Mamiya M645 1000s

Mamiya M645 je poloprofesionálna stredoformátová zrkadlovka (SLR). V 70. rokoch minulého storočia patrila medzi najpopulárnejšie fotoaparáty. Obľúbenou bola pre svoj masívny a pevný dizajn, výmeniteľné objektívy a prizmy. M645 bola prvá zrkadlovka od firmy Mamiya, ktorá fotila rozmer 6 cm x 4.5 cm a vyrábali ju v rokoch 1975 – 1987. Vyrobených bolo až 11 rôznych modelov Mamiya 645.

História

Mamiya bola založená v roku 1940 vynálezcom Mamiya Seiichi a investorom Sugawara Tsunejirō, pod menom Mamiya Kōki Seisakusho. Išlo o veľmi úspešnú firmu, no len niekoľko modelov zo všetkých fotoaparátov, ktoré vyrobili, tak povediac, dobyli svet.

Ich prvým fotoaparátom bola Mamiya Six, skladací fotoaparát, ktorý fotil formát 6×6 na zvitkový film. Mal veľký úspech a Mamiya bola jednou z mála firiem, ktorá rástla aj počas Druhej Svetovej vojny, a to najmä vďaka tomuto úspešnému fotoaparátu. Počas nasledujúcich 8 rokov bola Mamiya Six stále vo výrobe, viac menej rovnaká, iba s niekoľkými vylepšeniami – pridaný diaľkomer, možnosť fotiť formát 6x6cm alebo 6×4.5cm, lepšia uzávierka, lepšie objektívy a tak ďalej. Po niekoľkých neúspechoch a snahách sa Mamiyi podarilo vyrobiť prvú TLR (dvojokú) zrkadlovku – Mamiya C. Tá si získala najmä skúsenejších a profesionálnych fotografov. Jej špecialitou boli výmeniteľné objektívy.

Keďže trh amatérskych fotografov bol veľmi plný, Mamiya sa zamerala na poloprofesionálov a profesionálov. O tom svedčí aj jej ďalší fotoaparát, inšpirovaný fotoaparátmi Linhof – Mamiya Press. Tento spolu aj s Mamiyou C boli veľmi úspešné celé 60 roky.

Neskôr Mamiya priniesla na trh dva dodnes obľúbené a výborné modely, RB67 (1970) a M645 (1975). Oba fotoaparáty sa extrémne dobre predávali a boli obľúbené medzi svadobnými fotografmi. O jednom z nich si dnes niešo povieme. 🙂

Mamiya M645 1000s v skratke

Výrobca: Mamiya Camera Co.,Ltd. (Tokyo, Japonsko)
Rok výroby: 1975 – 1987
Druh fotoaparátu: SLR (Single Lens Reflex) – jednooká zrkadlovka
Film: 120/220 (zvitkový)
Formát: 6×4.5
Počet fotiek: 15 (120)
Hľadáčik: 100% pokrytie, výmeniteľný. K dispozícii je štandardný (s matnou Fresnelovou šošovkou so zaostrovacím krúžkom) pre fotenie v úrovni pása alebo meracia prizma so zabudovaným expozimetrom a sánkami na blesk.

Funkcie: Mirror Lock-up (uzamknutie zrkadla pre zníženie otrasov počas nízkych expozičných časov), multiexpozícia, samospúšť
ISO: 25 – 6400
Exp. časy: 8 sekúnd – 1/1000s; B

Rozmery tela: 180 mm x 110 mm x 95 mm
Váha: 1.58kg (s objektívom)
Batéria: alkalická; 476A alebo 4LR44

Mamiya M645 1000s vs. Mamiya M645

Rozdiel medzi Mamiya M645 a M645 1000s je veľmi malý. Ide o  fotoaparát; M645 1000s má navyše expozičný čas 1/1000s, možnosť multiexpozície a samospúšť.

Zvuk spúšte

Nie je zvuk ako zvuk. Zvuky ma vo všeobecnosti fascinujú a inak to nie je ani pri analógových fotoaparátoch. Ak si ako ja, môžeš si vypočuť ako Mamiya M645 znie. Časy sú 1/1000s, 1/250s, 1/60s a 1/15s.

Design a rozloženie ovládacích prvkov

Fotoaparát je veľmi pevný a pri jeho výrobe bol kladený dôraz na trvácnosť a spoľahlivosť. Na ľavej strane fotoaparátu sa nachádza tlačidlo samospúšte, kruhový ovládač nastavenia rýchlosti uzávierky (expozície), dva porty na synchronizáciu s bleskom tlačidlo na uvoľnenie objektívu (v strede).

stredoformatova zrkadlovka mamiya m645 1000s a jej jednoduche ovladanie

Na pravej strane sa nachádza zvyšok a väčšina ovládacích prvkov. Na tele fotoaparátu dominuje kľuka, ktorou prevíjaš film. Nad ňou sa nachádza malé tlačidlo na kontrolu stavu batérie, malé okienko s počítadlom odfotených záberov a jedna zo spúští. Pod kľukou sa nachádza posuvné tlačidlo „Multi“ (multiexpozícia) pre možnosť odfotenia viacerých snímkov / expozícií na jedno políčko filmu a tlačidlo „Mirror Up“. Táto funkcia slúži na to, aby boli pri nízkych rýchlostiach uzávierky, pod 1/60s, eliminované otrasy spôsobené zrkadlom, ktoré sú vďaka jeho veľkosti väčšie. Zrkadlo sa dvihne a tak povediac uzamkne v hornej polohe a fotky sú ostré a nerozmazané.

Táto funkcia je v kombinácii so statívom veľmi fajn a takmer nutnosť v horšie osvetlených podmienkach, ktoré si vyžadujú nízke exp. časy.

mamiya m645 1000s ovladacie prvky

Fotoaparát je pre lepšie a jednoduhšie používanie vybavený dvoma spúštami. Jedna sa nachádza na vrchu fotoaparátu a druhá dole vedľa objektívu, ktorá má taktiež aj závit na pripojenie diaľkovej spúšte.

Prizma

Prizma je vymeniteľná a model M645 mal k dispozícii na výber hneď z niekoľkých. Na mojom mám osadenú klasickú SLR prizmu s integrovaným expozimetrom (model PD), ktorá mi umožňuje fotiť akoby s klasickou zrkadlovkou, a teda fotoaparát mám v úrovni oka.

  • Waist-level: základná, tzv. „v úrovni pása“, kedy sa do fotoaparátu pozeráš zhora. Zo skúseností môžem povedať, že ide o najlepšia a najprirodzenejšiu možnosť používania fotoaparátu. Ak by si však chcel fotiť portréty a fotiť na výšku, komponovanie a celková obsluha je komplikovanejšia.
  • Klasická prizma: základná, na fotenie v úrovni oka, ako na klasickej SLR zrkadlovke.
  • Meracia prizma, typ PD: rovnaká ako klasicka prizma, avšak so vstavaným expozimetrom, ktorý ti pomáha nastaviť správnu expozíciu a clonu. 7 jasných LED diód (6 červených a 1 zelená) ti ukazujú, kedy sú hodnoty nastavené správne. Poháňaný je z hlavnej batérie fotoaparátu. Pre spustenie expozimetra, je nutné stlačiť malé biele tlačidlo, ktoré ho aktivuje len na cca 15 sekúnd, po ktorých sa automaticky vypne. Keďže je poháňaný hlavnou batériou fotoaparátu, energia sa tak šetrí na chod celého fotoaparátu.
  • Meracia prizma, typ CdS: rovnaká ako meracia prizma PD (so vstavaným expozimetrom). Narozdieľ od PD prizmy je poháňaná vlastnou, gombíkovou batériou GP357. Táto prizma umožňuje fotiť aj v režime priority clony.

Pri používaní meracej prizmy typu PD je potrebné nastaviť hlavný prepínač expozičného času (ten na tele fotoaparátu) do polohy „červenej bodky“ (tak ako to vidno na fotke hore).  Iba vtedy bude expozimeter v prizme fungovať a merať správne.  Používať už budeš používať len ten, ktorý je na prizme. Prizma CdS to má trošku inak. Ona svoj vlastný prepínač expozičného času nemá a v polohe červenej bodky fungujepráve v režime priority clony.  Okrem nastavenia expozície samozrejme umožňujú aj nastavenie hodnoty ISO.

Zaostrovanie

Zaostrovanie je zabezpečené jasnou matnicou so skríženými klinmi. Pri tomto type matnice sa detaily obrazu v strede javia ako rozdvojené a zaostríš tak, že ich spojíš. K dispozícii je aj niekoľko ďalších matníc, či už originál Mamiya alebo aj od rôznych iných výrobcov. Tá, ktorá na ňom momentálne je osadená je jasná a ľahko sa s ňou zaostruje. Nemám potrebu ju zatiaľ meniť.

zaostrovacia matnica mamiya m645 1000S
Hľadáčik je jasný. Všimni si zaostrovací krúžok na ľavej fotke v strede. Zaostrené je, keď rozdvojený obraz spojíš.

Model M645 používa štandardnú 6-voltovú alkalickú batériu (476A alebo 4LR44). Tá sa vloží do priehradky na spodku fotoaparáta. Dostupnosť batérie je veľmi dobrá, baterku stále vyrábajú, a tak sa nemusíš babrať s rôznymi vylepšovákmi a hackmi, aby fotoaparát fungoval.

Navíjanie filmu

Výmena zvitkového filmu môže byť niekedy veľmi krkolomná alebo v tomto prípade „prstylomná“ záležitosť. Na Mamiyi to funguje celkom jednoducho.

Prvé čo musíš urobiť, je otvoriť zadné dvierka. Je potrebné súčasne / naraz posunúť tlačidlo v smere šípky a pritlačiť pliešok pod tlačidlom, kde sa vkladá memo filmu.

Po otvorení dvierok vyber kazetu – stlač tlačidlá po oboch stranách označenia „120“ a potom vytiahni kazetu smerom k sebe. Novú rolku filmu umiestni v hornej časti kazety. (Prázdna filmová cievka musí byť v spodnej časti.) Film zasuň do prázdnej cievky.

Prázdnu cievku toč pokým sa neobjaví na filme značka START. Šípky zarovnaj s červenou značkou START na kazete…

…kazetu vlož do fotoaparátu. Zatvor dvierka … hotovo! Potom už len toč kľukou, pokým sa na počítadle snímkov netobrazí číslo 1.

Posledný krok po navinutí filmu, na ktorý nesmieme zabudnúť, je nastavenie ISO filmu. Treba však povedať, že aj to iba v prípade, že máš prizmu typu PD alebo CdS. Nastavenie ISO je dôležité, aby ti expozimeter poskytoval presné merania expozície. Pokiaľ máš štandardnú prizmu, bez expozimetra, nastavenie ISO netreba. 

Teraz si už pripravený fotiť. Vďaka formátu, ktorý Mamiya fotí, s rozmermi 6 cm x 4,5 cm, nafotíš na jednu rolku zvitkového filmu (120) 15 záberov. „15 záberov? Nemalo by ich byť 16?“Hmm hej malo, ale nie je. Prečo? Netuším.

Používanie a fotenie s Mamiyou

Povedali sme si aká Mamiya je a čo všetko poskytuje. Ale ako sa s ňou fotí a ako sa používa? Musím sa priznať, že na tento fotoaparát si musím zvykať viac ako na iné, a v podstate na neho fotím len pre jeho vynikajúcu kvalitu fotiek.

Bezpochyby, je to výborný fotoaparát. No aj veľmi zaujímavý a nezvyčajný. Čo sa týka prevedenia a kvality tela – je super. Fotoaparát je masívny a vydrží priam akékoľvek zaobchádzanie. Celé telo fotoaparátu je vyrobené z kovu a to je naozaj cítiť. S objektívom má okolo 1.6 kilogramu, čo zo začiatku nie je tak veľa, no po dlhšom čase fotenia to už nie je veľká zábava. 🙂 Odporúčam preto každému zadovážiť si hrubý popruh, ktorý ti umožní Mamiyu pohodlne nosiť na ramene či krku, aby si ruky mohli oddýchnuť.

Druhú vec, ktorú som si pri používaní všimol a neustále s ňou bojujem je ťažšie držanie v ruke. Ako som spomínal vyššie, mám na nej osadenú meraciu prizmu, ktorá mi umožňuje s ňou fotiť ako s klasickou zrkadlovkou. No keďže je takého menej zvyčajného tvaru a chýba jej rukoväť, ktorou by ju človek mohol uchytiť a držať počas fotenia, je priam nemožné ju prirodzene chytiť a vždy akoby hľadám kde ju držať. Veľmi populárnym príslušenstvom sa preto stal držiak s ergonomickou rukoväťou, ktorý sa pripája k spodku fotoaparátu, vďaka ktorému je fotenie jednoduhšie. Fotenie s hľadáčikom v úrovni pása (waist-level viewfinder) je najjednoduhší a najprirodzenejší spôsob fotenia s týmto fotoaparátom. Drží sa vtedy výborne, všetko je presne po ruke a veľká jasná matnica ti umožní fotiť a ostriť bez problémov. Pozeráš sa do nej zhora. Problém môže nastať pokiaľ chceš fotiť napríklad portrét alebo fotku na výšku. Vtedy sa do Mamiya dívaš z boku.

Treťou zvláštnosťou, ktorú som už trošku spomenul je, že aj napriek tomu, že fotí fotmát 6 x 4.5 cm a fotiek by sa teda na zvitkový film formátu 120 malo zmestiť 16, z nejakého neznámeho dôvodu sa pri jeho výrobe rozhodli, že nie, bude ich 15. Jedna fotka nie je veľa, ale predsa len mohla by byť. Vždy keď vyvolám film a vidím tam to prázdne miesto, snažím sa prísť na to, že… prečo??

Záver

Mamiya M645 1000s je veľmi dobrý a šikovný stroj. Vyžaduje si len cvik, veľa fotiť. Používanie je jednoduché, všetky potrebné ovládacie prvky sú po ruke a tak hoci jej držanie je komplikovanejšie, celkový zážitok je príjemný. Ak hľadáš zmenu a chcel by si z kinofilmu prejsť na stredoformát, vrelo ti túto mašinu odporúčam. Pomer strán je blízky kinofilmu a tak komponovanie môže byť pre teba jednoduhšie. A navyše, nestojí veľa.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .