fuji provia diapozitivny film

Fujichrome Provia 100F je vysokokvalitný farebný diapozitívny film s extrémne jemným zrnom a prirodzenými farbami. Dostupný je vo viacerých formátoch (35mm, 120, 220, 4×5″ a 8×10″).

Aj keď v posledných rokoch zažíva fotenie na film revival, väčšina ľudí siahne po lacnejšíchuniverzálnejších negatívnych filmoch. Keď vám, ale ide pri fotení o nekompromisnú obrazovú kvalitu, Fuji Provia je rozhodne tou správnou voľbou. To je zároveň aj jeden z dôvodov, prečo naň fotím a prečo som sa rozhodol napísať tento článok.

Kontrast a farby

Zelenú a červenú farbu zachytáva tak verne, ako žiadny iný film, s ktorým som sa zatiaľ stretol, či už negatívny alebo diák. Ako to už u diákov býva, je dosť kontrastný, aj keď nie až tak ako jeho bratranec Velvia.

Prednosťou tohto filmu je vysoká ostrosť a extrémne jemné zrno – RMS-hodnota je zrna 8, čo z neho robí prakticky „bezzrnný“ film. Zachytáva detaily s výnimočnou precíznosťou a optimálne vyváženou gradáciou.

Využitie

Kvôli svojmu prirodzenému farebnému podaniu je, na rozdiel od ultra-saturovanej Velvie, použiteľnejší ako univerzálny film, ktorý možno použiť na rozmanité situácie: portréty, produktová a módna fotografia, cestovanie, zvieratá, či šport.

Ak milujete portréty, s pomocou tohto filmu dosiahnete nádherné podanie pleťovky. Ak zbožňujete fotenie krajiny, Provia vás nadchne nádhernými, sýtymi odtieňmi zelenej a krásnou modrou oblohou. Foťte počas „zlatej hodiny“ a odmenou vám bude nádherný zlatý a jantárový nádych. Je to vskutku univerzálny film a nevadí mu ani mierne pod či preexponovanie.

Dostupnosť

Zväčša sa možno s týmto filmom stretnúť na e-shopoch, výnimočne ho dostať kúpiť aj v niektorých fotolaboch. Rozhodne ho dostať v obchodoch ako Fotoškoda či Prolaika, prípadne na eBayi.

S vyvolaním je to trochu horšie. Vyvoláva sa procesom E-6, čo v dnešnej dobe už neponúka každý fotolab. Určite vám ho ale vyvolajú v Expres FOTO v Trenčíne či vo Fotoškode v Prahe, a to aj expresne.


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.