Kodak Portra 400

Ako všetci vieme, každý film je unikátny. Môže sa líšiť teplotou, zrnitosťou a tak ďalej. Rozdielnosť je naozaj veľká a to je jednou z tých krás analógovej fotografie! No práve toto, može byť niekedy mätúce – a to aj pre skúsených fotografov, rozhodnúť sa, ktorý film kúpiť, a na ktorý film fotiť. Preto som sa rozhodol napísať o ďalšom filme, ktorý jednoznačne patrí medzi moje obľúbené.

Povieme si niečo o tónoch, farbách, zrnitosti a budem sa snažiť predstaviť ti tento film najlepším možným spôsobom. Ako som spomínal na začiatku, dokonalý film neexistuje. Každý fotograf ma tiež svoj subjektívny pohľad na jednotlivé filmy. Ale ak existuje film, čo i len trošku k dokonalosti, Portra by to mohla byť! Prečo?

Kodak Portra 400 v skratke

  • Výrobca: Kodak
  • ISO: 400 (DIN27°)
  • Dostupné formáty: 35mm (kinofilm), 120 (zvitkový)
  • Počet snímkov: 24 alebo 36 exp.
  • Proces spracovania: C-41
  • Hlavné výhody: široký rozsah expozície, nízke zrno, ostré fotky, realistické farby
  • Dostupnosť: ★★★★☆

Citlivosť filmu Portra 400

Prvý dôvod je ISO. Portra je film s ISOm 400, čo pre Teba znamená, že môžeš fotiť vonku za pekného slnečného dňa, ale aj vnútri za slabších svetelných podmienok, ba dokonca aj v noci. Bez ohľadu kde budeš, Portra zvládne aj to, aj to. Druhým dovôdom je spôsob akým reprodukuje „realitu“. Rovnováha kontrastu, farby a jasu, vytvára z tohto filmu perfektný nástroj na zviditeľnenie krásy bez toho, aby to vyzeralo neprirodzene. Jemnosť je jej sila!

Kontrast a farby

Kontrast filmu je krásne modulovaný, čo vedie k tomu, že vznikajú pekné zábery. S Portrou je čierna čierna. Vďaka tomu sú aj tiene krásne, bez toho, aby si strácal detaily, ako to býva u kontrasnejších filmoch. A biela aj pri preexponovaný, sa stále drží, a zachováva príjemné detaily. Farby sú živé a pritom stále vrámci normy. Kedysi sa predávala dokonca v dvoch variantoch – NC ako natural color a VC ako vivid color. Dnes už máme len jednu Portru, a spojenie týchto dvoch má za následok príjemne vyvážené farby.

Jasnosť

Vďaka citlivosti 400 by sme mohli očakávať celkom väčšie zrno. Opak je, ale pravdou. Zrno na Portre je príjemné a vôbec nedráždi oko. Kodak vraví, že je to vďaka DIR spojkám, mikro-štrukturovanej a optimalizovanej emulzii a akcelerátorom a bla bla. Stratil som sa. Ani náhodou neviem čo to znamená. Čo, ale viem je, že zrno na nej skoro ani nenájdeš. Zatiaľ čo milovníci zrna môžu kritizovať čistotu Portry 400, ja a verím, že väčšina ľudí miluje jej hodvábnu jemnosť a krásne farby.

Niekedy môžeš byť šokovaný, tým aké živé a teplé tóny sa v nej skrývajú. Pochopiteľne. Portra bola hlavne vyvíjaná na portréty a skrášlenie prirodzených odtieňov pleti (ako aj jej meno vraví) a preto je na portrétovú, pouličnú, svadobnú či módnu fotografiu veľmi vhodná. Úsmevy, tváre, červenajúce sa líca.. normálne budeš cítiť to teplo vyžarujúce z kože!

Využitie

Zatiaľ čo sme hovorili o tom aká Portra užasná je, nehovorili sme o jej najväčšej sile. A to je jej jednoduché využitie. Pre tých, ktorí začínajú, tých čo fotia bez expozimetra, alebo pre hocikoho kto rád „pushuje“ filmy, Portra je ten film. Má schopnosť odpustiť ti „nesprávne“ exponovanie. Fotenie jednu či dve clony pod ti z fotky nespraví len tmavé políčko na filme. A keď preexponuješ, tak môžeš, až 4 clony nahor bráško. A to ja môžem. Veľmi sa mi páči ako Portra vyzerá pri preexonovaní aspoň tu jednu clonu. Odvďačí sa ti.

Dostupnosť

Portru majú snáď všade. Vo fotolaboch it’s a must, ešte som sa nestretol, že by ju nemali, či už kinofilm alebo zvitkový. Nech už fotíš na stredoformát, jednoduchú zrkadlovku, alebo malý point & shoot, alebo dokonca na klasiku z Ruska, stále je tu Portra. Takže ak hľadáš farebný film, s famóznymi farbami širokou škálou použiteľnosti bez ujmy na kvalite fotky, Portra 400 by mohla byť voľba. Poteší skúseného fotografa, ale aj toho kto začína.

Diskusia

3 komentáre

Bol to môj obľúbený film. No pri súčasnej cene 18,90 € !! vo fotomaterial.sk za jeden kinofilm (v prolaike dokoknca 23,90), som s nim už asi dofotil…

Úplne ťa chápem Miroslav. Myslím, že sme viacerí, ktorí to vidia rovnako. Pre mňa osobne to bol jeden z dôvodov prečo som prešiel na čb filmy úplne a to konkrétne Fomapan 400 Action. Nehovoriac o ďalších výhodách, ktoré to so sebou prináša pri vyvolávaní a skenovaní.. Na Portru už fotím len pre klientov. 🙂

Pred asi dvomi tromi rokmi keď stál asi 8 eur, som si hovoril že taký drahý film si v živote nekúpim. Teraz stojí najlacnejší film od Kodaku 10 eur a portru kupujem za 20 eur. 😀 Niekedy dokáže byť život zaujímavý. Ale stále dúfam že sa to vráti aspoň trochu do normálu. Inak pekný článok, už netrpezlivo čakám na ďalšie ;D

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .