Skladovanie filmu v chladničke

Keď som v minulosti potreboval film, stačilo zájsť do najbližšej fotoslužby alebo drogérie, kde býval k dispozícii široký sortiment filmov. Popularita analógovej fotografie síce v posledných rokoch mierne stúpa, ale oproti časom nedávno minulým predajnosť filmov dosahuje len zlomok, a preto aj dostupnosť filmov nie je to čo bývala. Preto si, podobne ako iní fotografi, nakupujem filmy na e-shopoch vo väčšom množstve, aby som ho mal v prípade potreby, stále k dispozícii. S tým súvisí otázka ako správne film skladovať, tak aby vydržal v špičkovom stave po celý čas.

Pri skladovaní filmu by sme mali dodržiavať tieto základné zásady:

Skladovanie čerstvého filmu

  • nespracovaný film treba skladovať v chlade, aby sa uchovala kvalita, ideálne pri 13°C
  • udržiavajte čo najdlhšie pred samotným fotením
  • pri skladovaním dlhšom ako 6 mesiacov je ideálna teplota -18°C
  • aby ste predišli kondenzácii, treba nechať film postupne rozmraziť pri izbovej teplote
  • rolky s filmom sa snažte držať ďalej od veľkého zdroja tepla a priameho slnečného svetla
  • neskladujte film v rozhorúčených vozidlách

Skladovanie exponovaného filmu

  • film treba po nafotení čo najrýchlejšie vyvolať
  • udržujte film v chladnom prostredí
  • ak nemôžete vyvolať hneď vyvolať, dajte ho do chladničky
  • pred tým ako vytiahnete film s chladničky/mrazničky, treba ho nechať určitý čas pri izbovej teplote

Skladovanie v chladničke

Skladovanie filmu v chladničke pomôže výrazne zredukovať nepriaznivé javy vznikajúce pri dlhodobom skladovaní. Napriek tomu ale na film stále pôsobí kozmické gama žiarenie, ktoré spôsobuje blednutie, farebné posuny a väčšiu zrnitosť filmu. Rýchlejšie filmy bývajú gama žiarením narušené väčšmi než filmy pomalé. Napríklad film s citlivosťou ISO 800 je oveľa viac náchylnejší podľahnúť nepriaznivým vplyvom ako film s citlivosťou ISO 50. Aj preto napríklad KODAK skladuje filmy v jaskyni, kde je dopad gama žiarenia minimálny.

Skladovanie filmu v chladničke ho síce nepoškodí, avšak pred tým ako film vytiahnete s chladničky a založíte ho do fotoaparátu, treba počkať a nechať film nech sa rozmrazí na izbovú teplotu. Obyčajne treba počkať 2 až 3 hodiny. Presný čas závisí na teplote v miestnosti a vlhkosti.

https://www.flickr.com/photos/103079835@N07/34637110811/in/photolist-ULLfiH

(Foto od Juraja Zahumenského)

Skladovanie v mrazničke

Pri dlhodobom skladovaní, teda dlhšom ako 6 mesiacov, je vhodné uložiť neexponovaný film do mrazničky. Životnosť filmu tým dokážete natiahnuť aj na niekoľko rokov po vypršaní záruky, keďže zmrazením sa takmer úplne zastavia rozvratné procesy, ktoré inak pôsobia na film pri izbovej teplote. Nezriedka možno dosiahnuť dobré výsledky aj s filmom, ktorý bol niekoľko desaťročí po záruke, avšak to už ide extrémny príklad.

Podobne ako pri skladovaní v chladničke, treba nechať film pri izbovej teplote 2-3 hodiny a až potom ho založiť na aparátu, inak sa môže zlomiť. Rozmrazovať a opätovne zmrazovať film je možné aj robiť aj niekoľko ráz, bez toho aby došlo k zníženiu kvality obrazu.

Viac informácií:

https://www.kodak.com/global/en/service/tib/tib5202.shtml


Autor: Djibril / Titulná foto: Dicky Jiang


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.