Polaroid 636 CloseUp

Polaroid, legandárna značka, ktorú pozná snáď každý. Polaroid 636 Closeup alebo „ten foťák čo ti hneď vypľuje fotku“, ako ho niektorí poznáme je instatný fotoaparát, príťažlivý svojím dizajnom a jeden z najrozšírenejších a najobľúbenejších zástupcov série Polaroid 600 a tento článok je venovaný práve jemu.

Design a ovládanie

Polaroid 636 oplýva klasickým a veľmi presláveným dizajnom. Je veľmi jednoduchý a tak aj jeho ovládanie nie je zložité. Vyrobený je z plastu, vďaka čomu je ľahký. Celková kvalita prevedenia je slušná. Predok sa sklopí, čo chráni objektív a nežiadúcim fotením, keď je v taške a pod. Zo zadnej strany vysí popruh, postačujúci na to prevesiť si ho cez rameno.

Hľadáčik je jednoduchý. Je maličký a slúži len na komponovanie fotky. Vzhľadom k tomu, že je na kraji (a nie centrovaný nad objektívom), je dobré na to pamatať pri fotení, aby si nebol prekvapený, prečo je objekt posunutý.

Spúšť sa nachádza na pravej strane a je natoľko veľká, že nie je šanca si ju nevšimnúť. Pri fotení sa jednoducho stlačí čo odpáli blesk a vysunie fotku. Ak chceš fotiť bez blesku, stačí stlačiť malú „pod-spúšť“, ktorá je pod hlavnou spúšťou. Osobne sa mi čiernobiele fotky páčia viac bez blesku a pri portrétoch v exteriéry, som ju nie raz využil.

polaroid 636

Objektív, Autofocus a expozícia

Objektív na tomto fotoaparáte je slušný. Má funkciu ‚close-up‘ alebo teda makra, vďaka čomu budeš môcť fotiť bližšie ako 1.2 metra. Stretol som sa však s názorom, že tento kus plastu, ktorý sa vysunie pred objektív neurobí nič iné, ako ešte viac rozmaže fotku. Osobne som zatiaľ veľký rozdiel nevidel. Nerobí žiadne divy, ale jednoznačne pomôže pri fotení portrétov.

Narozdiel od niektorých starších Polaroidov, Polaroid 636 nepoužíva na ostrenie sonar. V skutočnosti, nezaostruje vôbec. Využíva presne ten spôsob zaostrovania ako som opisoval pred časom o „zone-focusing-u“. Vďaka tomu, sú fotky pomerne zaostrené no trošku „mäkkšie“ ako fotky z Polaroidov so sonarovým autofocusom – tie sú ostrejšie.

K dispozícii je aj kompenzácia expozície, vďaka ktorej môžeš fotku zosvetliť alebo naopak. Funguje tak, že jednoducho prekryje expozimeter rozdielne priehľadným kusom plastu a tak umožní, alebo naopak zabráni väčšiemu množtvu svetla prejsť na fotku. Dômyselné čo povieš…

Polaroid a film dnes

Na začiatku začnem s troškou histórie, aby sme v tom mali všetci jasno. Polaroid je fotoaparát, ktorý fotí na instantný film, film, ktorý nie je treba spracovávať, fotku máš „hneď“ ako ti ju fotoaparát „vypľuje“ na ruku. Je k dispozícii po 8 či 10 fotiek, v špeci kazetách. Keď odfotíš fotku, fotka je vysunutá cez valčeky, ktoré spustia proces vyvolávania. Šedý alebo modrastý nádych na fotke, ktorý uvidíš chráni fotku, pokým sa celkom nevyvolá. Potom sa sám rozplynie (netreba fotku triasť ani nič podobné) a po chvíľke, voilà, máš svoju fotku.

Ako vieš a možno aj nie, spoločnosť Polaroid už nevyrába film pre svoje fotoaparáty. Je tomu tak od roku 2008. Z toho dôvodu vznikla firma Impossible Project, ktorá momentálne pre Polaroid 636 Closeup a všetky ostatné Polaroid fotoaparáty vyrába filmy. Najprv sa začala zaoberať len fimom, neskôr však začala vyrábať aj svoje vlastné kúsky.

Určite sa však stretneš s možnosťou kúpiť originálne Polaroid instatné filmy, ktoré ľudia predávajú napríklad na eBayi. Dôležité je, ale poznamenať, že film, ktorý využíva Polaroid, okrem fotiek, dodáva fotoaparátu aj energiu a teda, okrem toho, že môže byť zbytočne drahý, je tu aj hrozba toho, že bude vybytá baterka, bez ktorej fotku, žiaľ neodfotíš.

Impossible filmy sú ľahko dostupné, sú „čerstvé“ a preto som po nich siahol i ja. K dispozícii sú v základnej farebnej alebo čiernobielej verzii. Potom sú k dispozícii aj rôzne s farebnými rámčekmi, kruhovým atď.., ktoré si až tak nejdem, ale budiš. Jediná nevýhoda je jeho cena. (Viac o kvalite filmov a Impossible projekte čoskoro v ďalšom článku…)

Záver

Polaroid 636 Close-up nie je žiaden Superman Instant fotoaparát. Som si istý, že nájdeš i lepšie, s dostupnejším filmom ako Fuji Instax či Lomo’Instant. Nemá žiadne špeciálne funkcie. Oplýva však svojím klasickým dizajnom, ktorý mnohí milujeme.

Máš aj ty nejaký instantý fotoaparát či dokonca Polaroid? Čo naň vravíš?

Diskusia

1 komentár

chcem poprosit o informaciu ohladom kaziet kazetz su vyrobene cca 15 rokov ked nieco odfotim tak na fotke mam tri flaky zo spodu foto asi uz nie su dobre dakujem pekne a prajem vela zdravia. polaroid 636 closeup.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .