Netradične, a poprvýkrát tu máme taký dvoj-rozhovor. Ale kedže Pončákoví obaja fotia na film a obaja majú osobitný prístup, museli sme využiť príležitosť. Cez hastag #fotimnafilm som sa dostala na Michalov profil. Jeho fotky mi hneď padli do oka.

Cez ne som sa prestalkovala na Katkin profil a jej blog, a musím povedať, že ten ma veľmi chytil za srdiečko. A tak som vedela, že musím týmto manželom napísať a spraviť rozhovor. Boli veľmi milí a súhlasili. A tak sa teším, že ho teraz, môžeme zverejniť svetu.

Ahojte! Povedzte nám, prosím, niečo bližšie o sebe

M: Narodil som sa v Prešove rok a pol po revolúcii. Študoval som chémiu, pracujem fulltime v misijnej organizácii, venujúcej sa práci s mladými ľuďmi, ak mám voľný víkend, fotím svadby a podľa testu 16 personalities som 100% extrovert.

Mám rád hrebeňovky, málokedy si nechám ujsť príležitosť vyliezť na niečo vysoké a ak mám čas, veľkú radosť mi robí spraviť si do bytu nejaký kus dreveného nábytku.

K: Mám 24 rokov a už viac ako 2 roky som vydatá za veľmi dobrého muža. Okrem Miška mám rada aj knihy, home design a bežkovanie. 

Som večný študent psychológie a tak ako Miško pracujem v organizácii TCKompas, kde vediem projekt KPM (Konferencia pracovníkov s mládežou). Rada zachytávam krásu naokolo cez písanie a fotenie a raz by som chcela pomáhať ľuďom mať zdravé manželstvá.

Ako ste sa dostali k foteniu ako takému?

M: Keď som bol na strednej, dostal som od otca úlohu vybrať nám nejaký rodinný foťák do 10.000 korún slovenských. Výberom prešiel kompakt Panasonic Lumix neviemčo. Nevedel toho veľa, ale nebol to úplný automat. 

To bol ten moment, kedy som po prvýkrát načrel do hlbín fotografie a kedy ma to chytilo.

Michal ty sa foteniu venuješ ako profesii, kedy prišiel ten zlom, že si začal fotiť na film?

M: Nespomínam si už celkom presne čo bolo prv, ale myslím, že to bolo skôr naopak. Po rodinnom kompakte prišla na osemnáste narodeniny prvá zrkadlovka. Bol to Nikon D60. 

Ním som fotil prvé stužkové a neskôr aj zopár svadieb, ale myslím, že fotenie na film prišlo ešte o niečo málo skôr ako kšefty. 

Prvé filmové fotky som urobil na požičaný aparát PRAKTICA L. Tento analóg ma zlomil. V tej dobe som si to takto vôbec sám pred sebou nepomenoval, no cítil som, že to je ono. Toto chcem viacej. Viac sa tým zapodievať, viac tomu rozumieť. A táto túžba ma hnala. Keď človeka niečo baví, je ľahké sa tomu venovať. A tak som sa aj ja veľakrát uprostred noci prichytil, že už niekoľko hodín si čítam na internete o fotografovaní.


A čo Katarína? Začali ste fotiť na film naraz?

K: Nie, nie. Michal bol už dávno fotkou pohltený, kým ja som ešte ani netušila, že ma to zaujíma. Vlastne jednou z prvých vecí, ktorá sa stala, keď sme sa začali kamarátiť bola, že Miško mi pozháňal filmový foťák na trhu starožitností a potom mi nechal knihu o fotografovaní na múriku pred naším domom.

Myslím, že ma fotenie začínalo zaujímať a preto sa toho Miško chytil, ale keby nebolo jeho trpezlivého učenia a vysvetľovania, ktoré odvtedy trvá až dodnes, pravdepodobne by som sa to nikdy nenaučila.

Prečo fotíte práve na film?

M: Pre viac vecí. Film je iný. V mnohých aspektoch. Praktica ma naučila porozumieť expozičnému trojuholníku a zautomatizovať ho. Páčilo sa mi, že foťák za mňa nič nerobí a musím premýšľať. To bola pre začiatky môjho fotenia vynikajúca škola. 

Teraz používam kvôli rýchlosti automatickejší aparát, no ostatné skvostné vlastnosti filmu ostali. Páči sa mi, že fotky nevidím hneď, ale musím na ne čakať. Vždy je to potom udalosť, keď si s Katkou spolu pozeráme čerstvo vyvolaný film. Páči sa mi neinstantnosť tohto fotenia, if you know what I mean. Nenacvakať 50 fotiek na každom kroku, ale dobre si premyslieť každý cvak.

 Páči sa mi atmosféra fotiek na film. Vyzerajú inak ako fotky z DSLR.

K: V mnohých oblastiach som minimalista a aj v rámci fotenia sa mi páči nežiť kvantitou, ale kvalitou. Triediť desiatky rovnakých záberov by ma nebavilo. Je na tom niečo pekné mať len jednu-dve fotky zo špeciálnych momentov a čakať, či sa vôbec vydaria.

Film má aj oveľa špecifickejšiu atmosféru. Keď sa o rovnakú vec snažia insta filtre, pôsobí to lacno a fejkovo. A hlavne filmové foťáky sú zväčša veľmi jednoduché, pokiaľ ide o funkcie. Digitálne telá obsahujú milión pre mňa zbytočných gombíkov.

Čo vás baví fotiť, keď ste na cestách?

M: Najviac Katku. Potom život ľudí, obyčajné momenty. To sa ale málokedy podarí.

K: Všetko, čo považujem za krásne. Ľudí, miesta, prírodu, výhľady, architektúru, detaily. A doma najčastejšie pekné momenty každodenností.

Aký fotoaparát je „ten váš“?

M: V súčasnosti najčastejšie siaham po Nikone F100, hlavne kvôli možnostiam, ktoré mi ponúkajú objektívy, ktoré používam pri práci. Nejeden film však v mojich rukách prešiel aj viacerými Prakticami.

K: Čo najjednoduchší. Momentálne to je Nikon F65. Má dokopy asi 3 tlačítka, obmedzené schopnosti, a keď je tmavo, už sa fotiť nedá a hotovo. Love it. 

Ak by ste si mali vybrať len jeden film, ktorý by to bol?

M: Pred pár rokmi som sa zamiloval do čiernobielej fotografie, no často je to boj, rozhodnúť sa, či čiernobiely alebo farebný. Rád aj experimentujem, no ak len jeden, tak asi Kodak Portra 160.

K: Ja vôbec nie som filmový fajnšmeker na rozdiel od môjho manžela. Nevyberám si ani čiernobiele, ani drahé profesionálne. Obyčajný Kodak 200 a 400 je všetko čo chcem a potrebujem. 

Je to presne tak ako to vyzerá, ja som úplný filmový laik, žiaden expert a k tomu aj veľmi anti-technický tip, takže čo sa týka otázok o foťákoch, filmoch a technike, tak na tie by som ja ani nemala odpovedať :D.

Aké je to žiť v kreatívnom manželstve?

K: Je dobré, že sme v tom obaja, že si rozumieme a pomáhame si. Keby jeden z nás nemal pochopenie, bolo by to oveľa ťažšie. Myslím, že ja mám dobré rady pre Miška pri fotení a úprave fotiek a on je zas veľmi nápomocný, keď fotím ja, ale aj pri písaní, ktoré mi stále trpezlivo edituje. 

A mám veľkú záľubu v tom, aký je Miško šikovný. Vie pre nás vyrobiť nábytok, ale i navariť obed. To všetko je samozrejme pre naše manželstvo veľmi prospešné.

Čo alebo kto vás inšpiruje?

M: Pokiaľ ide o film, asi nemám nejaký konkrétny vzor, no rád sa teším z tvorby iných ľudí na instagrame či v rôznych fotografických skupinách na Fb. Mimo fotenia Casey Neistat, lebo robí veci inak ako ja.

K: Čo sa týka fotografie, je to Nirrimi Firebrace. Jej blog som začala sledovať už dávno, hlavne kvôli fotkám. To bola úplne prvá inšpirácia aj pre môj blog jeho.sk.

Čo by ste odkázali ľuďom ktorí chcú začať fotiť na film?

Začnite. Ale fakt!

***
Michala a Katku môžeš sledovať na Instagrame – Katarína, Michal a blogu.

Všetky fotky boli použité s dovolením autora.


Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: