V roku 1985, keď Minolta uviedla na trh prvý systém automatického zaostrovania SLR na svete, nemecký štátny závod VEB Pentacon Dresden predstavil jeden zo svojich posledných fotoaparátov zo série L, ktoré používali závit M42. Týmto fotoaparátom bola Praktica MTL5B.
Praktica MTL5B bola mojou prvou zrkadlovkou na film. Bola práve tou, ktorá ma uviedla do sveta filmovej fotografie.
Michael Djibril
Dostal som ju ako dar od kamaráta pred viac ako 10 rokmi, aby “ma naučila fotografovať”. Odvtedy som vyskúšal mnoho rôznych fotoaparátov, ale rozhodol som sa ju znovu kúpiť a trochu si zaspomínať na staré časy.
Pentacon Dresden a ich úspech v ZSSR
Východné Nemecko (oficiálne: Nemecká Demokratická Republika) bolo známe ako najstabilnejšie a najúspešnejšie hospodárstvo zo všetkých satelitných štátov. Zatiaľ čo ostatné krajiny Varšavskej zmluvy sa takmer výlučne spoliehali na prírodné zdroje a poľnohospodárstvo, NDR dokázala diverzifikovať svoje hospodárstvo. Vďaka precíznym strojom, nástrojom a chemickému priemyslu, využívajúc existujúce zariadenia a hlboké znalosti, sa Východné Nemecko stalo najlepším producentom fotoaparátov v Sovietskom zväze.
Spoločnosť Pentacon vyrábala širokú škálu fotoaparátov až do 70. rokov 20. storočia. Medzi najznámejšie patria zrkadlovky na kinofilm Praktica a zrkadlovky na stredný formát Pentacon 6.
Dobrá reputácia, kvalitné spracovanie a minimálna konkurencia urobili z Pentaconu popredného výrobcu fotoaparátov v Sovietskom zväze.
Zaujímavosťou je, že názov Pentacon je odvodený od kombinácie obchodnej značky Contax od spoločnosti Zeiss Ikon Kamerawerke v Drážďanoch a slova pentagon. Táto kombinácia názvu odkazuje na počiatky fotoaparátov vyrobených v Drážďanoch, ktoré využívali pentaprizmu so špecifickým tvarom päťuholníka – pentagonu.
Séria Praktica L
Séria L bola medzi fotoaparátmi Praktica najpopulárnejšia. V období od roku 1969 do 1989 bolo vyrobených až 49 rôznych modelov fotoaparátov, čo predstavuje viac ako 4,8 milióna kusov. Toto číslo výrazne prevýšilo počet vyrobených fotoaparátov iných radov z dielne Pentacon.
Aj napriek veľkému množstvu modelov mali všetky fotoaparáty rovnaký základ. Boli to základné zrkadlovky určené pre začiatočníkov, s robustným telom a konštrukciou. Niektoré modely mali odnímateľnú šachtu (pentaprism), zatiaľ čo iné disponovali LED kontrolkami, ktoré zobrazovali užitočné informácie.
Vďaka štandardizácii fotoaparátov a všadeprítomnému závitu M42, výroba týchto fotoaparátov sa skvele zapadala do plánovanej ekonomiky Pentaconu a otvárala dvere možnostiam používať objektívy z oboch strán železnej opony.
Praktica MTL5B – populárna nemecká zrkadlovka
V polovici 80. rokov bol Pentacon vo výrobe 4. generácie svojich L zrkadloviek a v roku 1985 vyrobili model MTL5B. Praktica MTL5B bola veľmi populárnym fotoaparátom. Bolo vyrobených viac ako pol milióna kusov v období štyroch rokov a predaj ďaleko presiahol sovietsky svet.
Môj fotoaparát má zo spodu strany napísané: „Made in German Democratic Republic“, čo naznačuje, že zatiaľ čo boli vyrobené vo východnom Nemecku, anglicky hovoriace krajiny boli tiež zamýšľanou cieľovou skupinou. Jej veľký úspech je pochopiteľný.
Praktica MTL5B apelovala najmä na začínajúcich fotografov a bola lacnejšia ako ostatné fotoaparáty, ktoré boli vtedy k dispozícii. Je to základný fotoaparát, ktorý ti pomôže naučiť sa o fotení viac.
Na fungovanie nepotrebuje ani batériu – je kompletne mechanický. Batéria iba poháňa expozimeter. Ale je Praktica MTL5B dobrou voľbou aj dnes?
Možno. Veľkou výhodou je, že cena fotoaparátu je nízka. Na slovenských bazároch sú niekedy až smiešne drahé, no na zahraničných (eBay) ich nájdeš v perfektnom stave spolu s objektívom aj za 30,- €.
Ďalšou výhodou je obrovské množstvo objektívov, ktoré sú k dispozícii. Praktica MTL5B používa závit M42, ktorý bol populárny aj medzi značkami ako Zenit, Pentax, Carl Zeiss alebo Yashica.
Praktica je v súčasnosti dobrá alternatíva pre ostatné telá so závitom M42. Je novšia a v niektorých smeroch pokročilejšia ako Spotmatic alebo Fujica. Osadiť na ňu môžeš takmer každý objektív M42, vďaka čomu získaš prístup k širokej škále lacných a dobrých objektívov.
Praktica MTL5B v skratke
Výrobca | Pentacon Dresden (NDR) |
Rok výroby | od 1985 |
Počet vyrobených kusov | 567 831 |
Druh fotoaparátu | zrkadlovka (SLR) |
Formát | 35 mm (kinofilm) |
Expozimeter | CdS, meranie cez objektív |
Exp. rozsah | 1/1000s – 1s, B |
ISO rozsah | 12 – 1600 |
Váha | 573 g (telo) |
Rozmery | 144 × 98 × 54 mm |
Batéria | 1 × alkalická; typ: LR44 |
Praktica MTL5 vs. MTL5B
Praktica MTL5 je predchodcom modelu 5B. Nájsť rozdiel medzi týmito dvoma zrkadlovkami je priam nemožné. Jediný rozdieľ, ktorý je vidno na tele fotoaparátu je ten, že model 5 má PC Flash Sync port umiestnený v spodnej časti pod objektívom.
Zvuk spúšte
Zvuky spúšte idú nasledovne v časoch: 1/500s, 1/125s, 1/30s, 1/8s, 1/2s a B.
Dizajn a ovládacie prvky fotoaparátu
Praktica MTL5B je taká základná ako len filmová zrkadlovka dokáže byť. Vyzerá ako väčšina fotoaparátov svojej éry. Je vyrobená z hliníku a telo má potiahnuté čiernou koženkou. Ovládacie prvky sú základné, všetko čo potrebuješ. A ani trochu navyše.
Na hornej strane fotoaparátu sa nachádza ovládanie exp. časov spolu s nast. ISO hodnôt, naťahovacia páčka a počítadlo fotiek. Naťahovacia páčka je pri Praktice veľmi špecifická. Pri posúvaní filmu cítiť silnejší odpor ako pri akomkoľvek inom „modernejšom“ fotoaparáte, ktorý som používal. A to bez ohľadu na to, či je film založený alebo nie.
Taktiež sa tu nachádza kľuka na navinutie filmu späť do kanistra. Mechanizmus je dosť typický a jednoduchý. Stačí stlačiť tlačidlo na spodnej strane, aby sa uvoľnila cievka a kľukou film previnúť. Je veľmi ľahké začať, ale ku koncu prevíjania je odpor tak veľký, že som sa často bál, že film roztrhám. Našťastie sa mi ešte nič také nestalo.
Na spodnej strane sa nachádza závit na upevnenie na statív a lôžko pre batériu. Skoršie modely používali dnes už zakázanú ortuťovú batériu, no neskoršie prešli na alkalické batérie typu LR44.
Na prednej strane vedľa objektívu sa nachádza spúšť. Pod ňou sa nachádza 10 sekundová samospúšť, ktorú aktivuješ potiahnutím dole a stlačením tlačidla v jej strede. V strede fotoaparátu sa nachádza objektív, ktorý je osadený na závite typu M42.
Spúšť na nezvyčajnom mieste
Jednou z vecí, ktorá skutočne odlišuje Prakticu MTL5B od iných fotoaparátov je umiestnenie spúšte na prednej strane fotoaparátu.
Mnoho ľudí sa na internete vyjadruje, že ide o veľmi dobrú vec a niečo „o čom nedokážeš pochopiť, že si žil bez neho.“ Ja mám naopak pocit, že pri spúšti na prednej strane človek stráca taký silný úchop a stabilitu pri fotení. Pri spúšti umiestnenej na hornej časti fotoaparátu dokážem bez problémov odfotiť fotku aj jednou rukou. Pri fotení so spúšťou na prednej strane si musím fotoaparát nutne pridržať odspodu, aby mi nevypadol.
Zatlačením spúšte sa uvoľní krásny zvuk, ktorý upozorní najbližšie seizmické meracie centrum k čomu nebude chýbať ani zatrasenie celého fotoaparátu. 🙂
Hľadáčik a expozimeter
Hľadáčik je na Praktice veľmi veľký a jasný. Zaostrovanie a komponovanie je jednoduché aj s dioptrickými okuliarmi. Okolo hľadáčika je plastový rám, takže sa nemusíš báť, že si ich poškriabeš.
V hľadáčiku sa nachádza aj ukazovateľ expozimetra, ktorý ti pomáha správne exponovať zábery. Expozimeter je vypnutý. Aktivuješ ho páčkou nad spúšťou, ktorá ho aktivuje po dobu, kým páčku držíš stlačenú. Pri nastavovaní clony sa ukazovateľ hýbe hore/dole podľa toho či sú hodnoty clony príliš nízke alebo vysoké. Správne nastavená expozícia je vtedy, keď je ukazovateľ v strede.
Zaostrovať môžeš troma spôsobmi – mikroprizmou, matnicovým medzikružím alebo delenými klinmi. Delené kliny sú asi najjednoduhší a najrožšírenejší spôsob, ktorý sa použ najmä pri jednookých zrkadlovkách ako aj Mamiya M645 1000s alebo Pentax ME. Obraz je správne zaostrený vtedy, keď rozdvojený obraz spojíš v jeden. Easy!
Založenie filmu
Založenie filmu do Prakticy je veľmi, ale veľmi jednoduché. Vďaka rýchlo-zakladaciemu systému dokážeš film založiť hoci by si to robil po prvýkrát v živote, alebo aj v hrubých zimných rukaviciach.
Aká Praktica MTL5B v skutočnosti je?
Ak sa pýtaš, či Praktica MTL5B stojí za to, nepýtaj sa mňa. Neviem ti na to jasne odpovedať. Praktica MTL5B je veľmi dobrý a spoľahlivý fotoaparát. Je veľmi zaujímavá ako fotoaparát, ako kus histórie, aj ako kus inžinierskeho projektu. Je to fotoaparát, ktorý si tzv. spraví prácu a spĺňa všetky základné potreby fotografa.
„Problém“ je v tom, že ho nepovažujem za fotoaparát, ktorý ti pomôže sa do fotenia na film zamilovať. Ak by som ju dal niekomu, kto ešte na film nefotil, veľmi ťažko uverím tomu, že práve vďaka Praktice by naň fotiť začal. No nikdy nevieš…
Spoľahlivá ako nemecké auto, no jej obsluha je ako obsluha sovietskeho tanku KV-2.
Ako Praktica MTL5B fotí?
Niektoré fotky som už publikoval v článku o Kodak Gold 200. Pridávam aj niekoľko prvých fotiek, ktoré som s Prakticou nafotil.
Praktica je jedna z najzákladnejších zrkadloviek na film, ktoré som kedy používal a mal v rukách.
Je krásne jednoduchá a svoju prácu – fotiť, si plní fantasticky.
Ak hľadáš spoľahlivý a lacný fotoaparát, Praktica MTL5B je fotoaparát, nad ktorým môžeš uvažovať a môže splniť tvoje očakávania. A možno aj nie.
Diskusia
Super članok, Praktica je srdcovka 🙂 keď povieš Praktica, vidím otca s foťákom na krku, rodinná dovolenka, a z umakartovej kúpelne tmavá komora. Ale keď na nej cvaknem sem tam, tak ma baví, prečo nie.
Mne tiež napr neprekáža umiestnenie spúšte, je to asi vec zvyku. Expozimeter meria super, plný manuál.
A ako si sa dostal z Praktica k Leica M6? Recenziu by si pridal? Rád by som si prečítal 🙂
Dík a drž sa.
Ďakujem. Praktica je veru srdcovka. Pre mnohých a aj pre mňa. Je pravda, že po tých rokoch by som sa k nej nevrátil, ale vždy mi bude pripomínať radostné začiatky 🙂
Z Praktica k Leica bola cesta trošku dlhšia, ale v podstate úplnou náhodou. Recenziu pridám určite. 🙂
Ja mam MTL 50ku, je to tiez parada. M42 objektivy su relativne lacne, mam aj medzikruzky a to je radost robit makroviny.
Praktica L2 bola a aj je moja prvá zrkadlovka ,a môžem ju len odporučiť.. 🙂 , aj vďaka nej ma začalo baviť fotenie, beriem ju vždy zo sebou na výlety , základný objektív Pentacon Auto robí krásne retro zábery, vie aj milo prekvapiť.. 🙂 , keď sa fotky trošku upravia v PC tak vyzerajú veľmi zaujímavo
Ďakujem za moc pekný článok. Ja som si ju kúpil v roku 1986 v Topoľčanoch a stala 3850 korún Bol som s ňou maximálne spokojný..A mala aj dobre puzdro,kľudne ste to mohli použiť, na osobnú obranu,nechcel by som s tým dostať medzi rohy .
Práve som dostala túto Prakticu do rúk a idem s ňou na dovolenku. Som veľmi zvedavá na finálne fotky 🙂 článok sa mi veľmi páčil a objasnil mi základne informácie o foťáku, ktoré by som sama nezistila. Čo sa týka fotografovania na film, som ešte začiatočník a som rada, že som natrafila na túto stránku 🙂
Teším sa, že clánok pomohol a prajem krásnu dovolenku! 🙂 Aké filmy berieš?
Mám pripravené dva Fujifilm FUJICOLOR (200) a dva Kodak ColorPlus (200). Tieto mi poradili na začiatok skúsiť 🙂