Jeden večer som z nudy browsoval ponuku internetových bazárov a fotoaparátov, ktoré ľudia predávajú. Veľmi ma zaujala Konica, ktorú som zbadal. „Konica Big Mini BM 201″…dokopy som o nej nič nevedel, nepoznal som ju, ale veľmi ma oslovila svojim dizajnom a cenou. Rozhodol som sa ju preto kúpiť. Dnes ti o nej poviem.
Konica je plne automatický kompaktný fotoaparát so vstavaným bleskom, tzv. point & shoot fotoaparát. Pre tých, ktorím Konica nič nehovorí, Konica bola jednou z najväčších optických firiem na svete (minimálne v Ázii), no vzhľadom na stále narastajúcu konkurenciu, spoločnosť nedokázala držať krok a v roku 2003 sa rozhodla spojiť s podobne slabnúcou spoločnosťou v oblasti optiky, Minoltou.
No ešte predtým, sa Konice podarilo vyrobiť niekoľko pôsobivých mašiniek. Big Mini je len jednou z radu kultových klasík typu point & shoot, ktoré z jej dieľne pochádzajú. Prečo kultový? Kultový preto, lebo v sebe skrýva niečo, čo v kombinácii s nízkou cenou z neho robí výborný fotoaparát. I keď som sa snažil dozvedieť viac, zistil som len to, že Konica Big Mini nie je veľmi známy fotoaparát a nie ani považovaný za veľmi hodnotný kúsok. A to aj napriek tomu, že zo začiatku bola Konica Big Mini určená pre náročnejších fotografov, ktorý si chcú vychutnať kvalitu obrazu, bez stresu a potreby fotoaparát príliš obsluhovať.
Konica Big Mini 201 v skratke
- Výrobca: Konica
- Uvedená na trh: 1990
- Druh fotoaparátu: Point & Shoot (kompakt)
- Film: 35 mm (kinofilm)
- Zaostrovanie: IR zaostrovanie. Stlačením spúšte do polovice zaostríš na predmet
- Pretáčanie filmu: automatické
- Funkcie: kompenzácia EV (+1.5 EV až -1.5 EV), samospúšť
- Blesk: dosah až 3.8 metra pri filme s ISO 100
- Váha: 188g bez baterky
- Rozmery: 115×63×34mm
- Batéria: CR123A
- Počet fotiek: 36 exp.
- ISO: 25 – 3200 (automatické nastavenie na základe DX kódu)
- Exp. čas: 3.5 sekundy – 1/500 sekundy
- Objektív: Konica 35mm f/3.5
- Hľadáčik: veľký s označením pre lepšie „frameovanie“ + kontrolky LED, ktoré určujú zaostrené alebo macro
- Expozimeter: CdS, fotoaparát automaticky určí expozičný čas a clonu
Zvuk
Aká je Konica hlučná? Je ju vôbec počuť? Ó áno! A naozaj dosť. V 90 rokoch to zrejme veľký problém nebol. Predsa len, v 90. rokoch bolo automatické zaostrovanie a automatické prevíjanie filmu novinkou, ale dnes ma tieto zvuky vždy prekvapia. Vypočuť si ju môžeš nižšie.
Počuť môžeš ako sa objektív vysunie po zapnutí a po stlačení púšte zaostrí, odfotí a posunie film.
Dizajn a ovládanie
Ale patrí Konica Big Mini medzi legendy? Minimálne tak vyzerá. Na prvý pohľad pôsobí Konica veľmi solídne a pevne. Jej dizajn je jasný a minimalistický, pričom jej vôbec nič nechýba.
Jeden z najkrajších point & shoot fotoaparátov 90-tych rokov.
Jej krivky sa plynule ohýbajú okolo každej súčasti. Kovovo-sivá matná povrchová úprava na tele fotoaparátu dodáva pocit sofistikovanosti a doslova zahanbuje plastové krabičky ako Olympus mju. Bezpochyby je to jeden z najkrajších point & shoot fotoaparátov 90-tych rokov.
Funkcie a vlastnosti fotoaparátu
A aj napriek tomu, že je celá vyrobená z plastu, je pevná a nevytvára v tebe pocit lacného fofoaparátu. Keď sa zahľadíme trošku bližšie, môžeme si všimnúť, že Konica nie je dobre vyzerá, ale ponúka aj celkom zaujímavé a užitočné funkcie.
Na prednej strane fotoaparátu je uvedený nápis Konica, umiestnený blesk spolu s decentne uvedenými info o fotoaparáte. Na zadnej strane sa nachádzajú len 3 tlačidlá; tlačidlo MODE/EV, tlačidlo samospúšte a tlačidlo R, na automatické prevíjanie filmu späť do kanistra.
MODE/EV poskytuje niekoľko užitočných funkcií. Nie len že vypína a zapína blesk. Ponúka taktiež aj kompenzáciu expozície od +1.5 EV do -1.5 EV. Hľadáčik poskytuje informáciu o blízkom zaostrní (makro) – malý symbol kvetiny, a červený indikátor blesku, ktorý ti dáva na známosť, že bude použitý blesk. Šikovné.
Vnútorná mechanika modelu Konica Big Mini BM-201 je v porovnaní s ostatnými fotoaparátmi typu point & shoot pomerne štandardná a nie taká výnimočná, hoci má niekoľko skrytých kariet v rukáve.
Objektív, ktorý je výsuvný je štandardný 35mm f/3.5. Nie veľmi veľká clona je kompenzovaná nezvyčajne veľkým rozsahom rýchlosti uzávierky. Rýchlosť uzávierky sa pohybuje od dlhých 3.5 sekundy až po bleskovú 1/500 sekundy. Nezvyčajná pre tento fotoaparát je aj jeho minimálna zaostrovacia vzdialenosť. Konica Big Mini dokáže zaotriť až vo vzdialenosti veľmi „intímnych“ 35 centimetroch. Takáto krátka zaostrovacia vzdialenosť nie je typická pre takéto fotoaparáty a tak Konica medzi svojimi súčasníkmi vyniká.
Spoločnosť Konica bola výrobcom, ktorého hrdosť sa opierala o výrobu tých najlepších šošoviek známych človekovi a tento étos sa prejavil aj na objektíve Konica Big Mini.
Tento objektív je výborný a ponúka jedno z najvyváženejších vykresľovaní obrazu, ktoré som kedy videl. Zábery sú vo väčšine situácií ostré, Zábery ostávajú vo väčšine situácií ostré, kontrast je o niečo nižší a farby sú posunuté smerom k pastelovitej palete farieb klasických šošoviek Konica.
Čo tiež veľmi oceňujem, je prídavné sklíčko na objektíve, ktoré ho chráni pred poškriabaním, nemusím sa tak ničoho báť a paranoidne stále utierať objektív, aby sa mu niečo nestalo. Samozrejmosťou je závit na statív v spodnej časti fotaparátu.
Založenie filmu
Založenie filmu je veľmi jednoduché. Stačí film vložiť, kúsok nechať trčať a fotoaparát si ho ihneď po zavretí zadných dvierok a stlačení spúšte, sám navynie.
Konica Big Mini v praxi
Musím povedať, že Konica ma veľmi prekvapila. Ponúka veľmi jednoduché a bezstarostní fotenie. Stačí stlačiť spúšť a fotoaparát sa postará o všetky nutné veci. Toto je dôvod prečo radi fotíme na point & shoot fotoaparáty. Stačí namieriť – point a odfotiť – shoot. No Konica neostane len tam. Vďaka svojim funkciám nemá limity.
Chceš odfotiť pekný portrét? Neboj sa prísť bližšie. Potrebuješ kompenzovať osvetlenie? Tlačidlo kompenzácie je k dispozícii. Fotíš v tmavej miestnosti? Blesk sa o to postará. Konica Big Mini to všetko zvláda. Pomáha sústrediť sa skôr na tvorenie ako na nastavovanie a obsluhu fotoaparátu.
Moje určenie pre tento point & shoot bola pouličná fotografia. Je malá, zmestí sa do vrecka a bez problémov mi pomáha zachytiť to, čo vidím. Je to perfektný spoločník. Ľudia ma s takým malým fotoaparátom ani neberú vážne, neuhýbajú sa a niekedy sa aj usmejú.
Treba však priznať aj to, že tlačidlá na zadnej strane, ktorými ovládaš kompenzáciu expozície, blesk a samospúšť sú zapustené do tela a tak ich je ich obsluha ťažšia. Slúži na to maličký kolík na popruhu, ktorý je k fotoaparátu. Bez neho si nepomôžeš.
Keď sme si už všetko povedali, pofotili a v rukách si nesieme vyvolaný film, a na obrazovke počítača vidíme zábery, ktoré Konica robí, je jasné, že tento malý fotoaparát môže bežať s veľkými.
Záver
Konica Big Mini nie je ideálny fotoaparát. Veď taký ani neexistuje. Konica Big Mini, sa postará o to, aby fotenie bolo zábavou. Funkcie a vlastnosti tohto šikovného, malého a ľahkého fotoaparátu, ti pomôžu tvoriť a fotiť všetko, čo vidíš bez veľkých ťažkostí. Mám ho rád a zatiaľ sme spolu strávili veľa dobrých chvíľ.