Čo to je cross process / x-pro?

Cross-processing – známi aj ako x-pro alebo po slovensky „krížové spracovanie„, je spôsob zámerného spracovania jedného typu filmu v chemickom roztoku určenom pre iný typ filmu. 

Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako môže každý fotograf vytvoriť jedinečné fotografie bez akejkoľvek potreby investovať do ďalšej výbavy.

Ako to funguje?

Farebný negatívny film sa štandardne vyvoláva procesom C-41 a výsledkom sú negatívy. Farebný pozitívny film sa štandardne vyvoláva procesom E-6 a výsledkom sú diapozitívy.

Pokiaľ by sme chceli použiť cross-process, negatívny film (C-41) vyvoláme procesom pre pozitívny film (E-6), alebo pozitívny film (E-6) procesom pre negatívny film (C-41).

Výsledné fotografie sú nepredvídateľné. Fotky sú často charakterizované neprirodzenými farbami a vysokým kontrastom a to veľmi náhodne. Tento spôsob sa preslávil najmä v Lomography komunite. Keďže ja na diapozitív veľa nefotím, poprosil som Maťa o pár fotiek.

K čomu je to dobré?

Cross-process určite nie je forma fotiek, ktorá by sa páčila každému—buď ho miluješ alebo nenávidíš. Diapozitívny film vyvolaný procesom C-41 vytvára niektoré z tých najživších farieb, aké som kedy videl.

Výsledok je ovplyvnený mnohými faktormi, ako je značka a typ použitého filmu, spôsob expozície a chémia použitá na vyvolanie filmu, no farby sa úplne posunú priam bezohľadným spôsobom.

Odtiene zelenej sa stanú modrými alebo žltými, odtiene červenej sú zas oranžové alebo fialové a čierna s bielou sa premní na čokoľvek čo sa im zachce. Je to skutočne neobmedzený svet farieb.

Sýtosť a kontrast sú podobne, akoby „utrhnuté z reťaze“ a dodávajú fotke hĺbku a rozmer.

Záver

Fotenie na film je veľmi obohacujúce. Či už si film vyvolávaš doma alebo v labe, ten pocit, keď sa ti do rúk dostane vyvolaný film prináša veľkú radosť.

Krížové spracovanie filmu tieto emócie zväčšuje a pridáva na prekvapení.

Je to jednoduchý a cenovo prístupný spôsob ako pridať tvojim fotkám niečo nové, iné a trochu crazy. Niekedy to prinesie radosť a niekedy aj sklamanie.

Aké skúsenosti s cross-processom máš ty? Podeľ sa s nami v komentároch. 🙂

Diskusia

Ja mam velmi rad crossprocess, najma Lomo XPro200 v medium 120 formate je super (135 vezia nestoji za nic 🙂 ale ako pisem neskorej je to mozno labom). Ale po tom co som si kupil skener a skusobne naskenoval par crossnutych fotiek musim povedat, ze velku zasluhu na tom ako to vyzera ma lab a jeho postprocess, s vlastnou upravou som bol schopny vyladit crossovane fotky na nerozpoznanie od normalnych 🙂 ale nie je to ono 🙂

Pridaj komentár