Vždy keď niekoho počujem rozprávať o Zenite, pousmejem sa. Prečo? Pretože na neho existuje toľko rozdielnych názorov. Tak si poďme povedať prečo Zenit áno a prečo nie a čo je vlastne celkovo zač.

Zenit 11 je SLR zrkadlovka vyrábaná v Rusku. Celokovová konštrukcia tomu zodpovedá a svojho času sa radil k jedným z najdostupnejších a veľmi obľúbených fotoaparátov v okolí Česka a Slovenska – ale aj vo Veľkej Británií. Svedčí o tom aj skoro 15 miliónov predaných kusov. Zenity sú označované na jednej strane za technickú nočnú moru a naopak majú mnoho priaznivcov ktorý si ho bránia.

Výrobca: KMZ/BelOMO
Rok výroby: 1981-1992
Uzávierka: plátenná štrbinová horizontálna
Časy: 1/30s – 1/500s + B
Formát: kinofilm
Rozmer filmového poľa: 24×36
Expozimeter: Selénový
Objektív: Helios-44M2
Bajonet: M42
Váha: 950g

U mňa doma sa povaľujú Zenit 11 a Zenit 12. K 12 som sa dostala skôr, ale kedže sa mi pokazila uzávierka rýchlo som prebehla na Zenit 11. Fotím naň čas od času už skoro 2 roky. A za tie dva roky sme si prežili všeličo. Pády, zmoknutia horúčavy. Už sme spolu nejaký ten film osvetlili dokonca aj potrhali. Okej to bolo čisto moja chyba.

Ako už som spomínala na začiatku jednou  hlavných výhod Zenitu ako takého a Zenitu 11 je jeho dostupnosť a cena. Zenit 11 je možné zohnať v každom druhom bazári za veľmi príjemný peniaz. Ja som telo kúpila za 7€ čo je viac ako príjemný peniaz. Ale to bola skôr šťastná náhoda od človeka ktorý nevedel čo robiť s takým fotáčikom. Takisto je vie podať veľmi slušný výkon pri dobrých svetelných podmienkach. Kedže má kovovú konštrukciu je pevný a pomerne odolný voči nárazu aj počasiu.

K jeho nevýhodám však patrí malý rozsah časov. Aj keď mne pri bežnom používaní, to zatiaľ nikdy neprekážalo. Ďalej je tu jeho charakteristická váha. Zenit 11 je proste ťažký. Vďaka čomu a s ním občas horšie narába. Expozimeter síce je ale je selénový ktorý bol dosť nespoľahlivý ešte aj za času keď bol fotoaparát nový rovno z výroby. Takže meranie je na tebe čo mne parádne vyhovuje. Nastavovanie clony a času od oka je pre mňa jednoduchšie ako meranie expozimetrami. Ale k tomu je ľahká pomoc a to síce stiahni si appku ktorú budeš mať pri sebe v telefóne stále a bude merať svetelnosť za teba.

Záver? Zenit 11 je určite fajn stroj.Vďaka dostupnosti je super práve nato začať s filmovou fotografiou kde je ale zase selénový expozimeter nevýhoda. Fotky dokáže robiť dobré ale to už je zase asi viacej na tebe ako fotografovi. Tak možno skús a možno neskús.

 


Komentáre

Ahoj, Zenit 11 mám teprve chvíli a zatím se učím. Mám na tebe otázku, kde na foťáku zjistím kolik fotek ještě můžu nafotit na film? Je to někde ukázané nebo si to musím pamatovat?

Ahoj Tereza. Zenit 11 má automatické počítadlo fotiek. Na číselníku nad kľukou, ktorou navíjaš film sa ti automaticky zvyšuje číslo po každom odfotení. 🙂

Zenit 11 ma automaticke pocitadlo fotiek 🙂 po volozeni filmu a cvaknutim dvoch na prazdno vynulujes a po kazdom pretoceni sa automaticky pocitadlo zvysi o jedna 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: