Dnešný článok bude krátky. Predstavím ti malý gadget menom Lens Taab, ktorá mi pred nejakým časom prišiel. Čo to je a na čo slúži?

Ako to celé začalo

K tejto vecičke som sa dostal čistou náhodou na Instagrame, prechádzjúc si #filmphotography fotky. Keďže som verným členom Leicahype-u a poznám ich objektívy, hneď som tušil o čo ide. Zaostrovací krúžok na objektív pre diaľkomer a SLR fotoaparáty. Ešte v ten deň som si pozrel ich web a objednal jeden kus na môj Canon AE-1 a Vivitar, na ktorý momentálne fotím.

Ide teda o zaostrovací krúžok, ktorý slúži na uľahčenie zaostrovania na fotoaparáte.

Dizajn a vyhotovenie

Lens Taab je vyrábaný z gumy, vďaka čomu je flexibilný a ľahko sa prispôsobí objektívu; dobre si sadne. Zárez vytvorený na prst je mäkký, netlačí. Vyrába sa v 3 veľkostných vyhotoveniach

  • mini (priemer objektívu od 44mm do 57mm)
  • standard (priemer od 50mm do 64mm)
  • hefty (priemer od 64mm do 76mm)

Montovanie

Keď som si krúžok „montoval“ na objektív, uvažoval som ako ho najlepšie dať tak, aby pokryl čo najväčšie rozpätie zaostrovania. Keďže fotím veľa v meste, najviac vo vzdialenostiach od 3 do 1 metra. Bolo pre mňa dôležité dať si ho tak, aby tieto boli čo najjednoduhšie zaostriť.

lenstab
Toto riešenie mi prišlo ako najpraktickejšie. 8hodina – 10m / 6hodina – 3m / 4 hodina – 0.5m

Celkový dojem

S namontovaným TAAB-om na Canone som sa vybral do ulíc testovať. Bol som veľmi milo prekvapený. Bál som sa, že po dlhšom čase bude guma nepríjemná, tlačiť. Vôbec som ten pocit nemal, práve naopak, tento spôsob zaostrovania mi prišiel byť úplne prirodzený a nemal som nutkanie zaostrovať „starým“ spôsobom.

Tvrdenie, ktorým sa firma chvály, že lenstab šetrí tvoj čas, je úplne presné. Podstatne kratšie. Pohyb prstom je rýchlejší a plynulejší ako celou rukou a tak som dokázal zaostriť bez zbytočných problémov a komplikácií. Chválim!

Viac sa o ňom dočítaš na ich webe.


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.