Ďalší článok je tu, a sním si predstavíme nového fotografa, ktorý fotí na analóg. Je ňou Thais z Brazílie!

Ahoj Thais, prosím povedz niečo o sebe. Ako si sa dostala k foteniu na film?

Ahojte, volám sa Thais, mám 34 rokov a som profesionálna fotografka. Žijem v Sao Paulo, Brazílii. Ako už môj vek prezrádza, fotiť na film som začala už veľa rokov dozadu. S prichádzajúcim časom som prešla na digitál, ale nikdy som si to tak neužívala ako fotenie na film. Takže sa znova pomaličky snažím prejsť na film. Je pravda, že digitál ešte používam pri pár zákazkách, ale mojím cieľom je prejsť úplne na film.

Fotené na Fuji Pro 400H

Aký fotoaparát používaš? Aký film je tvoj naobľúbenejší?

Väčšinu času používam Nikon F100. To je moja zbraň. Objektívy mením podľa potreby, ale väčšinou sa vraciam k 35mm alebo 85mm. Záleží či potrebujem byť blízko alebo ďalej, no tieto sú moje naobľúbenejšie. Používam hlavne objektívy s pevným ohniskom. Nedávno som sa dostala k malému Point&Shoot Leice AF-C1 na také “len tak” fotenie kade tade. Milujem ju.. je moc krásna. Čo sa filmu týka, ak si mám vybrať jeden film, na ktorý by som mala fotiť po zvyšok života (čo naozaj hrozná predstava) bola by to Portra 400 – farebný, alebo Kodak Tri-X – čiernobiely.

Fotené na Kodak Portra 800
Fotené na Kodak Portra 800

Čo fotíš najradšej?

Milujem fotiť všetko. Ako píšem v biu na mojom Instagrame: “Fotím ľudí, veci a miesta”. Hoci sa živím fotením svadieb a portrétov, rada fotím naozaj hocičo. Fotiť sa snažím deň čo deň, aj keď mi chýba inšpirácia, pretože si myslím, že je to jediný spôsob ako sa stať zručnou fotografkou. V dnešnej dobe je nespočetné množstvo fotografov, takže sa musíš zlepšovať. A jediný spôsob je ten, že budeš fotiť.

Prečo fotíš na film?

Dôvod prečo fotím na film nie je ani tak spojený stým, ako film vyzerá (hoci film je vždy lepší než digitál pre milión dôvodov – hĺbka, farby, zrnitosť, tiene atď.), ale skôr s pocitom. Pre mňa je to pocit ticha. Cítim, že digitál je hlučný a film je pokojný, tichý. S digitálom len fotíš, pozeráš, potom fotíš znova, pozrieš sa, skúšaš ďalšie a pozeráš. Si  v spojení s displejom. No keď fotíš na film, si v spojení s objektom. Máš len 36 záberov (pri najlepšom), takže musíš byť trpezliví. A keď o tom premýšľaš, každé stalčenie spúšte ťa niečo stojí. Takže musíš byť trpezliví a veľmi opatrný.

Fotené na Kodak Portra 160

Čo je na tvojej práci jedinečné? Kde hľadáš inšpiráciu?

To je veľmi ťažká otázka! Je pre mňa ťažké hovoriť o samej sebe. Jedinečná si myslím, je vášeň, ktorú vkladám do fotenia. Klienti hovoria, že jedinečný je môj vzťah k ľuďom počas fotenia. Vzhľadom k tomu, že pracujem hlavne s “obyčajnými” ľuďmi (nie modelmi, nie profesionálmi) snažím sa byť na blízku a vytvoriť pohodovú atmosféru – byť pred fotoaparátom môže byť veľmi zastrašujúce. Asi to mám z fotenia na film. A čo ma inšpiruje? … Všetko! Filmy, hudba, život, cestovanie, knihy. Všetko čo ma robí šťastnou ma inšpiruje, nemusí to byť prepojené s fotením.

Fotené na Kodak Pro Image 160

Kam to chceš s fotkou dotiahnuť? Máš nejaké ciele?

Hmm, už s fotkou pracujem, takže jeden z mojich veľkých cieľov bol splnený. Myslím si však, že všetci chceme, aby nás dokázali spoznať podľa fotiek, však? Jeden z mojich obľúbených fotografov je Anton Corbijn. Dokážem identifikovať jeho fotky hocikde a hocikedy. Takže to je niečo, čo by som chcela. Nie byť ako on, ale mať takú silnú a stálu štruktúru tvorby, že jedného dňa bude vedieť aj dieťa povedať “to je Thais Cavalcanti, som si istý”. Haha

Fotené na Kodak Tri-X 400

Čo chceš odkázať našim čitateľom?

Moja rada znie “stále foť”. Čítaj čo najviac ako sa dá a neboj sa pýtať. Analógová komunita je silná. Na Facebooku nájdeš mnoho skupín a dokonca aj Flickr ti môže pomôcť. Ľudia ti vždy budú ochotní pomôcť ak sa budeš pýtať. Ale  mysli na to, že dobrým fotografom sa nestaneš pokým nevložíš film do fotoaparátu a nezačneš fotiť. Veľa pokáziš, ale veľa sa z chýb dokážeš naučiť! Je to nepríjemné, ale ide o jediný spôsob ako môžeš rásť. Ľudia, ktorí nerobia chyby sa väčšinou nesnažia dostatočne. A posledná vec – fotenie na film nie je ťažké, predsa tvoja babka fotila na film. Tak ako by mohlo?

***
Všetky fotky boli použíté s dovolením autora.

Djibril
Autor

Zakladateľ a autor blogu. K foteniu na film sa dostal cez kamaráta, ktorý mu požičal starú Prakticu MTL5B. Odvtedy ho fotenie na film ozaj baví a veľmi rád sa delí o tieto emócie s druhými. Momentálne fotí na Yashica-MAT 124G, Leica M6 a Olympus µ[mju:] II.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: © Fotimnafilm.sk