Canon AE-1

Keď začínaš s fotením na film, môže byť pre Teba ťažké rozhodnúť sa, aký fotoaparát si kúpiť. Canon AE-1 je určite jedna z možností. Čím je taký dobrý?

Keď som začínal s fotením na film, bolo pre mňa ťažké rozhodnúť sa, ktorý fotoaparát na učenie je ten pravý. Častokrát so uvažoval, či je dobré kúpiť si na začiatok kúpiť niečo lacnejšie a jednoduhšie alebo si kúpiť niečo profesionálnejšie.

Niektorí Ti povedia, že je dobré začať s profesionálnejšími fotoaparátmi – človek tak získa väčšiu kontrolu pri fotografovaní. Iní, zase tvrdia úplný opak. Ja si osobne myslím, že dobrý fotoaparát na začiatok musí mať aj z toho aj z toho. Fotoaparát vhodný na učenie má mať dobré funkcií a možnosti, avšak  je dôležité, aby si zachoval svoju jednoduchosť ovládania. Keď sa už človek oboznámi so všetkými základnými možnosťami vždy je tu možnosť prejsť o “level” vyššie a fotiť s väčšími “delami”.

Práve týmto požiadavkám, podľa môjho názoru zodpovedá Canon AE-1. Ide o jednoduchú SLR zrkadlovku na 35mm film, plne manuálnu s funkciou automatickej clony, vďaka integrovanému mikroprocesoru. V čase keď bol uvedený na trh (1976) boli CPU novinkou, ktorú nie všetci ocenili.

Dizajn a konštrukcia fotoaparátu

Poďme si najprv pohovoriť o veciach povrchných. Canon vsadil na plast s kombináciou kovu, čím však vôbec nestráca na kvalite a trvácnosti. Stále vyzerá  dobre a dodáva mu profesionálny vzhľad. Konštrukcia je jednoduchá, elegantná a rovnako aj praktická. Vďaka plastu je telo ľahké.

Je tiež ľahko ovládateľný bez nejakých ťažkostí, a to platí tak pri zakladaní filmu ako aj pri menení objektívu a podobných úkonov.

Plastové telo však znamená aj to, že fotoaparát nie je tak odolný ako by možno byť mohol. Plastové sú aj vnútorné súčiastky a preto je dobré sa pri jeho kúpe uistiť, že všetko funguje ako má. Najčastejšou závadou bývajú zlomené dvierka na batérii či zasekávanie zrkadielka pri fotení. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že ide o viac ako 30 rokov staré fotoaparáty a čas sa aj takýmto spôsobom podpíše na funkčnosti týchto skvostov.

canon-ae-1

Funkcie a možnosti, ktoré ponúka

Canon AE-1 svojimi funkciami patrí medzi fotoaparáty perfektné pre začiatočníkov.  Kombinácia jednoduchosti a funkcií z neho robí naozaj dobrý fotoaparát.

Samozrejme je úplne manuálny, avšak ponúka aj možnosť automatickej clony alebo po novom prioritu clony (Av), kedy si môžeš nastaviť požadovanú rýchlosť uzávierky (expozíciu) a fotoaparát za Teba automaticky nastaví clonu pre dosiahnutie najlepšej fotky. Fotenie s týmto režimom je ozaj hračka a prináša skvelé výsledky. Hoci, prináša so sebou aj nevýhodu a zbavuje fotografa možnosti ovládať hĺbku ostrosti či BOKEH!

Telo fotoaparátu je čisté, bez zbytočných tlačidiel, krúžkov a podobných záležitostí, čo veľmi uľahčuje prácu a nervy. Manuálne zaostrovanie je samozrejmosťou a objektívy s bajonetom FD sú pre Canon AE-1 tie pravé. Aj dnes je ich stále k dispozícii veľmi veľa, čo je veľké plus.

Rozsah rýchlosti uzávierky je od 1/1000 až do 2 sekúnd. Taktiež je k dispozícii mód B (Bulb) pre dlhé expozície.

Canon AE-1 je navyše obohatený vstavaným expozimetrom, funkciou samospúšte, náhľadu expozície, náhľadu hĺbky ostrosti a synchronizáciou s bleskom cez sánky umiestnené tradične nad hľadáčikom či kábel.

Hľadáčik je minimalistický. V hľadáčiku sa nachádza hranol na zaostrovanie a jednoduché meradlo, pohybujúce sa hore dole po osi čísel označujúcich veľkosť clony. Toto číslo Ti pomáha určiť clonu, neurčuje však či bude fotka preexponovaná alebo podexponovaná. Pri manuálnom móde, navyše bliká písmeno M (manuálna clona) ako upozornenie spolu s červeným svetlom.

Používanie

Automatický režim clony, (priorita clony či TV) je pomerne jednoduchý a rýchly spôsob fotenia s týmto fotoaparátom. Vstavaný expozimeter meria presne a prináša tak skvelé výsledky. Naproti tomu fotenie celkom manuálne môže byť zo začiatku trošku frustrujúce.

Vzhľadom k tomu, že expozimeter v hľadáčiku zobrazuje odporúčanú clonu a nie stav – preexponovaná/podexponovaná, človek sa musí stále pozerať na objektív akú clonu nastavil, aby zodpovedala odporúčanej hodnote a tak získal čo najlepší výsledok. Je dobré, keď sa človek cvičí a učí tieto hodnoty nastaviť sám bez pomoci expozimetra, aby tak nemusel tráviť zbytočný čas nastavovaniu a zažíval tak komplikácie.

To Ťa tiež prinúti rozmýšlať, premýšľať predtým ako danú fotografiu odfotíš. Pomôže Ti to spomaliť a všímať si detaily, ktoré tvoju fotku môžu ovplyvniť a tak zkvalitniť a zdokonaliť sa!

Čo dodať na záver

Stručne povedané, ak hľadáš fotoaparát na nie len vstup do sveta filmovej fotky, ale aj si ho trošku užiť, Canon AE-1 je určite pre Teba. Keď bol uvedený na trh, bol jeden z technologicky najvyspelejších fotoaparátov. Dnes ide o klasiku, vintage kúsok, ktorý aj napriek svojim nedostatkom je veľmi schopný a hodný kúpy.

Užitočné linky: Manuál ku Canon AE-1

Diskusia

Séria A od Canonu je asi jedna z najlepších sérií kinofilmových fotoaparátov. Ja osobne fotím na Canon A1 a môžem len povedať že je to pre mňa top foťák, sadol mi po všetkých stránkach a nemám voči nemu výhrady. Ale nebránil by som sa ani AE1 či AV1. Každý si nájde ten svoj model. Takže určite môžem odporučiť. Inak ďakujem za pekný článok, je super ze takéto niečo existuje aj v slovenčine /češtine.

Trochu chyba v clanku:

„Samozrejme je úplne manuálny, avšak ponúka aj možnosť automatickej clony alebo po novom prioritu clony (Av), kedy si môžeš nastaviť požadovanú rýchlosť uzávierky (expozíciu) a fotoaparát za Teba automaticky nastaví clonu pre dosiahnutie najlepšej fotky.“

To je prave priorita casu, u canonu „Tv“ mode 🙂

Pridaj komentár