Cestovanie s filmom – ako postupovať?

Cestovanie s filmom nemusí byť jednoduché, ale to neznamená, že sa to nevyplatí. V tomto článku sa dozvieš, ako minimalizovať poškodenie fotografického filmu pri cestovaní lietadlom a udržať tak filmy v čo najlepšom stave.

Ak poviem, že cestovanie je dnes dostupnejšie než kedykoľvek predtým, asi ťa tým neprekvapím. Možno práve tí z nás, ktorí žijeme na Slovensku, v strednej Európe, s tým budeme súhlasiť ešte viac.

Poloha Slovenska je priam stvorená na cestovanie do iných krajín. V okolí sa nachádza niekoľko letísk a behom pár hodín sa dá ľahko, jednoducho a pomerne lacno dostať aj na druhý koniec našej planéty.

Hoci pandémia CoV-19 cestovanie lietadlom; a cestovanie vôbec, na chvíľku spomalila, cestovať sa opäť dá, čo sme mnohí už tohtoročné leto aj využili.

Samotnému cestovaniu často predchádza radostné plánovanie a potom zopár hodín prokrastinácie, kým sa na poslednú chvíľu pobalíme.

Pre tých, ktorí fotia na film, to však nie je všetko. Pred cestou často uvažujeme, ktorý film so sebou vezmeme, koľko ho budeme potrebovať a taktiež ako film bezpečne dostať z bodu A do bodu B – najmä pri ceste lietadlom. Keďže som nedávno podobnú cestu absolvoval, rád sa s tebou podelím o to, ako sa čo najlepšie na takúto cestu pripraviť a na čo pamätať.

Cestovanie s filmom lietadlom — v čom je problém?

Predtým ako sa pozrieme na konkrétne spôsoby, ako s filmom lietať, povedzme si, prečo cestovanie lietadlom s filmom môže byť problematické.

Vo všeobecnosti platí, že všetky filmy s plynutím času degradujú – či už ide o hodnotu alebo kvalitu. Film a jeho emulzia tvoria organický produkt, na ktorý vplývajú vlhkosť, teplota a iné prirodzene sa vyskytujúce energetické žiarenie. Tento efekt degradácie sa nazýva zahmlievanie a je zvyčajne nežiaduci, pretože znižuje kontrast filmu a zvyšuje jeho zrnitosť.

A tak je len prirodzené, že sa za každú cenu snažíme film vhodne a dobre skladovať. Avšak práve pri cestovaní lietadlom je najčastejšie problém v tom, že bezpečnostné RTG skenery, cez ktoré naša batožina prechádza počas bezpečnostnej kontroly, sú to, čo spôsobuje rovnaký degradačný efekt, ibaže omnoho rýchlejšie.

Čo sa s filmom deje pri RTG skenovaní na letisku?

Jadrom celého letiskového RTG prístroja je dvojica elektród – katódy a anódy – umiestnených v sklenenej vákuovej trubici. Katóda v tomto prístroji slúži ako lampa, ktoré generuje vysokoenergické svetelné žiarenie.

Keď tvoj kufor prechádza týmto prístrojom, nachádza sa presne medzi katódou a prijímacím digitálnym snímačom. Lúče katódy počas skenovania prechádzajú cez predmety v tvojom kufri, pričom niektoré fotóny sa zachytia na hustých štruktúrach, zatiaľ čo cez mäkké tkanivá a štruktúry voľne prejdú. Výsledky tohto žiarenia sa následne zachytia na digitálnom snímači, ktorý ich prenesie do počítača a na monitore pracovníci vidia vizuálnu reprezentáciu toho, čo sa v kufri nachádza.

Rôzne filmy a rôzne skenery budú mať rôzny vplyv na tvoj film, no najčastejšie zmeny a dôsledky sú nerovnomerné zahmlievanie, nízky konrast a zvýšená zrnistosť.

Hoci je fotografický film vyrobený tak, aby reagoval na viditeľné svetlo a nie je citlivý na röntgenové žiarenie, toto žiarenie má na fotoemulziu vplyv. Problémom je, že žiarenie za sebou zanecháva stopu a tieto stopy sa po opakovanom skenovaní hromadia a vrstvia jedna na druhú. Na filme sa tak môžu vyskytnúť viditeľné zmeny.

Letiská v niektorých krajinách prechádzajú z tradičných RTG skenerov na tzv. CT (Computed Topography) skenery.

Princíp, akým fungujú, je podobný, avšak CT skenery sú rúrkové zariadenia, ktoré v priebehu niekoľkých sekúnd vytvoria stovky röntgenových snímok. „Lampa“ a snímač rotujú okolo predmetov vo vnútri. Všetky tieto snímky sa potom skombinujú a vytvoria trojrozmerný model obsahu kufra či tašky. Ich výhodou je, že z batožiny nemusíš nič vyberať, ako sme boli zvyknutí. Všetky veci, ako počítač a hygienické pomôcky, môžeš nechať v kufri.

CT skenery sú údajne oveľa škodlivejšie pre fotografický film ako RTG, keďže sú približne 250-krát intenzívnejšie ako typické röntgenové prístroje. Zatiaľ ich začali používať najmä v USA a v Austrálii, kde som ich osobne videl. Letisko Schipol v Amsterdame je prvým letiskom v EÚ, ktoré CT skenery má.

Ako minimalizovať poškodenie filmu pri cestovaní:

Psychicky sa priprav

Možno je to úsmevné, ale vnútorne sa pripraviť na to, že nie všetko musí výjsť tak ako si to predstavuješ je veľkým krokom k úspechu. Ak budeš počítať s tým, že každé letisko je iné, a pracovníci môžu byť rovnako príjemní ako aj nepríjemní, pomôže ti to komunikovať s väčším pochopením a vyhnúť sa zbyťočným problémom.

Vezmi so sebou filmy s nízkym ISO

V úvode sme si povedali, že všetky filmy časom prirodzene degradujú. Filmy s vysokým ISO degradujú rýchlejšie, a rovnako to platí aj v prípade RTG žiarenia.

Filmy s vyšším ISO sa časom a pod röntgenovým žiarením rýchlejšie znehodnocujú.

Filmy s vyšším ISO sú citlivejšie; citlivejšie na svetlo, ale citlivejšie aj na vonkajšie vplyvy, ako napríklad RTG žiarenie. Preto jedným riešením môže byť cestovať s filmom, ktorého ISO je nižžie než ISO 800.

Príď na letisko včas

Cestovanie je stresujúce samo o sebe. Preto je veľmi rozumné prísť na letisko včas – aby si mal dostatok času v prípade problémov s kontrolou batožiny a nebol nervózny z toho, že ti odletí lietadlo.

Filmy maj v príručnej batožine v priehľadnom vrecku

Odbavená batožina, ktorú tiež voláme checked luggage, je batožina, ktorá putuje do brucha lietadla a s určitosťou bude skenovaná podobne ako tá príručná. Rozdiel je v tom, že odbavená batožina je skenovaná väčšou dávkou RTG žiarenia. Väčšia dávka sa rovná väčším stopám žiarenia a rýchlejšej degradácii fotoemulzie. Preto je najlepšie film nosiť so sebou a mať ho v príručnej batožine.

Pre zníženie nedorozumení sa mi osvedčilo filmy baliť v priehľadných uzatvárateľných vreckách. Niekedy ich dokonca vyberiem z obalu, aby bolo na prvý pohľad jasné, čo sa vnútri nachádza. Vďaka tomu sa mi podarilo zminimalizovať všetky možné vizuálne zábrany a uľahčiť tak prácu pracovníkom letiska, a konečnom dôsledku ušetriť čas sebe.

Pred mojou cestou do Beninu, kde som testoval Kodak Colorplus 200 som pri plánovaní narazil na olovené vrecká, tzv. film guard bag, ktorých úlohou je chrániť pred RTG žiarením pri letiskovej kontrole. Hoci ich mnohé obchody odporúčajú, z vlastnej skúsenosti ti musím povedať, že radšej si za tie peniaze kúp film.

Problém spočíva v tom, že tieto olovené vrecká bránia pracovníkovi letiska vidieť obsah tohto vrecka a tak len zbytočne vytvárajú priestor pre nedorozumenie, či dokonca, pracovník letiska bude chcieť, aby bol film oskenovaný ešte raz mimo vrecka, a odmietne tvoju prosbu o vykonanie ručnej kontroly. Stalo sa mi to už na väčších letiskách, ako aj na menších, ako napríklad v Palerme alebo Londýne.

Navyše tieto vrecká zbytočne pridávajú na váhe. Moje má veľkosť ~35x35cm a váži necelých 500 g.

Požiadaj o vykonanie ručnej kontroly

Pri príchode ku kontrolnému bodu si priprav svoje priehľadné vrecko s filmom a slušne popros niektorého pracovníka letiska o vykonanie ručnej kontroly. Ak budú súhlasiť, film si od teba vezmú a vykonajú na ňom výtery na detekciu výbušnín.

Hoci nie je pravdepodobné, že ti bude vykonanie ručnej kontroly odmietnuté, môže sa to stať. Ak sa na to psychicky pripravíš, bude sa ti to ľahšie akceptovať. Na niektorých menších letiskách totiž majú skenery, ktorých žiarenie nijako nepoškodí film. Preto letisková smernica podnecuje pracovníkov letiska k tomu, aby skenovali všetko.

Ak so sebou plánuješ vziať veľa filmov a fotiť na rôzne ISO, môže byť praktické oddeliť vysoko citlivé filmy a mať ich vo zvlášť vrecku. Pracovník letiska tak bude ochotnejší ručne skontrolovať menšie množstvo filmu.

Kúp si film na mieste, kam cestuješ a nechaj si ho vyvolať tam

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť poškodeniu filmu, je kúpiť si ho čerstvý. Preto ak ti to okolnosti umožnia a v destinácii, na ktorú sa chystáš, sa nachádza nejaký obchod, kúp ho radšej tam. Takéto rozhodnutie zväčša môže obohatiť tvoju dovolenku, umožniť ti spoznať komunitu ľudí, ktorí fotia na film v inej krajine, či dokonca získať nových priateľov.

Vyfotený film si potom daj spracovať, ak sa dá, na mieste dovolenky. Negatívy si môžeš potom bez príliš veľkých starostí priniesť domov, keďže spracovaný film je necitlivý na RTG žiarenie.

Prajem ti bezpečnú a šťastnú cestu, priateľ!

Cestovanie s filmom nemusí byť jednoduché, ale to neznamená, že sa to nevyplatí. Fotky z dovolenky na filme sú predsa práve tie, ktoré máme najradšej, ktoré zdieľame na sociálnych sieťach a ktoré ukazujeme každému.

Toto bol niekoľko spôsobov, ktoré mi viackrát umožnili si dovolenku užiť bez zbytočných ťažkostí. Ako to riešiš ty? Podeľ sa s ostatnými v komentároch nižšie.

Napísal Michael Djibril

Zakladateľ a autor blogu. K fotografovaniu na film sa dostal cez kamaráta, ktorý mu požičal Prakticu MTL5B. Odvtedy ho fotografovanie na film ozaj baví a veľmi rád sa delí o tieto emócie s druhými. Momentálne fotí na Hasselblad 500C/M.

Pridaj komentár

Tento formulár je chránený službou hCaptcha a vzťahujú sa naň Zásady ochrany osobných údajov.