Písal sa rok 1972 a Minolta spustila predaj ďalšieho fotoaparátu určeného pre bežných ľudí. Bola ňou Minolta Hi-Matic F. O 46 rokov som sa k tomuto fotoaparátu dostal ja. A to úplnou náhodou. Hľadal som niečo malé, jednoduché a šikovné. Možno si hovoríš: “Už ďalší fotoaparát??” Áno, ďalší. Viem. Nepotrebujem ich. Ale teraz som “potreboval” dva identické fotoaparáty pre jeden projekt a keďže som narazil rovno na dve, kúpil som ich.

V dnešnom článku ti tento fotoaparát priblížim. Neboj sa, bude to stručný článok. 🙂 Budú to moje prvé dojmy a pocity, ktoré som pri používaní mal. Komplexnú recenziu sa čoskoro dočítaš v ďalšom článku.

minolta hi-matic f rangefinder camera

Aká je Minolta Hi-Matic F?

Keď sa na Minoltu pozrieš, čo ťa napadne? ~ Krásna? Malá? Kompaktná? Je tak. No v prvom rade ju radíme medzi diaľkomer formátu 35 mm. Čo to je diaľkomer?

Diaľkomer, alebo anglicky rangefinder, je druh fotoaparátu s priezorovým hľadáčikom. Tento mechanizmus do hľadáčiku vkladá dva obrazy, z dvoch uhlov a zaostrovanie je zabezpečené ostriacim krúžkom na objektíve, pomocou ktorého tieto dva obrazy spojíš v jeden. Tento mechanizmus je veľmi jednoduchý, rýchly a rovnako aj presný. Vyžaduje si len trochu zvyku pokiaľ rád fotíš na zrkadlovky – à la vidím presne čo fotím.

minolta hi-matic f viewfinder

Dizajn a prevedenie

Dizajn tohto fotoaparátu je presne to, čo ma zaujalo. F-ko patrí do veľkej skupiny malých diaľkomerov, ktoré boli v 60. a 70. rokoch minulého storočia veľmi populárne. Malé pekné a šikovné. Presne také boli aj podobné fotoaparáty od Konica (Konica 35), Ricoh (Ricoh 500) alebo Mamiya (Mamiya 135).

Telo je zhotovené z kombinácie plastu a hliníka, vďaka čomu je jeho konštrukcia pevná, ale stále ľahká. K jej malej váhe – len 350 gramov, prispieva aj jeho malá veľkosť. Je to ideálny spoločník na dovolenky, výlety alebo len tak na prechádzky mestom.

Ovládanie

Veľa toho na ovládanie nie je. Je to plne-automatický fotoaparát s takmer žiadnymi ovládacími prvkami. Ale to najdôležitejšie ostalo – poskytuje možnosť ostrenia, nastavenia ISO a expozície pri fotení s bleskom. Eaaaasy!

Ako som spomínal vyššie, zaostrovanie je zabezpečené diaľkomerným systémom. V hľadáčiku vidíš žltý kosoštvorec, v ktorom sa pri zaostrovaní rozdvojený obraz spája do jedného. Zaostrovací krúžok sa hýbe len v rozmedzí 90 stupňov, takže zaostrovanie je pomerne rýchle a presné – od 0.8 metra až po nekonečno.

minolta hi-matic f kodak colorplus 200

Ako F-ko fotí?

Minolta Hi-Matic F je vybavená objektívom Rokkor 38mm f/2.7.  Aj napriek tomu, že nejde o žiaden prieborný objektív, poskytuje veľmi pekné a ostré fotky. Posúď sám. Fotené na Kodak Tri-X 400 @ISO400.

Záver

Minolta je veľmi fajn fotoaparát. Povedal by som, že je vhodná pre každého, kto na film fotí rád, no buď sa necíti, alebo jednoducho nechce “stále” nastavovať hodnoty a iba cvakať. Má taký ten klasický, dnes už vintage štýl, ktorý zaujme a nezostarne.

Fotil si už na F-ko niekedy? Čo hovoríš?

Zobraziť komentáreSkyť komentáre

5 Comments

 • Avatar
  Ján Žitniak
  Posted 19. decembra 2018 Kategória:16:56 0Likes

  Je možné roztvoriť ukážkové fotografie? Lebo mne to po jednoduchom kliknutí nejde.

  • Avatar
   matopeto
   Posted 20. decembra 2018 Kategória:10:21 0Likes

   Tiez mi to nejde, ale skusil som: prave tlacitko, “Zobrazit Obrazek” a potom v url odstranit vsetko za otaznikom 🙂

  • Djibril
   Djibril
   Posted 20. decembra 2018 Kategória:10:24 0Likes

   Samozrejme 🙂 Stačí kliknúť na obrázok.

   • Avatar
    matopeto
    Posted 20. decembra 2018 Kategória:17:00 0Likes

    super, uz funguje 🙂 ale rano mi to tiez nefungovalo 🙂

   • Avatar
    Ján Žitniak
    Posted 20. decembra 2018 Kategória:17:55 0Likes

    Teraz je to už bez problémov, vďaka.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: