Ako ku každej veci, aj ku foteniu na film sa dá pristupovať rôzne. Mám veľa známych, ktorí si fotenie na film zamilovali pre pocit a istú slobodu od okamžitého obrazu. Potom sú tu ale ľudia, ktorí si nezamilovali len samotné fotenie, ale aj proces fotenia,vyvolávania a zväčšovania. Takýmto šikovným chalaniskom je aj Lukáš Peter Tóth, ktorého schopnosti v tmavej komore som mu vždy závidela.

Ahoj, povedz nám prosím pár slov o sebe

Čauko, som Lukáš Peter Tóth mám 19 rokov. Už odmalička som fotografiu vnímal ako niečo neobyčajné. Otec fotografoval všetko, a tak som to jedného dňa skúsil aj ja…. a už ma to nepustilo. Baví ma to natoľko, že som fotografiu vyštudoval na strednej škole – kde inde ako na bratislavskej ŠUPke. A práve tam sa u mna zrodil záujem o analógovú fotku. Vďaka školským cvičeniam ma film chmatol a nepustil.

lukáš peter tóth fotím na film sk

Ako a prečo si začal fotiť na film?

Ako som už spomenul, začalo to na ŠUPke v tmavej komore. Ohúrilo ma, keď som prvý raz vyvolal negatív a zväčšil print. Spočiatku ani nešlo ani tak o finálny výsledok, ale o ten dobrý pocit z veci, ktorú človek sám vytvoril. Práve moment, keď človek otvorí vyvolávací tank a uvidí obrázky na negatíve je pre mňa neopísatelný, kto si nevyvolal vlastný film ten to nepochopí  (no offense, aj negatívy z labu sú super ale….)

lukáš peter tóth fotím na film sk

Čo fotíš?

Perfektná otázka, na ktorú nemám výstižnú odpoveď. Vždy odpovedám, že proste rád fotím, mám rád ten cvak. That’s all. Samozrejme počas školy som si prešiel rôznymi témami a námetmi. A keď mám byť aspoň trošku konkrétny, tak sa najviac vidím v dokumente, alebo streetovej fotke, bavím ma nájsť a zachytiť niečo čo sa nachádza  v priestore a pridať do toho moj vlastný pohľad.

lukáš peter tóth fotím na film sk

Čím fotíš?

Vyskúšal som už mnoho analógových fotoaparátov rôznych formátov. Niektoré ma zaujali viac, niektoré menej – klasika. Čo fotoaparát, to nástroj na zachytenie toho čo vnímam a vidím. Medzi moje oblúbené patrí Nikon F3 a malý Olympus Mju II. Tieto fotoaparáty ku mne jednoducho prirástli. Pomaly, ale isto sa v mojom rebríčku oblúbených fotoaparátov prebíja na vysoké pozície Leica M6, ktorú ešte stále spoznávam.

lukáš peter tóth fotím na film sk

Čo ťa inšpiruje?

Moje fotografie ukazujú to čo ma obklopuje, moju výpoveď. Keď nad tým tak premýšlam, napadá mi už ohratá odpoveď, svet okolo mňa je mojou inšpiráciou. Nuž veľmi obšírna odpoveď to nie je, ale je to tak. Pozorovať svet cez hladáčik fotoaparátu je jednoducho to čo ma berie.
Lukáša môžeš sledovať na Instagrame, kde pravidelne postuje filmové aj nefilmové fajnoty.
***
Všetky fotky boli použité s dovolením autora.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.