Čiernobiely film Kodak T-Max 400

Keď sa v oblasti analógovej fotografie spomenie firma Kodak, určite ju netreba nikomu predstavovať. Už sme tu mali recenziu na jeden z najznámejších čiernobielych filmov od tejto firmy a to Tri-X, no dnes sa pozrieme na jeho súrodenca T-MAX 400.

Kodak T-MAX 400 v skratke

  • Výrobca: Eastman Kodak Co.
  • ISO: 400 (DIN 27°)
  • Dostupné formáty: 35mm (kinofilm), 120 (zvitkový film)
  • Dostupné citlivostné varianty: 100 (TMX), 400 (TMY-2), 3200 (TMZ)
  • Proces vyvolávania: Negatívny
  • Hlavné výhody: prijateľná cena, ostrosť, podanie poltónov, dostupnosť
  • Dostupnosť: ★★★★☆

Definícia

Kodak Professional T-MAX je panchromatický čierno-biely negatívny film, obdarený tabulárnymi kryštáľmi vhodný pre všestranné využitie. S úspechom je ho možné použiť nielen pre portrétnu, dokumentárnu, športovú a novinársku fotografiu, ale aj pre krajinárske a reklamné zábery.

Dostupný je v niekoľkých citlivostných variantách, no ja budem písať o 400-ke.

História filmu Kodak T-Max

Film bol pôvodne vyvinutý a vyrobený spoločnosťou Eastman Kodak od roku 1986. Teraz ho vyrába spoločnosť Eastman Kodak, ale distribuuje a predáva spoločnosť Kodak Alaris. Začiatkom roku 2002 Kodak tento film mierne poupravil. Došlo k miernej zmene obalu a časom spracovania. V roku 2007 došlo k zmene riadkovania z 125 riadkov / mm na 200 riadkov / mm, čím sa tento film dostal na rovnakú úroveň ako jeho 100ISOvá verzia, ktorá sa často používa na test ostrosti šošoviek.

Citlivosť a zrnitosť

T-MAX je film s citlivosťou ISO 400 (DIN 27°), čo z neho robí akúsi zlatú strednú cestu vhodnú pre fotenie za bieleho dňa, ale aj do jemne „low light-ových“ scén. Fotenie pri slnečnom dni mu ide zrejme najlepšie.

Zrnitosť filmu sa odvíja aj od vývojky, ktorú použiješ – od jej riedenia, no v každom prípade je zrno tohto filmu veľmi príjemné a obzvláštni tvoje fotky. Nie je ho ani veľa ani málo a ako vraví výrobca, udrží si aj výbornú ostrosť a krásne podanie poltónov. 🙂

Dostupnosť

Tento film je vďaka svojej obľubenosti pomerne ľahko dostupný a určite ho nájdeš aj vo svojom obľúbenom foto – obchode.

Záver

Kodak T-MAX 400 jednoznačne patrí k mojim obľúbeným filmom, ba nebojím sa povedať, že je aj NAJobľúbenejší. Moje srdce si získal krásnymi poltónmi,podaním čiernej a výborným dynamickým rozsahom. Taktiež spomínané zrno dodáva fotkám atmosféru. Ak si s ním ešte neprišiel do kontaktu určite ti ho môžem len a len odporúčať. 🙂


Komentáre

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: