5 zrkadloviek na kinofilm pre začiatočníka

Prečo chceš začať fotiť na film? Zaujíma ťa ako to funguje alebo sa ti páčia staré veci z časov minulých? Pre mňa je fotenie v prvom rade niečo, čo ma veľmi baví. Robí mi to radosť. Avšak, ak je človek nováčikom, nadšenie ho môže ľahko opustiť. Najmä, ak sa ocitne zoči-voči problému vybrať si na začiatok fotoaparát. Ktorý je ten správny?

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že vyberaním a študovaním o fotoaparátoch a technike dokážem stráviť hodiny až dni. To ma nakoniec tak vyčerpá a paralyzuje, že jediné čo som získal je nechuť a radosť, ktorú som mal predtým sa premení na trápenie. Samozrejme nie je to také tragické. 🙂 V tomto článku ti však priblížim 5 zrkadloviek na film, ktoré sú veľmi vhodné na začiatok. Ich obsluha je jednoduhšia a ich úlohu si plnia viac ako uspokojivo.

Pentax K1000

Prvým fotoaparátom je Pentax K1000. Je to zrkadlovka obľúbená po celom svete. A má byť aj prečo. Ide o kompletne manuálnu zrkadlovku – nastaviť sa dá expozícia, clona i ISO. Je vyrobená z kovu a to z nej robí naozaj veľmi trvácny stroj. Bola vyrábaná od roku 1976 do roku 1997 – jedna z najdlhšie, ak nie vôbec, vyrábaných SLR zrkadloviek na svete. Vďaka tak dlhej dobe výroby je dobre rozšírená a stále dostupná. Je to cenovo-dostupná, jednoduchá zrkadlovka so závitom Pentax K. Veľkým plusom tejto zrkadlovky je možnosť fotenia aj pri vybitej baterke, ktorá slúži len na meranie expozimetra, neovplyvňuje chod zrkadlovky.

Praktica MTL5B

Môj prvý fotoaparát na film bola Praktica MTL5B. Ide o východo-nemeckú zrkadlovku, ktorá bola uvedená na trh v roku 1985. Je to veľmi dobrý a spoľahlivý fotoaparát. Poskytuje základné nastavenia ako je nastavenie ISO, expozície a clony na objektíve. Presne to, čo potrebuješ.

Veľkou výhodou je ich nižšia cena. Je pravda, že na slovenských bazároch sú niekedy až smiešne drahé, no na zahraničných (eBay) ich nájdeš v perfektnom stave spolu s objektívom aj za 30,- €. Avšak ich najväčšou výhodou je obrovské množstvo objektívov, ktoré sú k dispozícii. Praktica MTL5B používa závit M42, ktorý bol populárny aj medzi značkami ako Zenit, Pentax, Carl Zeiss alebo Yashica a tak je na výber z naozaj obrovského množstva značiek.

Canon AE-1

Canon AE-1 je jeden z najznámejších SLR fotoaparátov na film.  Jeho krásne rozmery, dizajn a funkčnosť Ťa určite oslovia. Bol vyrábaný v Japonsku od roku 1976 až do roku 1984.

Táto zrkadlovka nebola vyrábaná pre profesionálov, bola navrhnutá pre nadšencov a sympatizantov fotografie tej doby. Ovládanie má preto naozaj jednoduché. Veľkou novinkou, ktorú tento Canon má, bola funkcia automatickej clony. Závit FD ponúka veľké množstvo objektívov. Najrozšírenejším je 50mm f1.8.

Narozdiel od Pentaxu, je Canon AE-1 vybavený mikroprocessorom, ktorý na chod foťáku potrebuje baterku a tak keď sa vybije, foťák je nefunkčný.

Olympus OM séria (OM-1 až OM-4)

OM modelov od Olympusu je viacej avšak ja odporúčam hlavne model OM-1, OM-2, OM-3 a OM-4. Hoci boli tieto modely považované za profesionálnu sériu – svojimi funkciami umožňujú väčšiu kontrolu pri fotení, človek to určite ocení. Olympus OM-1 bol uvedený na trh v roku 1972, v čase skutočného rozkvetu manuálnych 35mm zrkadloviek. Čo však Olympus odlišovalo od ostatných? Jeho komptaktnosť, váha a pôsobivo tichšia uzávierka ako u ostatných modelov. Okrem toho ponúka príjemnú funkciu pre nadšencov dlhých expozícií, nočnej fotografie a astrofotografie, tzv. mirror lock-up. V skratke, ide o možnosť dvihnutia zrkadla v zrkadlovke predtým, ako sa otvorí uzávierka a tak sa predíde rozmazaniu fotky, ktoré je spôsobené vibráciami, ktoré zrkadlo pri dvihnutí a vrátení sa do pôvodnej polohy spôsobuje. Túto možnosť má len OM-1tka.  Model OM-4 bol vyrábaný až do roku 2002!

Minolta SRT-101

Minolta SRT-101 bola prvýkrát uvedená na trh v roku 1966 a vyrábaná bola ďalších 10 rokov, počas, ktorých na nej boli vykonané len veľmi malé zmeny. To je dôkazom toho, že fotoaparát má veľmi dobre premyslenú konštrukciu, ktorý poskytuje vysoko kvalitný výkon.

SRT-101 sa vyznačuje výnimočne jasným hľadáčikom, vďaka veľkému hranolu a dvojitému závesnému zrkadlu. Hľadáčik obsahuje všetky dôležité informácie pre dosiahnutie presnej expozícia.

Fotoaparát bol pôvodne navrhnutý pre teraz zastarané a už nevyrábané 1.35V ortuťové batérie (podobne ako Minolta Hi-Matic F), veľmi ľahko ich nahradíš zinkovo-vzduchovými gombíkovými batériami. Tie majú rovnakú veľkosť. Hoci sú väčšieho napätia – 1,4V, nerobí to, až taký veľký problém.

Diskusia

8 komentárov

Chyba tam nejaky nikon, napr zaciatocnicky Nikon FG, alebo Nikon FG-20, Na Canon AE-1 sa mi nepaci priorita casu a automaticka clona, ked uz automatika tak Aperture priority, zaciatocnik sa bude chciet pohrat s hlbkou ostrosti ako s rozmazanim pohybu 🙂 Ale na full manual sa da samozrejme da vsetko. A dalej by som spomenul Prakticu, napr MTL radu, lacna velmi dobra, manualna i s exposimetrami, velmi vhodna na 35mm zaciatky.

Dobry vecer. Nechcem Vas otravovat, len ci mi neviete pomoct. Som sa zapozeral do fotenia na kinofilm so zrkadlovkou. U Vas som si uz precital clanok kde odporucate 5 typov. Dakujem pomohlo. Neviete mi vsak pomoct, ze kde by sa dali taketo fotoaparaty kupit? Velmi by som Vam bol vdacny. A este jedna otazka, skor polemika. Zapozeral som sa do fotenia na film lebo mam 2 drobcov a polovicka foti vse s mob. By som chcel tomu dat trosku ducha. Rozmyslam spravne alebo radsej iny smer? Dakujem Vam vopred. S pozdravom.

Zdravím Zoli, výborným „zdrojom“ fotoaparátov na film sú bazáre, čo už internetové alebo kamenné – starožitníctvo. Z internetových ja osobne z času na čas nakupujem na Bazoš.sk alebo bazar.fotoskoda.cz. Ak by si mal cestu do Viedne, tam majú fantastický obchod, Leicashop (leicashop.com) a fotoaparáty predávajú so zárukou a v 100% stave a to nie len Leica fotoaparáty.

Tvoj zámer fotiť deti na film vôbec nie je zlý. Osobne si myslím, že „ducha“ to bude mať hoci by to zostalo aj na mobile fotené, no film dodá väčšiu atmosféru a hlavne celý proces fotenia na film bude pre teba ako fotografa záživnejší a prínosnejší. Ja by som to na tvojom mieste určite aspoň skúsil a v prípade, že by si zistil, že to nie je cesta, svet sa nezrúti. Foťák predáš a skúsiš niečo iné 🙂

A vôbec neotravuješ! Radi pomôžeme, kľudne sa pýtaj.

Dj.

Tiež fotografujem na analog, výsledky sú skutočne nádherné. Poznám veľa mladých ktorých analog láka a učia sa s ním narábať.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .