Už dlhší čas si hovoríme o filme a niekedy spomeniem aj vyvolávanie filmu (ako napr. Ilford HP5+ 400), a tak som si uvedomil, že nám chýba článok, v ktorom by sme o samotnom vyvolávaní hovorili. Preto, dnešný bude takým sprievodcom, ako čiernobiely film jednoducho vyvolať doma. Tento proces je mimoriadne obohacujúci a naozaj to tak ťažké nie je.

Článok je určený najmä začínajúcim, alebo tým, ktorí uvažujú nad vyvolávaním čiernobieleho filmu doma. Postup sa samozrejme dá použiť tak na kinofilm ako i zvitkový film. Poďme teda na to.

Prečo film vyvolávať doma?

Otázka možno, ale znie, prečo vôbec film vyvolávať doma? Nie je predsa lepšie vybehnúť do fotolabu a nechať si ho spracovat? Možno. Ale spracovanie filmu doma je základným krokom k fotografickej sebestačnosti. Navyše ti to umožní získať plnú kontrolu nad výsledkami a možnosť film ovplyvniť od fotenia až po výsledok.

Na čo pamätať

Prvá vec, na ktorú musíš pamätať je, byť konzistentný vo všetkom čo budeš robiť. Konzistentný. Čo to znamená? Nuž, ak by došlo k nejakej chybe, alebo by sa niečo nepodarilo, je veľmi ťažké zistiť čo si spravil zle, ak celý proces je ako na koni. Maj preto vo všetkom poriadok.

Či už ide o roztoky, riedenie, techniku vyvolávania, teplotu vody, je dobré zo začiatku robiť veci „nudne“ a rovnako. Neskôr, keď už naberieš skúsenosti sa neboj experimentovať.

Potrebné vybavenie

Na vyvolávanie filmu doma, budeš potrebovať nasledovné vybavenie:

 • Fotorukáv – ochranný svetlo-nepriepustný obal, ktorý slúži na prácu s filmom
 • Otvárač na filmové kanistre – budeme ho potrebovať pri práci s kinofilmom, ja používam otvárač na pivo
 • Vyvolávací tank s cievkou – v tomto budeme film vyvolávať
 • Nožnice – na odstrihnutie filmu
 • Teplomer – na meranie teploty chemikálií a vody (20°C)
 • Stopky – meranie časov. Telefón postačí.
 • Odmerky – na správne odmeranie potrebných chemikálií pri miešaní
 • Štipce na sušenie filmu
 • Prázdne fľaše/nádoby na chemikálie (plastové alebo sklenené). Použiť môžeš napríklad PET fľaše z minerálky

Roztoky na vyvolávanie filmu

Bez chemikálií by sme nič nevyvolali, takže tu sú:

 • Vývojka (vyvolávač) – pozor, potrebujeme negatívnu vývojku, nie pozitívnu
 • Prerušovač (nie je nutný, prerušovať môžeš aj vodou)
 • Ustalovač
 • Voda  (niektorí používajú destilovanú, ja odstátu vodu z vodovodu)
 • Zmáčadlo (nie je nutné, môžeš použiť, nemusíš)

Príprava

Vyvolávanie filmu je jednoduché. Nemusíš sa toho báť. Prvý a najdôležitejší krok, je pripraviť si všetky potrebné veci, ako aj rozriedené chemikálie v správnom pomere.

Tu nájdeš komplexný zoznam kombinácií pre čiernobiele filmy a vývojky rôznych značiek.

Roztoky udržuj na predpísanej teplote.

Druhý krok je dostať film z kanistra na cievku, ktorá bude ponorená vo vyvolávacom tanku v chemikáliách, a kde sa film bude vyvolávať. Pamätaj na to, že film je svetlo citlivý, a tak všetko, čo sa s ním chystáš robiť, musí byť za úplnej tmy! Na to nám slúži fotorukáv.

Nožnice, film, vyvolávaci tank aj s cievkou a otvaračom na film vlož do fotorukávu a dobre uzatvor. Tvojou úlohou teraz bude (1) otvoriť kanister, (2) vybrať film a odstrihnúť ho (3) namotať film na cievku. Celé sa to musí odohrať vnútri fotorukávu, kde je úplná tma. Ty dnu nevidíš, a tak sa môžno zo začiatku aj zapotíš. Je dobré si to na nejakom lacnom filme odskúšať viac krát, na svetle, pokým ti to nepríde byť ľahšie a prirodzenejšie.

Keď už máš film na cievke. Vlož ju do tanku a ten zavri. Teraz už môžeš vybrať ruky z fotorukáva a vybrať tank s filmom vnútri, spolu aj s neporiadkom, ktorý ti tam ostal.

Tretí krok, ktorý nemusí byť nutný, ale ja ho rád robím, je prednamočiť film vo vode, ktorá má teplotu 20°C. (anglicky pre-soak).

Samotný proces vyvolávania filmu

Ak si išiel cestou prednamočenia, vylej vodu z tanku, a nalej vývojku. Zapni stopky a sleduj.

Vyvolávací čas sa môže pri jednotlivých značkách vývojok líšiť, a tak je dobré si prečítať priložený leták, alebo inštrukcie na fľaši. Daváj si tiež veľký pozor na znečistenie vývojky, napríklad prerušovačom alebo ustalovačom, mohlo by to zničiť celý film.

Vyvolávanie: Teraz bude tvojou úlohou film správne vyvolať, a to spôsobom, ktorý sa volá agitácia. Jej zmyslom je to, aby chemikálie vo vnútri tanku boli v pohybe a tak stále fresh. Vývojka, ktorá je na filme vyvolávaním starne, a tak jej agitovaním na film prinášame stále, čerstvú vývojku, a film je tak správne vyvolávaný. Agituj pomaly. Môžeš tank buď krútiť v rukách, alebo krútiť len samotnou cievkou. Nejde o žiaden barmanské umenie, kedy by si mal z filmu fotky vytriasť. Ide o pomalý a „relaxačný“ proces.

Pri väčšine filmov, agitujem hneď po naliatí vývojky, a to celú prvú minútu a potom každú ďalšiu minútu, prvých desať sekúnd. Ak chceš byť iný, môžeš agitovať aj prvých 5 sekúnd každých 30 sekúnd. Žiaden rozdiel som zatiaľ na výsledkoch nepoznamenal.

Prerušovanie: Po uplynutí potrebného času, nasleduje prerušenie vyvolávacieho procesu. Existujú dva spôsoby. Prvý je pomocou prerušovača. Druhý pomocou vody. Vývojku vylej a nalej prerušovač. Pri prerušovaní prerušovačom agituj prvých 10 sekúnd každú minútu (3 minúty celkom).

Ja prerušujem vodou, a to tak, že miesto prerušovača nalejem vodu a prepláchnem film. Easy as that.

Ustáľovanie: Posledným krokom je ustaľovanie filmu. Od závislosti od ustalovača (pozri inštrukcie), agituj. Po uplynutí potrebného času je tvoj film úspešne vyvolaný! Ja používam najčastejšie Fomafix, ktorý sa dá použiť viac krát.

Pranie filmu a sušenie

Predtým ako film vyberieme, potrebujeme ho ešte vyprať. Vyprať od vývojky, ustalovača, aby bol krásne čistý a neostali nám na ňom žiadne fľaky. Pranie spočíva v tom, že necháš 10 až 15 minút prúdiť čistú vodu do tanku. Táto už nemusí mať presne 20°C ako všetky roztoky predtým, no je dobré zachovať teplotu pre lepšie vypratie negatívu.

Prať môžeš aj v destilovanej vode. Voda z vodovodu nie je vždy najkvalitnejšia a keďže my chceme svoj film, čo najviac rozmaznávať, pre čo najlepší výsledok, destilovaná voda môže byť dobrá voľba. Prípadne, ak v okolí kde bývaš, je príliš tvrdá voda, použiť môžeš zmáčadlo. Obe – aj destilovaná voda, aj zmáčadlo, pomáhajú minimalizovať fľaky, alebo stopy po vode na negatíve.

Sušenie filmu je najlepšie v kúpelni či sprchovacom kúte. Kúpeľňa je najlepšia voľba, pretože tam je najmenej prachu. Kompletné vysušenie filmu trvá približne 45 minút až hodinku.

Potom ich už len nastrihať a pripraviť na skenovanie. 🙂 Hotovo!

Takže si to zopakujme:

 1. Priprav si nožnice, film, vyvolávaci tank s cievkou, otvárač na pivo
 2. Všetko vlož do fotorukáva
 3. Otváračom otvor film, odstrihni koniec a začni namotávať na cievku
 4. Cievku potom vlož do vyvolávacieho tanku a uzavri
 5. Priprav si potrebné množstvo vývojky a uprav jej teplotu
 6. Plynule nalej vývojku do vyvolávacieho tanku a spusť stopky
 7. Počas vyvolávania agituj
 8. Asi 10 sekúnd pred uplynutím predpísaného času začni vylievať vývojku
 9. Do vyvolávacieho tanku nalej prerušovač alebo vodu a premiešaj
 10. Pouplynutí prebného času, prerušovač vylej
 11. Nalej ustalovač a agituj ako predtým čas, ktorý je potrebný (1. minútu a potom prvých 10 sekúnd každú minútu)
 12. Po uplynutí potrebného času zlej ustalovač a film vyper pod tečúčou vodou
 13. Na konci prania pridaj zmáčadlo (nie je nutné)
 14. Film upevni na štipec a vytiahni z cievky a zaves do sprchy
 15. Bum! Done!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.