Vyvolávanie čiernobieleho filmu doma: Čo na to potrebujem?

Vyvolávanie filmu je mimoriadne obohacujúci proces. Má veľa výhod a napĺňa človeka radosťou a uspokojením. V tomto článku sa dozvieš, čo na to potrebuješ.

Vyvolávanie čiernobieleho filmu je mimoriadne obohacujúci proces. A keďže film je jednou z hlavných tém celého blogu, sem-tam ho spomeniem pri článkoch o čiernobielych filmoch, ako napríklad v článku o Ilforde HP5+ 400 alebo Fomapan 400 Action.

V tejto sérii článkov sa budeme venovať všetkému ohľadom vyvolávania filmu. Dozvieš sa niečo o vybavení, procese, skenovaní negatívov a neskôr snáď aj o zväčšovaní negatívov.

Článok je určený pre každého, či už sa s vyvolávaním filmov len chystáš začať alebo si už skúsený “vyvolávač”. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť užitočné informácie o tom, aké možnost sú k dispozícii, na čo treba pamätať a aké vybavenie budeš potrebovať.

Prečo film vyvolávať doma?

Možno prvá otázka znie: „Prečo si vyvolávať filmy doma? Nie je lepšie ísť do fotolabu a nechať si ich vyvolať tam?“ Aj to je možné. Avšak, vyvolávanie filmov doma má množstvo výhod.

Vyvolávanie filmu doma je základným krokom k dosiahnutiu filmovej sebestačnosti. Celý proces je pomerne rýchly a jednoduchý.

Jednou z hlavných výhod je, že máš plnú kontrolu nad procesom vyvolávania filmu, a tak môžeš výslednú fotografiu ovplyvniť ešte pred tým, ako sa film vyvolá. Fotochémia, ktorú použiješ, spôsob akým budeš film agitovať; aj to sú nástroje, ktoré keď správne použiješ môžu skvalitniť výsledný záber.

Ďalšou výhodou je, že vyvolávanie filmu doma ti umožní ušetriť peniaze, ktoré by si inak musel zaplatiť v fotolabe. Hoci vybavenie na vyvolávanie filmu niečo stojí, ide o jednorázovú investíciu a v podstate nič okrem fotochémie kupovať nebudeš viac ako jeden krát.

Samozrejme, výhod môže byť viac, keďže samotný proces je veľmi jednoduchý a rýchlejší, než si myslíš. Povedzme si teda najprv, čo na to potrebujeme.

Vybavenie na vyvolávanie filmu doma

Na vyvolanie filmu potrebuješ zopár bežných, ale aj niekoľko špecifickejších vecí. Tou prvou je fotochémia, ktorá je základom celého procesu a do veľkej miery zodpovedá za správne a kvalitné výsledky.

Základné vybavenie na vyvolávanie filmu doma
Základné vybavenie na vyvolávanie čiernobieleho filmu doma

Fotochémia

Chémiu, ktorú na vyvolanie filmu používame sú:

Negatívna vývojka Adonal, prerušovač Iflostop, ustalovač Fomafix a zmáčadlo Fotonal na vyvolávanie filmu doma
Negatívna vývojka Adonal, prerušovač Iflostop, ustalovač Fomafix a zmáčadlo Fotonal

Negatívna vývojka

Negatívna vývojka priamo ovplyvňuje to, ako bude výsledná fotografia vyzerať, a preto by výber vývojky nemal byť náhodný. Podobne ako si vyberáš film predtým, ako ideš fotiť, aj vývojku je fajn vybrať dostatočne včas.

Ako ale zistiť, ktorú vývojku vybrať? Hoci je na internete k dispozícii mnoho múdrosti, ideálne je si vývojku vyskúšať, vyvolať ňou film a tak zistiť, ako sa daná vývojka správa a či je pre tvoj film najlepšia. Je to tak preto, že „ideálna“ vývojka môže byť pre každého iná, a tvoje osobné preferencie môžu byť úplne odlišné v závislosti od toho, čo fotíš, svetelných podmienok, v ktorých fotíš a podobne.

Veľkou pomocou pri výbere “správneho” komba sú stránky ako je filmdev.org alebo Flickr, ktoré ponúkajú možnosť si fotky, ktoré sú výsledkom konkrétnych kombinácií filmov a vývojok, priamo pozrieť. Pomôžu ti tak nielen vybrať ten „správny“ film, ale možno aj tú „správnu“ vývojku.

Alternatívne negatívne vývojky

Aj keď existuje veľa negatívnych vývojok, z ktorých niektoré sú na trhu už desaťročia, Dr. Scott Williams sa rozhodol skúsiť niečo netradičné—na vyvolanie filmu použiť kávu.

Myšlienka použiť kávu na vyvolanie filmy sa zrodila v roku 1995 na hodine fotografickej chémie Rochesterského technologického inštitútu, na ktorej mal Dr. Scott Williams za úlohu identifikovať nové, netradičné vývojky, ktoré by efektívne fungovali ako náhrada klasických vývojok. Hoci na vyvolanie filmu zo začiatku používali rôzne prípravky a látky používané bežne v domácnosti, úspech sa dostavil až keď začali experimentovať s kofeínom.

Dôvod, prečo nás káva ráno naštartuje a zároveň dokáže redukovať bromid strieborný na kovové striebro a vyvolať film, spočíva v prítomnosti rôznych fenolov a katecholu. Prvá verzia vývojky na báze kávy bola zložená z kávy a zmesi hydrogenuhličitanu sodného (jedlej sódy) a hydroxidu draselného, ktoré slúžili najmä na stabilizáciu vývojky. Čas vyvolávania bol 25 minút a hoci táto vývojka pomenovaná nebola, v podstate išlo o prototyp Caffenolu.

Po viacerých testoch sa ukázalo, že lacná instantná káva z odrody Robusta má väčší obsah kyselín a preto funguje lepšie ako ušľachtilejšia odroda Arabica. Navyše, pridaním vitamínu C je možné zvýšiť kontrast výsledných negatívov a zároveň aj skrátiť čas vyvolávania. A výsledky sú taktiež spoľahlivejšie, ak sa použije prášková sóda namiesto sódy jedlej.

Prerušovač

Prerušovač sa používa na prerušenie vyvolávacieho procesu. Je obzvlášť užitočný pri vyvolávaní fotografického papiera v tmavej komore a zvyčajne ide o kyslý roztok, ktorý neutralizuje alkalickú vývojku.

Vďaka neutralizácii vývojky pri ustalovaní do ustaľovača dostane menej vývojky. Vďaka tomu ti ustalovač vydrží dlhšie a budeš ho môcť používať na viac filmov. Niektorí však tvrdia, že prerušovač pri vyvolávaní filmu netreba a krátke opláchnutie negatívu po prvom kroku vo vode funguje rovnako efektívne ako prerušovač.

Ustalovač

Posledným členom vyvolávacej trojice je ustalovač. Ten má za úlohu vymyť z filmu neexponované soli striebra, ktoré sa počas spracovania nezredukovali na čierne striebro. Prerušovač tak premieňa formu bromidu strieborného, ktorý je málo rozpustný vo vode, na formu, ktorá sa dá ľahko vymyť vodou.

Inými slovami, ustalovač zbavuje film neexponovaných halogenidov striebra a tým vznikne prehľadný negatív. Ustalovanie je preto veľmi dôležitým krokom.

Voda

„Voda?“ No, v podstate aj voda je súčasťou chémie, nie? V závislosti od miestnych podmienok môže mať voda z vodovodu rôznu tvrdosť a tak aj rôzne vlastnosti.

Aby sa zabezpečilo konzistentné vyvolanie filmu napriek rôznym úrovniam tvrdosti vody, väčšina vývojok dnes obsahuje tzv. činidlo na zmäkčenie vody. Vývojky, ktoré ho neobsahujú, to majú špecificky uvedené v technickom liste a pripravujú sa s destilovanou vodou.

Zmáčadlo

Aby sa zabránilo vzniku škvŕn od vody na filme, najmä v oblastiach s tvrdou vodou, často sa odporúča používať zmáčadlo v poslednom vodnom kúpeli. Hlavnou zložkou zmáčadiel sú aktívne hydrofilné a hydrofóbne látky, ktoré pomáhajú vode z negatívu rýchlejšie stekať alebo umožňujú rovnomerné rozloženie vody na povrchu negatívu. Vďaka tomu negatív schne rovnomerne a má tak výrazne menej škvŕn po kvapkách vody.

Ďalšou výhodou zmáčadiel je to, že urýchľujú schnutie filmu. Počas toho ako negatív schne, jeho emulzia je mimoriadne citlivá na prach. Kratší čas schnutia znamená menej prachu, ktorý sa môže usadiť na filme a tak aj menej času stráveného neskôr na retušovaní.

Niektoré zmáčadlá obsahujú ďalšie látky, ako napríklad protiplesňovú zložku, ktorá má zabrániť tvorbe plesní, alebo aj špeciálne tvrdidlo, ktoré chráni citlivú fotoemulziu pred mechanickým poškodením.

Aj keď sa prostriedok na umývanie riadu v domácnosti skladá prevažne z povrchovo aktívnych látok, nemal by sa používať ako zmáčadlo. Obsahuje totiž zmäkčujúce zložky, ktoré sú síce šetrné k pokožke, ale nie až tak k filmu.

Vybavenie

Okrem fotochémie je je potrebné aj ďalšie vybavenie na vyvolávanie filmu. Do tejto druhej kategórie patria:

  • Nožnice
  • Stopky (na meranie časov)
  • Otvárač na filmové kanistre/kliešte
  • Prázdne fľaše na fotochémiu
  • Vešiak a štipce

Poďme sa na jednotlivé časti pozrieť bližšie.

Vývojnica (vyvolávací tank) s cievkou

Vyvolávací tank alebo vývojnica je, po fotochémii, tým najdôležitejším kusom výbavy pre vyvolávanie filmu. Celý proces sa odohráva práve v tomto zázračnom, svetlotesnom valci, vrátane všetkých mokrých procesov – vyvolávania, ustalovania a záverečného prania. A najlepšie na tom je, že vďaka svetlonepriepustnej konštrukcii môžeš film vyvolávať pri bežnom dennom svetle.

Špeciálne navrhnuté cievky majú nastaviteľnú šírku, takže jednu cievku je možné použiť na filmy rôznych formátov – 135, 120 (220) a dokonca aj 127. Vďaka ich dizajnu je zabezpečené rovnomerné rozloženie fotochémie z každej strany vo vnútr vývojnice a okolo samotného filmu.

Fotorukáv

Na prvý pohľad sa fotorukáv môže zdať ako nepotrebný, ale je v skutočnosti výrazne užitočný. Svojim vzhľadom pripomína veľké, čierne tričko s uzatvárateľným otvorom pozdĺž spodnej časti.

Je to šikovný pomocník, ktorý umožňuje pracovať s filmom za denného svetla a uľahčuje celý proces presunu vyfoteného filmu na cievku vývojnice. Je svetlotesný, takže sa netreba obávať, že by sa film počas tohto procesu nejako osvetlil alebo zničil.

Predtým ako začneš pracovať s filmom vo fotorukáve, uisti sa, že na rukách nemáš žiadne smart hodinky. Mohlo by sa stať, že svetlo z rozsvietených hodiniek by osvetlilo film a pokazilo tak fotky. Not cool.

Presné odmerky

Presné odmerky sú veľmi užitočné pri miešaní fotochémie, ktorú na vyvolávanie budeme používať. Aj keď ich už pravdepodobne máš, najpravdepodobnejšie v kuchyni, ideálne by bolo mať pár odmeriek vyhradených len na vyvolávanie filmu.

Teplomer

Teplota do veľkej miery ovplyvnňuje vyvolávací čas, a tak je teplomer veľmi dôležitou súčasťou vybavenia. Pomôže ti zaistiť správnu teplotu roztoku a tak minimalizovať nepríjemné prekvapenia. K dispozícii sú analógové a digitálne teplomery. Ja osobne mám rád digitálne, pretože sú veľmi rýchle a teplotu zmerajú do pár sekúnd.

Čo dodať na záver?

Proces spracovania filmu, či už vyvolávanie negatívov alebo aj zväčšovanie fotiek je pre mnohých terapiou. Napĺňa človeka radosťou a uspokojením. A v tomto článku si sa dozvedel niekoľko základných informácií, ktoré ti môžu pomôcť urobiť dobré rozhodnutie pri kupovaní tvojho prvého vybavenia, alebo možno len oživiť to čo už vieš.

V ďalšom článku sa dozvieš viac o samotnom procese prípravy a vyvolávania.

Diskusia

4 komentárov

Ahojte prosím vás o radu pouzivam vyvojku od fomy mam ju zarobenu v pomere 1+9 raz som snou uz vyvolaval ked ju chcem pouzit druhý krát o kolko treba predlzit cas vyvolavania?
dakujem

Ahoj Djibril, ahojte všetci. Mám „trochu“ problém s fľakmi na uschnutom negatíve. Kvôli obsahu Ca v tečúcej vode z kohútika používam na posledné pranie destilovanú vodu a aj zmáčadlo riedim destil. vodou, a i napriek tomu tie fľaky vzniknú. Očividne robím niekde inde chybu. Ak niekomu niečo napadne, vopred ďakujem.

Pridaj komentár