pentax me fotimnafilm plants

Dnes by som ti rád predstavil malú SLR zrkadlovku od japonskej firmy ASAHI Optical Co. Ltd – Asahi Pentax ME. Na tento foťáčik som narazil náhodou, keď som hľadal jeho väčšiu sestru Pentax K1000. Mal už na sebe objektív 1:3.5/35 Takumar od firmy Asahi, a 35-ku objektív som aj chcel. Preto motivovaný slovami mojej manželky: „Však skús a uvidíš!“, sme ho išli kúpiť :).

pentax me fotimnafilm slr film camera

Kam ho zaradiť?

Jeho väčšia sestra Pentax K1000, spomínaná hore, je na trhu celkom známa, a aj sa dožila dlhšej výroby – do roku 1997. A mladšia sestra Pentax ME SUPER bola veľmi populárna a obľúbená v 80. rokoch. PENTAX ME, ktorý si teraz rozoberieme, je často považovaný za ideálny fotoaparát, keď chceš začať fotiť na film.

Dizajn

Hneď prvú vec, ktorú si na ňom všimneš je jeho veľkosť, alebo skôr neveľkosť. Je to maličká SLR zrkadlovka, veľkostne je asi ako Olympus OM-1. Dokonca jeho šírka a výška sa dá porovnať s iPhone 6 (131 x 82,5 x 49,5 mm), takže ak si ten typ človeka, ktorý rád všetko nosí po vačkoch, jeho telo ti bude vyhovovať. Je dostatočne robustné a vydrží aj horšie zaobchádzanie. Dobre ti padne do ruky a ak si šikovnejší ako ja, dokážeš všetko urobiť aj jednou. Ani jeho váha ti krk, či zápästie nezlomí – má menej ako pol kila.

Druhá vec, ktorou ťa očarí, je jeho hľadáčik. Na to aký je malý, má ho obrovský až 0.95x, a je za neho často chválený. Je väčší ako majú niektoré dnešné novodobé DSLR zrkadlovky.

viewfinder pentax me fotimnafilm

Ovládanie

Ďalší krok, ktorý by si urobil, je navinutie 35 mm filmu a slabé podržanie spúšte. Tak uvidíš rýchlosť uzávierky. Automatická uzávierka je naozaj presná, ak ti maličké červené led svetielko v ľavom rohu ukazuje 125/1, tak aj 125/1 odfotíš. Má tiež kompenzáciu expozície od 1/4x po 4x. Ak sa ti náhodou dve A76 batérie vybijú, fotoaparát môže pokračovať v manuálnom móde pri uzávierke 100/1. Which is nice :).

Pocity

Ako som spomínal Pentax ME je poloautomat, a to pre niekoho znamená, že je aj-aj a pre niekoho ani-ani. Super pre ľudí, ktorí nechcú riešiť rýchlosť uzávierky, clonu alebo ISO. Chcú mať fotku rýchlo, aby mohli zachytiť danú sekundu a daný okamih.

Ale možno si typ ktorý miluje expozičný trojuholník a všetko čo má na sebe “polo alebo auto” ti nesedí. Ak je to tak, toto pre teba nebude ideálny fotoaparát. Veď predsa: “fotenie má byť také isté umenie ako fotka.”

Záver

Ako hodnotiť Pentax ME? Je to výborná mašinka a som veľmi rád, že som ju mohol skúsiť. Záleží, ale na tebe. Mne osobne nevadí, keď niečo za mňa vypočíta stroj, hlavne keď to vypočíta dobre a presne. Uľahčuje mi to prácu. Ale na druhej strane chápem niekoho, kto tú prácu nechce mať uľahčenú.

Preto aj veta, ktorou opisujem a požičiavam tento foťák znie výstižne: „Veď skús a uvidíš!“


Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: