Kentmere Pan 400

Hoci Kentmere nemusí byť známi každému, Kentmere 400 je vynikajúci všestranný čiernobiely film s vyššou citlivosťou pre každého.

Tento film čakal v chladničke už hodnú chvíľu. Hoci som ho veľmi nepoznal a nikdy som naň nefotil, zaujímalo ma aký je. Hlavne kvôli jeho cene som neočakával veľa a tak som aj fotenie naň stále nejako odsúval.

Čakal tak dlho, že názov i obal boli medzičasom prepracované a zmenené. Predtým Kentmere 400, teraz Kentmere Pan 400. Prišiel aj o jednoduchý biely obal v prospech farebnejšieho a zaujímavejšieho prevedenia.

kentmere pan 400 review
Balenie kinofilmu Kentmere Pan 400

Kentmere 400 v skratke

VýrobcaHarman Technology, Ltd
ISO400 (DIN27°)
Formáty35mm (kus alebo kotúč)
Počet snímkov24, 36
Charakternízke zrno, expozičná pružnosť, stredný kontrast
Dostupnosť★★★☆☆

Kentmere a jeho začiatky

Značka Kentmere nemusí byť známa každému fotografovi. Firma, ktorá ho však vyrába, patrí medzi najväčšie vo svete filmovej fotografie.

Kentmere Photographic Ltd. bola do roku 2007 len malou továrňou na papier v meste Staveley, vedľa údolia Kentmere v Anglicku. V roku 2008 ju kúpila firma Harman Technology Ltd. – spoločnosť, ktorá vyrába produkty Ilford Photo, a presťahovala výrobu do vlastnej továrne.

Harman Technology získala meno i logo Kentmere, a tak začala produkovať prvé Kentmere filmy, Kentmere 100 a Kentmere 400. Vyrobené a spustené do predaja boli v roku 2009. Predaj začal najprv v USA a neskôr sa rozšíril po celom svete.

Pri písaní tohto článku som narazil aj na špekulácie, že Kentmere 400 je vyrobený z odrezkov HP5+, ktoré neboli v súlade s normami Ilford a mali nižšiu kvalitu, tzv. horší HP5+. Simon Galley, bývalý riaditeľ Harman Technology, ktorý má momentálne na starosti predaj, na jednom fóre ubezpečil ľudí o tom, že „film Kentmere je úplne nový film, na ktorého výrobu sú použité 2 nové emulzie (100 a 400), k dispozícii je len vo formáte 35 mm za konkurencie schopnú cenu. Nie je to len prebalený Ilford film.“

Kentmere nie je len horšia verzia nejakého filmu, ale je to regulérny film so svojimi špecifickými vlastnosťami.

Z toho vychádza, že keď Harman Technology vyrába filmy pre iné značky ako Ilford — Kentmere či Oriental Seagull, vyrába pre nich naozaj nové filmy, so svojimi špecifickými emulziami. Neposielajú len veci, ktoré už vyrobili, prebalené v iných krabičkách (ako to bolo napríklad pri Fujifilm – Agfa). 

Aký Kentmere 400 je, čo do zrnitosti, kresby a tónov

Kentmere 400 je panchromatický čierno-biely negatívny film, ktorý je k dispozícii iba v 35 mm formáte, či už s možnosťou nafotiť 24 alebo 36 záberov alebo dokonca sa predáva aj v kotúčoch.

Kentmere 400 je vynikajúcou voľbou pre začiatočníkov a tých, ktorí sa k filmu vracajú.

Podľa samotnej firmy Harman je Kentmere 400 vysokorýchlostný, jemnozrnný, čiernobiely film, ktorý je vhodný pre širokú škálu použitia. Ponúka dobrú ostrosť a široký tónový rozsah spolu s vysokou expozičnou pružnosťou.

Predtým ako som si film kúpil som si pozeral na Flickr-i fotky nafotené na tento film. Mnoho ľudí sa zhodlo na tom, že má rozumnú ostrosť a stredný kontrast. Niekedy však pôsobil trošku mäkko, až kašovito, čo vo mne vyvolalo pochybnosti.

Z prvých fotiek som bolo vidieť, že výsledky sú mierne plochšie. Určite však nie je kašovitý. Zrno je jemné, no kresba nie je taká pekná ako pri iných čiernobielych filmoch, ktoré rád používam. Celkový charakter filmu je jasný, s dobrými detailmi v tieni a pekným sivým tónom. Taký „old-school classic look“.

Možnosti spracovania filmu

Kentmere môže byť vyvolaný v rôznych vývojkách. Ja som moje filmy vyvolával vo vývojke Ilford LC-29 a ak sa aj ty chystáš si filmy vyvolávať doma, Kentmere Pan 400 vyvoláš ako každý iný čiernobiely film. Vyschne celkom plocho a ho môžeš skenovať aj ihneď po vyschnutí.

Čo dodať na záver?

Tak ako mám obľúbené farebné filmy za málo peňazí, Kentmere radím medzi obľúbené čiernobiele filmy za málo peňazí. Za cenu, za ktorú sa predáva, je vynikajúci pre študentov a tých, ktorý chcú na čiernobiely film začať fotiť.

Nestojí veľa a tak stres a napätie z toho, či film dobre nafotíš a vyvoláš môže trošku opadnúť.

Je dokonale využiteľný na akýkoľvek druh fotenia. Ak teda hľadáš citlivejší čiernobiely film, vyskúšaj ho. Uvidíš. Verím, že ťa prekvapí.

Čo by mohlo byť zaujímavé je side-by-side porovnanie Kentmere Pan 400, Ilford Pan 400 či dokonca aj Fomapan 400 Action, vzhľadom k tomu, že sú v pomerne rovnakej cenovej kategórii. Ale to niekedy nabudúce.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov .