Tento film čakal v chladničke už hodnú chvíľu. Kúpil som si ho, pretože som ho nepoznal. Nikdy som naň nefotil, bol lacný a zaujímalo ma aký je. Neočakával som od neho veľa a tak som aj fotenie naň stále odsúval.

Čakal tak dlho, že názov i obal boli medzičasom prepracované a zmenené. Predtým Kentmere 400, teraz Kentmere Pan 400. Prišiel aj o jednoduchý biely obal v prospech farebnejšieho a zaujímavejšieho prevedenia.

Kentmere 400 je panchromatický čierno-biely negatívny film, ktorý je k dispozícii iba v 35 mm formáte, či už s možnosťou nafotiť 24 alebo 36 záberov alebo dokonca sa predáva aj v kotúčoch.

kentmere pan 400 review
Balenie kinofilmu Kentmere Pan 400

Kentmere 400 v skratke

  • Výrobca: Harman Technology, Ltd
  • ISO: 400 (DIN27°)
  • Dostupné formáty: 35mm (kinofilm) alebo kotúč (bulk-loading)
  • Počet snímkov: 24 alebo 36
  • Hlavné výhody: nízke zrno, vysoká expozičná pružnosť, stredný kontrast, široké použitie…
  • ★★★☆☆

Kentmere a jeho začiatky

Značka Kentmere nemusí byť známa každému fotografovi. Firma, ktorá ho však vyrába, patrí medzi najväčšie vo svete filmovej fotografie. Kentmere Photographic Ltd. bola do roku 2007 len malou továrňou na papier v meste Staveley, vedľa údolia Kentmere v Anglicku. V roku 2008 ju kúpila firma Harman Technology Ltd. – spoločnosť, ktorá vyrába produkty Ilford Photo, a presťahovala výrobu do vlastnej továrne. Harman Technology získala meno i logo Kentmere, a tak začala produkovať prvé Kentmere filmy, Kentmere 100 a Kentmere 400. Vyrobené a spustené do predaja boli v roku 2009. Predaj začal najprv v USA a neskôr sa rozšíril po celom svete.

Pri písaní tohto článku som narazil aj na špekulácie, že Kentmere 400 je vyrobený z odrezkov HP5+, ktoré neboli v súlade s normami Ilford a mali nižšiu kvalitu, tzv. horší HP5+. Simon Galley, bývalý riaditeľ Harman Technology, ktorý má momentálne na starosti predaj, na jednom fóre ubezpečil ľudí o tom, že „film Kentmere je úplne nový film, na ktorého výrobu sú použité 2 nové emulzie (100 a 400), k dispozícii je len vo formáte 35 mm za konkurencieschopnú cenu. Nie je to len prebalený Ilford film.“

Z toho vychádza, že keď Harman Technology vyrába filmy pre iné značky ako Ilford – Kentmere či Oriental Seagull, vyrába pre nich naozaj nové filmy, so svojimi špecifickými emulziami. Neposielajú len veci, ktoré už vyrobili, prebalené v iných krabičkách (ako to bolo napríklad pri Fujifilm – Agfa). Taktiež to znamená, že Kentmere nie je len horšia verzia nejakého filmu, ale je to regulérny film so svojimi špecifickými vlastnosťami. 

Aký je – zrnitosť, kresba a tóny

Podľa samotnej firmy Harman je Kentmere 400 vysokorýchlostný, jemnozrnný, čiernobiely film, ktorý je vhodný pre širokú škálu použitia. Ponúka dobrú ostrosť a široký tónový rozsah spolu s vysokou expozičnou pružnosťou. Je vynikajúcou voľbou pre začiatočníkov a tých, ktorí sa k filmu vracajú. Znie to trošku ako niečo, čo hovoria všetci výrobcovia filmov. 🙂

Aký teda Kentmere v skutočnosti je? Predtým ako som si film kúpil, pozeral som si na internete fotky, ktoré boli na tento film nafotené. Mnoho ľudí sa zhodlo na tom, že má rozumnú ostrosť a stredný kontrast. Niekedy však pôsobil trošku mäkko, až kašovito. Preto som sa bál, čo to bude za film. Z prvých fotiek som hneď zistil, že výsledky sú mierne plochšie. Určite však nie je „kašovitý“. Zrno je jemné, no kresba nie je taká pekná ako pri iných čiernobielych filmoch, ktoré rád používam. Celkový charakter filmu je jasný, s dobrými detailmi v tieni a pekným sivým tónom. Taký „old-school classic look“.

Spracovanie filmu

Kentmere môže byť spracovaný v rôznych vývojkách. Či už Ilford alebo Kodak. Ja som moje filmy vyvolával vo vývojke Ilford LC-29. Ak sa aj ty chystáš si filmy vyvolávať doma, Kentmere Pan 400 vyvoláš ako každý iný čiernobiely film. Vyschne celkom plocho a tak je skenovanie možné aj ihneď po vyschnutí.

Záver

Tak ako mám obľúbené farebné filmy za málo peňazí, Kentmere radím medzi obľúbené čiernobiele filmy za málo peňazí. Viem, že vôbec nie je menejcenný a zlý.

Za cenu, za ktorú sa predáva, je vynikajúci pre študentov a tých, ktorý chcú na čiernobiely film začať fotiť. Nestojí veľa a tak stres a napätie z toho, či film dobre nafotíš a vyvoláš môže trošku opadnúť. Je dokonale využiteľný na akýkoľvek druh fotenia. Ja sám ho ešte plánujem využiť na portrétove fotenie v ateliéri. Ak teda hľadáš citlivejší čiernobiely film, vyskúšaj ho. Uvidíš. Verím, že ťa prekvapí.

Čo by mohlo byť zaujímavé je side-by-side porovnanie Kentmere Pan 400, Ilford Pan 400 či dokonca aj Fomapan 400, vzhľadom k tomu, že sú v pomerne rovnakej cenovej kategórii. Ale to niekedy nabudúce :).

Fotil si na Kentmere filmy? Čo na ne hovoríš?

Užitočné linky: Technical Data Sheet (Ilford), Film Processing Chart (Ilford), Massive Dev Chart (DigitalTruth)


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.