Rubrika Fotí na film je späť. Dnes sa zoznámime s mladou študentkou fotografie Ráchel.

Ciao Rachel. Prosím predstav sa nám, povedz niečo o sebe.

Ahojte. Som Ráchel, vždy som Ráchel bola a páči sa mi byť Ráchel. Študujem fotku na SÚV Josefa Vydru, momentálne 3. ročník. Aj keď musím povedať, že moje štúdium bola jedna náhoda, ide o najlepšiu náhodu v mojom živote.

Ako dlho už fotíš na film?

Krátko. Fotila som aj pred školou, ale tak dôležitou sa pre mňa stala až neskôr. Začalo ma fascinovať videnie rôznych ľudí, ako ich zachytiť. Zo začiatku človek vníma fotku ako nástroj na zachytenie momentu, no neskôr si začneš uvedomovať čo do fotky môžeš dať, že ju môžeš ovplyvniť, dokážeš ňou tvoriť. A práve to ma na fotke tak baví, nie len fotiť, ale tvoriť.

a1 a2

Prečo na film fotíš? Je to len kvôli štúdiu?

Začala som fotiť na film, pretože ma to zaujíma. Je to niečo iné, možnosť iného prístupu. Viac sa sústredíš na záber. Nie je to len bezhlavé fotenie všetkého. Venuješ viac času na premyslenie, pozoruješ. Jednak sa ti tak mení myslenie, ale aj fotky sú kvalitnejšie. Fotenie na film mi tiež pomohlo mať k fotke osobnejší prístup. Ceniť si výsledky – väčšie úsile som vynaložila na ich dosiahnutie. A tak mi nezáleží koľko som toho nafotila ale skôr ako.

e1 e2

Aký je tvoj obľúbený fotoaparát? Aký film používaš?

Môj naobľúbenejší fotoaparát na film je momentálne Zenit 12XP. Nie preto, že by to bola kvalita. Mám ho rada pretože to je fotoaparát, ktorým fotil dedko. Mám k nemu taký emocionálny vzťah. Fotiť som však začínala s Yashicou FX-3 Super 2000.

Čo sa filmu týka, fotím na všeličo. Prevažne však na Fujifilm Superia 400ky, Ilford HP5 či Foma.

b2 b1

Fotíš rada aj na iné mašinky okrem zrkadloviek na film? Point & Shoot? Diaľkomer?

Určite áno. Prišla som do kontaktu s viacerými, fotila som na rôzne fotoaparáty, ale nemôžem povedať, že by som preferovala určitý druh viacej. Prevažne fotím na zrkadlovky. c2 c1

Čo fotíš najradšej?

Fotím rada všetko čo vidím. Od krajiny až po portrét, pretože aj krajina je pre mňa portrétom a portrét krajinou.

Čo by si odkázala našim čitateľom?

Nakoniec len toľko, že keď začne človek fotiť, začne si viac všímať, viac vidieť veci a viac sa z vecí tešiť. Foťte čo to dá!

Ak chceš vidieť viac Ráchel tvorby sleduj ju na Facebook-u alebo Instagram-e.

Djibril
Autor

Zakladateľ a autor blogu. K foteniu na film sa dostal cez kamaráta, ktorý mu požičal starú Prakticu MTL5B a začal ho učiť o fotografii. Odvtedy ho fotenie na film ozaj baví a veľmi rád sa delí o tieto emócie s ďalšími. Momentálne fotí na Yashica-MAT 124G a Leica M6.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll Up