Leitz-Park Wetzlar

Mesto Wetzlar nie je len také bežné mesto. Práve v tomto meste vznikla firma Leitz, neskôr známa ako Leica.

Pred mesiacom som bol so skupinou kamarátov na výlete vo Franktfurte, v Nemecku. Ako sme sa chystali a pripravovali, premýšľali sme aké máme plány, čo nás čaká, a čo ešte treba pripraviť, rozhodli sme sa, že si spoločne zavoláme a všetko dohodneme.

Počas nášho skupinového rozhovoru som si na Google Maps pozeral, kde sa Frankfurt nachádza, a čo všetko je v jeho okolí. A v tom som zazrel Wetzlar.

Ako správny fotograf, Wetzlar poznám. Veď práve v tomto meste sa „narodila“ Leica. Tento článok bude práve o ňom, o Leica a jej začiatkoch, o Wetzlari a o tom čo v ňom nájdeš.

Leitz a jeho začiatky

V roku 1849 založil Carl Kellner vo Wetzlari Optický Inštitút, ktorý sa zameriaval na výrobu mikroskopov a objektívov. Po jeho predčasnej smrti v roku 1855, vo veku len 29 rokov, viedla spoločnosť jeho manželka, ktorá v tom čase mala dvanásť zamestnancov. V roku 1856 sa oženila so svojim zamestnancom Friedrichom Belthleom, ktorý od tej doby riadil spoločnosť. A v roku 1864 sa k nim pripojil mechanik Ernst Leitz I., ktorý sa roku 1865 stal jej partnerom a v roku 1869 prevzal celú spoločnosť. Založil ju znova ako spoločnosť Ernst Leitz GmbH.

Spoločnosť sa rýchlo rozšírila a do konca 19. storočia bola známa po celom svete. V jej sortimente sa v tom čase nachádzali okrem mikroskopov aj ďalekohľady a iné optické prístroje.

Po prvej svetovej vojne sa situácia vo svete trošku zmenila a hospodárska situácia spoločnosti Leitz bola strašná. Ernst Leitz I. v roku 1920 zomrel a vedenie spoločnosti prešlo na jeho syna Ernsta Leitza II.

Leitz a ich prvý fotoaparát

Oskar Barnack, vývojový inžinier spoločnosti Leitz, bol zodpovedný za vývoj produktov, ktoré sa vyrábali. Ako nadšenec fotografie, chcel navrhnúť fotoaparát, ktorý by mohol používať na fotografovanie krajiniek pri jeho horských túrach. Fotoaparát s nízkou hmotnosťou a veľkosťou, by mu jeho výlety omnoho zjednodušil a spríjemnil, vzhľadom k tomu, že trpel astmou.

prototyp leica ur fotim na film
Prototyp Leica fotoaparátu – Ur Leica.

Navrhol fotoaparát, ktorý nazýval „Die Liliput- Camera“ a bol určený na príležitostné snímky. Tento dizajn tvoril základ fotoaparátu Leica. V roku 1923 Barnack presvedčil Ernsta Leitza II., aby urobil sériu 31 prototypov pre továreň a pre zopár fotografov. Aj keď bola na prototypy zmiešaná odozva, Ernst Leitz II. sa v roku 1924, aj napriek zlej ekonomickej a hospodárskej situácii, rozhodol fotoaparát vyrábať. Bol predstavený na jarnom veľtrhu v Lipsku v roku 1925 ako Leica I. Jej úspešnosť bola obrovská, ďaleko nad očakávania.

Prvá fotografia odfotená Ur-Leicou Oskarom Barnackom v roku 1913. Eisenmarkt, Wetzlar, Nemecko

Bol určený pre 35 mm formát, ktorý sa stal štandardom filmového priemyslu (po tom, čo ho William Kennedy Laurie Dickson nakrájal 70 mm film Kodak na polovicu a spojil konce dohromady). Bol kompaktný a aj mnohé iné spoločnosti s ním začali experimentovať.

Ďalšou zaujímavosťou bolo, že bežná veľkosť záberu vtedy, bola 18×24 mm a film sa posúval vertikálne. Ale Barnack cítil, že pomer 2:3 je estetický a tak navrhol posúvanie filmu horizontálne, vďaka čomu zdvojnásobil rozmer záberu. Zrodil sa tak negatív o veľkosti 24×36 mm, ktorý sa neskôr stal štandardom kinofilmu.

Leica I. nebola prvým fotoaparátom, ktorý fotil formát 35 mm. Bol však prvým, ktorý urobil tento formát skutočne životaschopným, čo neskôr viedlo k tomu, že dnes patrí k najobľúbenejším filmovým formátom vôbec.

Leica I, II a III

Leica I bola vyrábaná v rokoch 1923 až 1931. Jej špecifikácia bola veľmi stručná. Rýchlosť štrbinovej uzávierky bola od 1/25 do 1/500 sekundy. Objektív bol namontovaný napevno a nedal sa meniť. Bolo možné ho vytiahnuť na krátkej kovovej rúrke. a keď sa fotoaparát nepoužíval, stačilo ho zasunúť. Jednoduchý hľadáčik bol namontovaný samostatne na hornej doske.

V roku 1930 bola prvýkrát vyrobená Leica I Schraubgewinde so systémom vymeniteľných objektívov so závitom s priemerom 39 mm, často nazývaným „Leica Thread Mount“ alebo LTM. Okrem 50 mm objektívov, bol k dispozícii aj širokouhlý 35 mm a teleobjektív 135 mm.

Leica II bola prvýkrát vyrobená v roku 1932 a bola prvá so vstavaným diaľkomerným systémom spojeným s mechanizmom zaostrovania. Tento model mal samostatný hľadáčik (zobrazujúci zmenšený obraz) a ďalší pre diaľkomer.

Leica III bola obohatená o pomalšie rýchlosti uzávierky a 1 sekundu a model IIIa bol obohatený o rýchlosť uzávierky 1/1000s. IIIa bol posledným modelom, ktorý bol vyrobený pred smrťou Barnacka, a taktiež aj posledný model, za ktorý bol plne zodpovedný. Leitz pokračoval v zdokonaľovaní pôvodného dizajnu až do roku 1957. Konečná verzia, IIIg, obsahuje veľký hľadáčik.

Leica M

V roku 1954 Leitz predstavil model Leica M3 s novým závitom, bajonetom Leica M, ktorý je používaný doteraz. Nový fotoaparát taktiež kombinoval diaľkomer a hľadáčik v jednom veľkom a jasnom hľadáčiku s jasnejším dvojitým obrazom v strede. Tento systém tiež zaviedol systém kompenzácie parallaxu a novú pogumovanú, spoľahlivú štrbinovú uzávierku. Leica pokračovala v zdokonaľovaní tohto modelu až po Leica M7, a najnovšie modely MP a MA.

leitz-park wetzlar
Leitz-Park (Fuji Superia X-Tra 1600)

Leitz alebo Leica?

V roku 1986 spoločnosť Leitz zmenila svoj názov z Leitz na Leica kvôli popularite obchodného mena Leica — ak si nevedel, znamená to LEItz CAmera a premiestnila svoju továreň z mesta Wetzlar do neďalekého mesta Solms.

leitz-park wetzlar
(Fuji Superia X-Tra 1600)

V roku 1996 sa spoločnosť Leica Camera oddelila od skupiny Leica a stala sa verejnou spoločnosťou a v roku 1998 bola skupina Leica znova rozdelená, tentokrát na ďalšie dve nezávislé jednotky. Dnes tak poznáme 3 spoločnosti s názvom Leica — Leica Camera, Leica Microsystems a Leica Geosystems.

Leitz-Park Wetzlar

V máji 2014 spoločnosť Leica Camera AG dokončila výstavbu novej fabriky v priemyselnej časti mesta Wetzlar — Leitz-Park 1 a presťahovala sa do mesta, v ktorom kedysi začínala. A práve tu som sa bol pozrieť. Leitz-Park je jedinečné miesto, kde majú možnosť nadšenci Leica fotoaparátov, milovníci fotografie a fajnšmekriz celého sveta preskúmať jej históriu. K dispozícii je aj galéria, múzeum a rôzne výstavy, ako aj „live“ pohľad do továrne. Organizujú sa tu rôzne akcie, workshopy a mnoho ďalšieho.

Leitz-Park, Wetzlar (Fuji Superia X-Tra 1600)

Park je otvorený od 10 hodiny. Keďže sme prišli skôr, spríjemnili sme si ráno dobrou kávou v kaviarni, ktorá sa nachádza v strede celého areálu.

Galéria a historická prehliadka

Hneď ako vojdeš do hlavnej budovy ocitneš sa v krásnej galérii. Leica je zvlášť spojená s pouličnou fotografiou, V polovici 20. storočia ju používali známi fotografi ako Henri Cartier-Bresson, Elliott Erwitt, Ara Güler, Robert Frank, Bruce Gilden, Bruce Davidson, Inge Morath, Martine Franck, Sebastião Salgado, Alex Webb, Joel Meyerowitz, Garry Winogrand, a mnohí ďalší…

K dispozícii je inšpiratívna galéria známych i menej známych fotografií fotografov, ktorí používali Leica fotoaparát. (Fuji Superia X-Tra 1600)

Všetky tieto fotografie a mnohé ďalšie si tu môžeš pozrieť. Všetky sú ručne zväčšované a podpísané autormi. Pre milovníkov histórie je k dipozícii historická prehliadka, na ktorej sa môžeš dozvedieť viac o fascinujúcej histórii spoločnosti. Môžeš tiež nazrieť do procesu výroby a okúsiť tak, ako hovorí Leica, „najkrajšie umenie precízneho strojárstva a ručne vyrábanej dokonalosti priamo v Nemecku“.

Proces výroby môžeš vidieť aj naživo cez veľké „okno“. My sme tam boli v sobotu a tak sme si pozreli „len“ interaktívnu prezentáciu. (Fuji Superia X-Tra 1600)

Dozvieš sa ako sú dnešné digitálne fotoaparáty Leica vyrábané. Ako sa vyrábajú šošovky, ako sa montujú objektívy a dokonca aj na spôsob výroby iných produktov ako napríklad ďalekohľadov. Ak by si mal záujem sa pozrieť na výrobu ešte bližšie, môžeš si rezervovať osobnú prehliadku priamo v továrni so sprievodcom.

Múzeum a výstava „Augen Auf“

Múzeum Leica ponúka výnimočné výstavy umenia fotografie a ručne vybraných diel renomovaných fotografov a umelcov. Výstava, na ktorej som bol počas návštevy sa volala „Augen Auf“ (Otvor oči) a bola zameraná na oslavu 100. výročia spoločnosti Leica. Prezentovala významné momenty minulého storočia, ktoré boli zachytené Leicou a poskytovali pôsobivú dokumentáciu udalostí sveta.

Leica významne formovala a zmenila to, akým spôsobom fotografi videli svet. Fotografie od autorov ako Robert Capa, Henri Cartier-Bresson, Nick Út, Alfred Eisenstaedt, Robert Lebeck, Julia Baier a François Fontaine, ktorých som už vyššie spomínal, dokumentovali dôležité momenty v dejinách umenia a kultúry od roku 1914 až po súčasnosť.

Premietané boli aj filmy a celá výstava sa zameriavala na revolučné zmeny, ktoré nasledovali vďaka technickej inovácii a kompaktnej a ľahko prenosnej Ur-Leica. Tá priniesla nielen zmenu a pokrok v oblasti fotografie, ale tiež vyvolala významný posun v našom vnímaní spoločnosti a sveta okolo nás. Umožňovala fotografom zachytiť svet tak, ako žiaden iný fotoaparát predtým.

Táto výstava mala obrovský úspech v mestách ako Hamburg, Frankfurt, Berlín, Viedeň, Mníchov, Porto, Madrid a Rím a bola zakončená vo Wetzlari.

Súčasťou múzea je aj obchod, ktorý ponúka veľký výber cenovo šokujúcich Leica suvenírov a príslušenstva značky Leica, krásnych fotografií a širokú škálu kníh—od fotokníh po technickú literatúru.

Leica Store

A samozrejme nesmie chýbať Leica Store. V ňom je k dipozícii súčasné portfólio produktov Leica. Môžeš si výrobky vyskúšať, ohmatať a samozrejme zakúpiť. Ja sám som si vyskúšal Summicron 35mm f/2, a nafotil som zopár portrétov v obchode, ako aj areál Leitz-Park. V prípade potreby sú k dipozícii odborní pracovníci, ktorí sú naozaj milí a s radosťou pomôžu s čímkoľvek.

Výhľad na Leitz-Park z Leica Store (Fujicolor C200)

Okrem týchto je k dispozícii aj Leitz Hotel a malý lesík v okolí Leitz-Parku (The Leica Nature Trail), ktorý je k dispozícii návštevníkom alebo účastníkom Leica Akadémie. 

Záver

Leica je značka s dlhou históriou a dnes sa z nej stal doslova kult. Je vyhľadávaná fotografmi i zberateľmi. Fotoaparáty, objektívy a iné príslušenstvo či predajná literatúra sú považované za zberateľské predmety. Existujú o nej desiatky kníh a zberateľských sprievodcov. Skoré produkty alebo niektoré vzácnejšie kúsky, či už sú to fotoaparáty alebo príslušenstvo, môžu dosahovať vysokú alebo veľmi vysokú hodnotu. Je mnohými nenávidená alebo milovaná.

Nech už je tvoj prípad akýkoľvek, navštíviť Leitz-Park ti môžem len a len odporúčiť. Okrem krásnych fotografií a areálu, ktorý si môžeš pozrieť, Wetzlar s jeho historickými budovami a architektúrou ťa veľmi osvieži.

Wetzlar, Nemecko (Fujicolor C200)
Wetzlar, Nemecko (Fujicolor C200)

Aký máš vzťah k Leica fotoaparátom ty?

Ak chceš vidieť viac fotiek, sleduj náš Instagram. Fotky a videá z Wetzlaru nájdeš medzi vybranými stories.

Viac o Leitz-Parku sa dozvieš na oficiálnej stránke Leica.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .