Minolta Hi-Matic F – Prvé dojmy

Písal sa rok 1972 a Minolta spustila predaj ďalšieho fotoaparátu určeného pre bežných ľudí. Bola ňou Minolta Hi-Matic F. O 46 rokov som sa k tomuto fotoaparátu dostal ja. A to úplnou náhodou. Hľadal som niečo malé, jednoduché a šikovné. Možno si hovoríš: „Už ďalší fotoaparát??“ Áno, ďalší. Viem. Nepotrebujem ich. Ale teraz som „potreboval“ dva identické fotoaparáty pre jeden projekt a keďže som narazil rovno na dve, kúpil som ich.

V dnešnom článku ti tento fotoaparát priblížim. Neboj sa, bude to stručný článok. 🙂 Budú to moje prvé dojmy a pocity, ktoré som pri používaní mal. Komplexnú recenziu sa čoskoro dočítaš v ďalšom článku.

Fotoaparát na film Minolta

Aká je Minolta Hi-Matic F?

Keď sa na Minoltu pozrieš, čo ťa napadne? ~ Krásna? Malá? Kompaktná? Je tak. No v prvom rade ju radíme medzi diaľkomer formátu 35 mm. Čo to je diaľkomer?

Diaľkomer, anglicky rangefinder, je druh fotoaparátu s priezorovým hľadáčikom. Tento mechanizmus do hľadáčika vkladá dva obrazy z dvoch uhlov a zaostrovanie je zabezpečené ostriacim krúžkom na objektíve. Pomocou neho tieto dva obrazy spojíš v jeden.

Hľadáčik fotoaparátu na film Minolta Hi-Matic

Dizajn a prevedenie

Dizajn tohto fotoaparátu je presne to, čo ma zaujalo. F-ko patrí do veľkej skupiny malých diaľkomerov, ktoré boli v 60. a 70. rokoch minulého storočia veľmi populárne. Malé pekné a šikovné. Presne také boli aj podobné fotoaparáty od Konica (Konica 35), Ricoh (Ricoh 500) alebo Mamiya (Mamiya 135).

Telo je zhotovené z kombinácie plastu a hliníka, vďaka čomu je jeho konštrukcia pevná, ale stále ľahká. K jej malej váhe – len 350 gramov, prispieva aj jeho malá veľkosť. Je to ideálny spoločník na dovolenky, výlety alebo len tak na prechádzky mestom.

Ovládanie

Veľa toho na ovládanie nie je. Je to plne-automatický fotoaparát s takmer žiadnymi ovládacími prvkami. Ale to najdôležitejšie ostalo – poskytuje možnosť ostrenia, nastavenia ISO a expozície pri fotení s bleskom. Eaaaasy!

Ako som spomínal vyššie, zaostrovanie je zabezpečené diaľkomerným systémom. V hľadáčiku vidíš žltý kosoštvorec, v ktorom sa pri zaostrovaní rozdvojený obraz spája do jedného. Zaostrovací krúžok sa hýbe len v rozmedzí 90 stupňov, takže zaostrovanie je pomerne rýchle a presné – od 0.8 metra až po nekonečno.

Fotoaparát na kinofilm Minolta Hi-Matic F

Ako F-ko fotí?

Minolta Hi-Matic F je vybavená objektívom Rokkor 38mm f/2.7.  Aj napriek tomu, že nejde o žiaden prieborný objektív, poskytuje veľmi pekné a ostré fotky. Posúď sám. Fotené na Kodak Tri-X 400 @ISO400.

Záver

Minolta je veľmi fajn fotoaparát. Povedal by som, že je vhodná pre každého, kto na film fotí rád, no buď sa necíti, alebo jednoducho nechce „stále“ nastavovať hodnoty a iba cvakať. Má taký ten klasický, dnes už vintage štýl, ktorý zaujme a nezostarne.

Diskusia

5 komentárov

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .