Fomapan 100 bol vôbec prvý film na ktorý som fotila. V prvom ročníku na strednej, keď som si existenciu filmov pomaly ani neuvedomovala, sme si povinne každý museli zaobstarať „fomu stovku“ na expozičné cvičenia. Odvtedy sa s ňou striedavo kamarátim. Otázka je či Foma je „prilacná“ na to aby bola dobrá.

Ale je to ozaj tak? V čom je „foma stovka“ super, prečo ju máme radi a prečo nám občas lezie na nervy ?

Fomapan 100 je dostupný v dvoch variantách: Fomapan 100 Classic a Fomapan 100 Professional. Tak počkať, počkať aký je tu rozdiel? Keďže mi to nebolo jasné (fotila som predsa oba a žiaden značný rozdiel som nevidela) snažila som sa pýtať na túto tému všade možne. Ukázalo sa že professional by mal byť rezaný zo stredu pásu a teda by mal mať rovnomernejšiu svetlo citlivú vrstvu a nemal by sa pri sušení tak krútiť. Zatiaľ čo classic by mal byť zo zbytku. Ale emulzia aj pás by mal byť rovnaký. Ale ako sa aj veľa ľudí vyjadrilo, rozdiel ťažko nájsť.

Zábleskové osvetlenie

romanka a djibril fomapan 100

Fomu som od začiatku používala primárne na fotenie v ateliéri a to práve kvôli jemnému zrnu, ktoré 100 ponúka a príjemným tónom. Pleťovka ojoooj to je to kde sa tento film ukáže. Mnohí ju vyhľadávajú práve pre jej old fashion nádych a škálu šedej.

Priame slnečné svetlo

fomapan 100

Stovka znesie aj priame slnečné svetlo s jemnou kresbou. Čo však ja vnímam ako negatívum je niečo čo by som nazvala nekonečná šeď. Fomapan 100 nie je zrovna naj-kontrastnejší čiernobiely film na aký som fotila. A pri zlých svetelných podmienkach to značne odrazí na výsledku.

Záver? Fomapan 100 Classic je použiteľný film, a vzhľadom na jeho cenu by som povedala, že neskúsiť si vycvakať aspoň jednu rolku by bola škoda. Neviem či je to tzv. málo muziky za veľa peňazí, ale určite je to nejaká muzika za málo peňazí. Tak ako všetko, má svoje pozitíva a negatíva. Tak čo, vyskúšaš?


Komentáre

Riešenie nekonečnej šedi a kontrastu – PUSH na 200 a mierne pridať na vyvolávacom čase, tak 10-15%. Funguje to v akejkoľvek vývojke. Pozor treba dať len na ostré priame svetlo slnečných dní – tam radšej exponovať na nominálnu citlivosť – tak či tak tam nekonečná šeď nehrozí. Pri mäkkom svetle je u mňa ale push o 1 EV nutnosťou.

Fomapan 100 i 200 jsou prima filmy. Používám je teď na dvojexpozice, kde je přece jen hodně odpadu, takže i cena hraje roli 🙂 Není pravda tvrzení, že na vážnější práci je třeba Ilford a pod.. Jinak narazil jsem na tento web a moc se mi libi! Držím palce!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: