Minule sme si hovorili o Fujifilm Superia Xtra 400. Druhý film, o ktorom si dnes niečo povieme patrí tiež medzi moje obľúbené. Ide o čiernobiely film Ilford XP2 Super 400. Čím je taký výnimočný a prečo patrí medzi dobré filmy na začiatok?

Ilford XP2 Super 400 je ako som už spomínal čiernobiely 35mm film. Je vyrábaný firmou Ilford, anglickou spoločnosťou s dlhou históriou. Jeho prvá verzia (XP1) bola uvedená na trh už roku 1980. Za ten čas sa ho Ilfordu podarilo “vyšperkovať” a stal sa veľmi obľúbeným filmom medzi fotografmi.

Čo sa fotiek týka, znova, všetky sú fotené na Canon AE-1, objektív 50mm f1,8 a na film Ilford XP2 Super 400.

ilford xp2 super 400

Vlastnosti

“xp dvojka” je veľmi citlivý čiernobiely panchromatický negatívny film určený pre strojové spracovanie procesom C-41. Čo to znamená? Jednoducho povedané, kombinuje vlastnosti farebných negatívnych filmov a je možné ho vyvolávať v klasických fotolaboch procesom, aký sa využíva pri farebných negatívnych filmoch. Vďaka tomu má vysokú expozičnú pružnosť,  bohatú škálu poltónov a jemné zrno – perfektná ostrosť. Je to výborný film pre fotografov, ktorý hľadajú univerzálnosť a spoľahlivosť.

Veľmi zaujímavé na tomto film je, že má väčšie zrno na menej exponovaných miestach (tiene) a menšie zrno na viac exponovaných miestach — čo je presný opak klasických ČB film. Stáva sa take z neho vhodný film na fotenie predmetov s veľkými svetlými plochami – ako napríklad obloha, pláže, budovy atď. Je výborný na letné slnečné dni. Taktiež stojí za zmienku, že vďaka svojej expozičnej pružnosti je vhodný aj pre staršie fotoaparáty, ktoré môžu mať menšie problémy s uzávierkou a časy nemusia sedieť presne. XP dvojka to zvládne a poskytne aj napriek tomu pekné výsledky.

ilford xp2 super 400

Ilford XP2 Super 400 v skratke:

  • Výrobca: Ilford Photo
  • ISO: 400 (expozičná pružnosť od 50 do 800 ISO)
  • Počet fotiek: 36
  • Vyvolávací proces: C-41
  • vhodný pre všetky 35mm fotoaparáty
  • k dispozícii aj v 120mm formáte

ilford xp2 super 400

ilford xp2 super 400

Aké máš skúsenosti s XP2 ty? Ktorý film sa Tebe najviac páči? Ak si sním ešte nefotil, kúpiť si ho môžeš napríklad aj v e-shope Fotoškoda.cz.

Djibril
Autor

Zakladateľ a autor blogu. K foteniu na film sa dostal cez kamaráta, ktorý mu požičal starú Prakticu MTL5B a začal ho učiť o fotografii. Odvtedy ho fotenie na film ozaj baví a veľmi rád sa delí o tieto emócie s ďalšími. Momentálne fotí na Yashica-MAT 124G a Leica M6.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll Up