Ilford XP2 Super 400

Fotenie na čiernobiely film je úplne odlišné od fotenia na farebný film. Sám som zažil, že ak som ho fotil rovnako ako farebný film nebol som celkom spokojný s tým, ako fotky vyzerali. Je to preto, že svetlo a tiene sa na filme, ktorého paleta je obmedzená len na dve farby pracuje inak. Jeden film, ktorý je však skvelý pre fotografov, ktorí fotia veľa na farebný film je Ilford XP2 Super 400. Ide o chromogénny čiernobiely film. Čím je výnimočný a prečo patrí medzi dobré filmy na začiatok?

ilford xp2 400 super
Balenie kinofilmu Ilford XP2 400 Super

Ilford XP2 Super 400 v skratke:

  • Výrobca: Harman Technology, Ltd
  • ISO: 400 (DIN27°) – expozičná pružnosť od 50 do 800 ISO
  • Dostupné formáty: 35mm (kinofilm) alebo 120 (zvitkový)
  • Počet snímkov: 36
  • Vyvolávací proces: C-41
  • Hlavné výhody: nízke zrno, vysoká expozičná pružnosť…
  • Dostupnosť: ★★★★★

Je vyrábaný firmou Harman Technology, anglickou spoločnosťou s dlhou históriou. Jeho prvá verzia (XP1) bola uvedená na trh už roku 1980. Za ten čas sa ho Ilfordu podarilo „vyšperkovať“ a stal sa veľmi obľúbeným filmom medzi fotografmi.

ilford xp2 super 400

Vlastnosti

„xp dvojka“ je veľmi citlivý čiernobiely panchromatický negatívny film určený pre strojové spracovanie procesom C-41. Čo to znamená? Jednoducho povedané, kombinuje vlastnosti farebných negatívnych filmov a je možné ho vyvolávať v klasických fotolaboch procesom, aký sa využíva pri farebných negatívnych filmoch. Vďaka tomu má vysokú expozičnú pružnosť,  bohatú škálu poltónov a jemné zrno – perfektná ostrosť. Je to výborný film pre fotografov, ktorý hľadajú univerzálnosť a spoľahlivosť.

Veľmi zaujímavé na tomto film je, že má väčšie zrno na menej exponovaných miestach (tiene) a menšie zrno na viac exponovaných miestach — čo je presný opak klasických ČB film. Stáva sa take z neho vhodný film na fotenie predmetov s veľkými svetlými plochami – ako napríklad obloha, pláže, budovy atď. Je výborný na letné slnečné dni. Taktiež stojí za zmienku, že vďaka svojej expozičnej pružnosti je vhodný aj pre staršie fotoaparáty, ktoré môžu mať menšie problémy s uzávierkou a časy nemusia sedieť presne. XP dvojka to zvládne a poskytne aj napriek tomu pekné výsledky.

ilford xp2 super 400

 

ilford xp2 super 400

ilford xp2 super 400

Aké máš skúsenosti s XP2 ty? Ktorý film sa Tebe najviac páči?

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .