Leica M6 a moje prvé dojmy

Leica M6 bola uvedená na trh v roku 1984 a jej dizajn vychádzal zo skoršej Leica M3 a M4. V tomto článku sa dozvieš moje prvé dojmy.

Leica M6 patrí medzi celostvetovo uznávané a známe fotoaparáty. Je mnohými milovaná a určite aj mnohými nenávidená. Napísané o nej bolo tak veľa, ako naspievané o láske. Je natoľko známa a ctená, že okolo nej vznikol celý kult.

Musím sa priznať, že ja som sa písať o Leica fotoaparáte dlho stránil. Pravdaže, rád píšem o technike a fotoaparátoch, ktoré na fotenie používam, a s ktorými som aj v minulosti fotil, no písať o Leica mi bolo nejako proti srsti. Zrejme som nechcel vyzerať ako snob, ktorý fotí na drahé fotoaparáty alebo niekto, kto sa niečim chváli. Preto sa budem snažiť byť veľmi objektívny a nezaujatý.

Leica M6 fotoaparát na film
Detail na červenú botku s pôvodným označením Leitz – typické pre každý Leica fotoaparát

Séria Leica M

Nedávno som písal o návšteve Leitz-Parku vo Wetzlatri v Nemecku, kde momentálne sídli fabrika, múzeum i galéria Leica. Jej história siaha až do minulého storočia a prvý Leica fotoaparát bol uvedený na trh v roku 1925. Dizajn a výroba bola vedená Oskarom Barnackom, inžinierom, ktorý stál za prvým, a v tej dobe veľmi revolučným fotoaparátom, ktorý umožňoval fotiť na 35 mm formát, v pomere strán 2:3.

Určite Leica nebola prvá, ktorá na tento formát fotila. Bola však prvou, ktorá tento formát pozdvihla do tej miery, že dnes stále patrí k veľmi obľúbeným. Séria fotoaparátov Leica M je v poradí štvrtou, po Leica I, II a III. Bola predstavená na trh v roku 1954 prvým modelom – Leica M3.

Leica M6 „Classic“ a ostatné Leica M fotoaparáty

Leica M6 bola uvedená na trh v roku 1984. Jej dizajn vychádzal zo skoršej Leica M3 a M4.

Ide o celkom mechanický fotoaparát až na expozimeter, ktorý je poháňaný dvoma 3v SR44 batériami. Priestor pre batérie je umiestnený na prednej strane fotoaparátu, na mieste, kde staršie modely Leica mali časovač pre samospúšť.

Ďalším rozdielom je jednoduhší mechanizmus zakladania filmu, a tiež rýchlejšia páčka na spätné navíjanie filmu späť do kanistra, ktoré M6-ka prevzala od M4-ky.

Prvý dojem z Leica M6

Leica M6 je môj prvý fotoaparát z dieľne Leica a ich série M. Dlho som rozmýšľal, ktorý model je „ten“. Vždy som jednu chcel mať. Aspoň si ju vyskúšať. Aspoň ju na chíľu vlastniť. Keď sa mi napokon po dlhšom rozhodovaní podarilo si jednu zadovážiť, vedel som, že tak rýchlo sa jej nezbavím. Ak vôbec! 🙂

Prvé dve veci, ktoré na mňa okamžite zapôsobili, bola jemnosť naťahovacej páčky a tichý zvuk uzávierky. Naťahovanie je až neuveriteľne hladké. Pri žiadnom inom fotoaparáte som také jemné naťahovanie nezažil. Hrúbka tela je tak akurát, a tak fotoaparát navyše aj príjemne zapadá do dlane mojej ruky. Navyše celkový pocit z vyhotovenia je viac ako uspokojújúci.

Telo je pevné, materiály masívne a používanie je návykové.

Michael Djibril

Čo ma celkom prekvapilo je váha M6-ky. Mnohí často hovoria o tom, aká je kompaktná a malá, a tak automaticky človek očakáva a vnútorne si idealizuje jej veľkosť a váhu. No keď ju chytíš do ruky, nezdá sa, že by bola extra ľahká. Váži toľko, čo klasický SLR fotoaparát. Keď som to porovnával len tak „baj očko“ v ruke, veľký rozdiel som medzi Yashicou a M6-tkou necítil. A pokiaľ ide o jej veľkosť, je to taký štandard. Je pravda, že sú aj menšie diaľkomery ako napríklad Canonet a Hi-Matic, ale pre fotoaparát s vymeniteľnými objektívmi ju môžeme považovať za kompaktnú.

Dizajn fotoaparátu

Leica M6 je veľmi pekný fotoaparát. Určite nebudem preháňať ak poviem, že Leica M sú jedny z najatraktívnejších fotoaparátov. Je to diaľkomer a fotí na kinofilm.

Prechod z klasickej zrkadlovky na tento systém si vyžaduje trochu zvyku. Pravdaže, je to veľmi jednoduché a presné, no zaostrovanie na klasickom SLR fotoaparáte vnímaš v celom hľadáčiku. Pri diaľkomery presné zaostrenie vidíš len v strede, kde sa nachádza, tzv. „focusing patch“.

Nemecký fotoaparát Leica M na film
Dizajn je veľmi minimalistický. Na zadnej strane sa nachádza len nastavenie ISO.

Žiadna priorita času či clony, kompenzácia expozície alebo nejaké iné funkcie. Len to, čo skutočne potrebuješ. Vďaka tomu je minimalizované rozptýlenie a môžeš sa plne sústrediť na fotenie.

Fotoaparát poskytuje iba tie najdôležitejšie nastavenia. Nastavenia expozičného trojuholníku: číselník ISO, číselník uzávierky a číselník clony na objektíve.

Michael Djibril

Používanie

M6-ku je možné používať v akýchkoľvek situáciách. Vďaka jej kompaktnosti a naozaj kvalitnému spracovaniu je vynikajúca na každodenné dokumentovanie života a fotenie je veľmi príjemný zážitok. Vždy, keď som sa k nej vrátil po dlhšom používaní iných fotoaparátov, ako napríklad Yashica Mat-124G alebo Praktica, vždy mi vyčarila úsmev na tvári :).

Celkovo sa s fotoaparátom manipuluje výnimočne aj napriek svojmu jednoduchému dizajnu. Všetko sa zdá byť na správnom mieste a ak to nie je potrebné, Leica to vynechala, aby si zachovala minimalistický dizajn a prevádzku.

Ako fotí?

Nižšie sú fotky z mojej poslednej návštevy v Londýne. Fotené sú na moje obľúbené filmy, Fujicolor C200 a Fujifilm Superia a AgfaPhoto Vista.

Čo dodať na záver?

M6 je skvelý fotoaparát. Na čom však mne záleží najviac, sú fotografie, ktoré mi pomáha tvoriť. Leica M6 sa stala nástrojom, ktorý beriem všade a umožňuje mi vytvárať fotografie, ktoré sú osobné. Či už ide o výlety, rodinu alebo o dokumentáciu môjho každodenného života.

Možno aj preto som tak dlho čakal s napísaním článku o nej. Chcel som vidieť, či ma neprejde ten „hype“ okolo nej a či sa nevytratí moje prvotné nadšenie. Môžem však povedať, že pre mňa je M6 nenahraditeľným fotoaparátom a úplne chápem ten humbuk, ktorý so sebou nesie už roky. Možno to nie je fotoaparát, ktorý by chcel každý a rovnako ani nie je pre každého. No určite sa stal fotoaparátom pre moje potreby. Teším sa na ďalšie fotografie a chvíle, ktoré zachytím s týmto elegantným, no stále jednoduchým fotoaparátom.

Diskusia

11 komentárov

Ahoj, super clanok, presne do mojej nôtky 🙂
Moj vysnívaný fotoaparát, Leica M6.
Priblížil by si mi aj cestu, ktorou si sa dostal k tomuto skvostu? Určite to musí byť zaujímavé. Možno aj pre mňa inšpirujúce.
Dík a ako vždy – Dobré svetlo!

Lukáš, ďakujem za tvoj milý komentár 🙂
Cesta k M6 nebola ťažká. Ak by som to povedal veľmi expresívne, stačí mať dosť peňazí a nájsť inzerát, či zbehnúť do Leica obchodu (napr. vo Viedni).
Mne sa naskytla čistou náhodou vynikajúca možnosť a tak som veľa neváhal a zobral ju.. A teraz mi robí spoločnosť všade kam idem 🙂

Ti sie leica s dochodkom v tomnto state leda ak tak pod most a ak sa neminie na cuco tak max fed3

Môj vysnívaný fotoaparát, len mať tak pár zbytočných stoviek eur :D. Ale tak snáď raz sa mi podarí si ho zaobstarať, navyše teraz ak sa nemýlim by ho mali znovu začať vyrábať.

🙂 Ja som to cítil rovnako.

Ak sa skutočne bude vyrábať, tak bude podľa Leica Rumors ešte drahší , takže asi bude výhodnejšie zájsť do Viedne do Leica Shop-u a vybrať si tam. 😀

Ja som tam bol nedávno, lebo som mal zálusk na jeden fotoaparát, a musím povedať, že to stalo za to—od obsluhy, servis, až po samozrejme fotoaparát.

EDIT: A už je nová M6 vonku! 🙂

Ahoj. Z fotek jsem si to tedy domyslel, ale chybí mi v článku zmínka o použitém objektivu. Pominu-li fakt, že fotku dělá fotograf a ne aparát, další nejdůležitější v řadě je právě objektiv.
Leica M6 je skvělý foťák, který překonává snad jedině MPéčko. Škoda jen toho hypovaní poslední roky.

Ahoj, super článok! Leica m6 je môj vysnívaný fotak, na ktorý aktuálne šetrím 😀 samozrejme na novú verziu 2022. Cenovka je síce v oblakoch, ale snáď to bude stať za to.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .