovzdať svoju kreaivitu svetu. Napríklad, odovzdať može znamenať písať blog o tom, čo si myslíš a ako niečo vnímaš a publikovať to. Odovzdať môže znamenať publikovať svoje fotky na sociálnych sieťach. V biznise može odovzdať predstavovať spustenie predaja nejakého produktu. Mnoho z nás sa bojí odovzdávania, pretože sa bojíme kritiky alebo zlyhania v očiach ostatných.

Práve tvorenie nového a odovzdávanie ďalej nás však posúva. Pomáha nám byť lepšími, byť kreatívnejšími a menej sa báť. A nech je to čokoľvek pamätaj, že vždy sa nájde niekto koho tvojím výtvorom potešíš, povzbudíš alebo  len zlepšíš deň.

tvorit-ako-umelec

Ako zostať motivovaný tvoriť

Pravidelne mám problém zostať motivovaný. Čo pomáha tebe?

Prvá vec, ktorá pomáha mne, je uvedomiť si čo chcem dosiahnuť. Tvoriť len tak pre nič zanič dlho nevydržím. Určiť si cieľ je preto dobrá vec. Keď idem fotiť vytvorím si zadanie, keď idem písať, napíšem si osnovu, keď chcem maľovať zozbieram inšpiráciu. Samozrejme, existujú aj tzv. kreatívne erupcie, kedy ťa z ničoho nič niečo napadne a je to bomba, ale to sa nestáva až tak často. Či?

Druhá vec je uvedomenie si, že tým prinášam pridanú hodnotu, ktorá niekomu inému môže pomôcť. Keď píšem blog, točím video či niečo iné, viem, že je to niečo čo ďalším môže pomôcť. Verím tomu a snažím sa to preto vytvoriť čo najlepšie ako viem. Snažím sa tvoriť obsah, ktorý keď by som si prečítal ja, bol by pre mňa užitočný a bavil ma.

A tretia vec je sústrediť sa na cieľ, ktorý som si určil. Venovať všetku kreatívnu silu na ten jeden projekt a dokončiť ho. To si samozrejme vyžaduje veľké odhodlanie a eliminovať rôzne rozptylujúce činitele. Pre každého to môže byť niečo iné. Mne pomáha, ak je to možné, vypnúť telefón, keď fotím. Odpojiť sa od wifi keď píšem, alebo možno nájsť si tiché miesto. Toho, čo ti prekáža sa plne venovať tvoreniu sa jednoducho „zbav“.

tvorit-ako-fotograf

Ako „vždy tvoriť“ ako fotograf

Fotografia je krásna v tom, že byť kreatívny sa dá veľkým počtom spôsobov. Tvoriť môžeš doslovným fotením a robením fotiek. Tvoriť môžeš odovzdávaním skúseností iným. Tvoriť môžeš učením sa od majstrov, študovaním. Môžeš tvoriť komunity a organizovať stretnutia. Môžeš tvoriť experimentovaním a prinášaním nových ideí. Tvoriť môžeš aj publikovaním svojich fotiek, točením videí na Youtube alebo začneš s Podcastom. Je veľmi veľa spôsobov ako tvoriť. Dôležité je rozšíriť svoj rozhľad, zistiť čo pomôže tebe a vytrvať v tom.

Nájdi svoj kreatívny čas

Pre mňa je najkreatívnejší čas skoro ráno. Pre teba možno neskoro večer. Bezohľadu na to kedy to je, venuj tento čas kreativite. Snažím sa neplánovať si skoro ráno žiadnu prácu či iné vybavovačky. Ráno radšej čítam, píšem, rozmýšľam, premýšľam kreslím, maľujem – tvorím. Ak si ako ja, a snažíš sa každému výjsť v ústrety, pomáhať, vieš aké je ťažké si tento čas strážiť len pre seba. No mysli na to! Ak ho nebudeš držať pod kontrolou ty, niekto iný určite.

S pozdravom, Djibril

Diskusia

2 komentáre

Človeče, ďakujem!!! 😀 učila som sa na prijímačky na výšku a hľadala si proces vyvolávania filmu, narazila som na tvoj blog a super si to tam vysvetlil, tak som si pozrela aj iné články…. no a seriózne hodinu a pol prechádzam všetkými možnými článkami na tvojom blogu od rozhovorov, inšpiratívnych ľudí, nejakých tých vysvetľovačiek….a maximálne si ma inšpiroval, namotivoval, naviedol na správnu cestu. Posledné týždne či mesiace som sa cítila vyšťavene, nekreatívne, v ničom sa mi nedarilo a tú smolu som si potom už všeobecne privolávala, a tak som nerobila nič. Len jedla, spala, nudila sa. A to ma ubilo ešte viac. Strašne moc ďakujem za celý tento blog, prosím, neprestávaj ho aj s ďalšími super ľuďmi tvoriť, už sa teším na nové články. Ste super ?

Terezka! ani si nevieš predstaviť ako veľa pre mňa znamená tento tvoj spontánny a úprimný koment! 🙂 Veľmi sa teším, že si našla to, čo si hľadala, a že sme ti pomohli! Nech sa Ti darí na tvojej ceste! Pre ľudí ako ty to robíme 🙂

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .