Ester Mládenková

K zaujímavým ľuďom sa dá dostať všelijako. Ester som myslím prvýkrát stretla niekde na školskej chodbe. Niežeby sme vtedy spolu zvlášť komunikovali, ale dostalo sa mi od mojich kamošov, že Ester fotí. A ešte ako! Keď sme spolu fotili prvé fotenie pre projekt enanena, súhlasila s tým, že niekedy spolu spravíme rozhovor. A tak o niekoľko mesiacov neskôr je rozhovor naozaj hotový!

Ester je jedinečná osôbka, priam existencia, ktorá vidí svet po svojom. Primárne študuje a venuje sa grafike, či umeniu, či ako. No veľká časť jej života sa odráža aj vo fotkách.

Ahoj! Povedz nám niečo o sebe.

Pozdravy všetkým, čo čítajú! Som Ester, mám 19 rokov a z toho 4 roky fotím na film. Chodím na bratislavskú ŠUP-ku, ale neštudujem fotku. Ináč žijem v Žiline. Krásne to mesto. „Nebe je tam modrý a zlatý, ženy krásný a cudný.“

Kedy si začala fotiť? A na film?

Moje začiatky boli v štýle pokus-omyl. A stále to tak je, hehe. 🙂 Začala som fotiť, keď som mala 15 a našla som v skrini rodičov Minoltu Dynax 500si, ktorú dostali svadobným darom. Svojho času stála 18 000 slovenských korún, takže bacha! Svoju prvú analógovú fotku si pamätám celkom presne. Sú to 3 kravy stojace v zástupe a pozerajúce sa do fotoaparátu. Milé. Ešte taký „funfact“, že prvý film, ktorý som nafotila som kúpila v DM drogérii (sorrynotsorry celá fotografická obec, ale vyšiel celkom obstojne). Predtým som nefotila vôbec.

Vždy ma fascinovalo, že fotenie je len akýsi vedľajší produkt tvojej tvorby, ale zároveň akoby je s tebou nerozlučne späté. Čo fotenie dáva tebe?

Áno, fotenie je vedľajší produkt. Vedľajší produkt môjho života. Fotím všetko. Fotím veci, ktoré sa mi páčia, veci, ktoré sa mi nepáčia, ale najmä fotím iba veci, ktoré ma bavia. Fotenie mi taktiež dáva reflexie. Znie to síce pateticky, ale je to také zrkadlo do minulosti a jeho odraz má vplyv na budúcnosť.

ester-mladenkova-self-fotim-na-film
© Ester Mládenková

Prečo fotíš na film?

Pretože nerada fotím na digitál. Prečo? Všetky fotky, ktoré odfotím digitálne presuniem do počítača a odtiaľ putujú priamou cestou do koša. Výnimkou je, keď fotím fotoreporty rôznych koncertov či výstav, vtedy občas siahnem po digitále a šetrím film. Digitálny foťák ani nevlastním, vždy si ho musím požičať. A ani ho vlastniť nechcem. Prečo? Fotiť digitálne je pre mňa pohodlné. Vtedy dokážem odfotiť aj 300 fotiek za deň. Pretože môžem. Neobmedzuje ma žiadnych 36 snímkov. Kto to má potom triediť? S filmom je to iné. Každý jeden záber si vážite. Veď to poznáte!

Máš svoj obľúbený foťák a film?

Najradšej fotím na filmy po expirácií. Je mi sympatické, keď neviem, čo od filmu čakať. Vyjde? Nevyjde? To napätie. Ale to je nebo, keď sa mi niečo také dostane do rúk, preto najčastejšie siaham po klasike ako Kodak ColorPlus 200 alebo Kodak Gold 200. Cenovo dostupný a spoľahlivý film. Momentálne fotím na Canon AE-1. Bárs dobrý foťák. Vlastním aj stredoformát, ale nepoužívam ho často. Na bežné nosenie v kabelke je kus veľký. Je to Lubitel-2. Ruská verzia Flexaretu, hehe.

ester-mladenkova-self-fotim-na-film
© Ester Mládenková

Čo je tvoja inšpirácia?

Asi je to otrepané, ale je to život. Normálne pozemské prežívanie. Inšpiráciu na internete vedome nečerpám, ale podvedome určite áno. Tu je pár mojich obľúbených fotografov: Martin Parr, Kyle Berger, Daily Portrait, Vendula Knopkova, Alessandro Merlo, Mario Pucic, Lena Luga.

A čo by is odkázala tým, ktorí by chceli začať fotiť na film?

Majte poriadok vo svojich fotkách a všetko robte s láskou, kamoši! Nebojte sa striedať foťáky a filmy. Experiment je povinnosť. Foteniu zdar!

ester-mladenkova-self-fotim-na-film
© Ester Mládenková

***

Chcem poďakovať Ester, že si našla čas na rozhovor napriek hektickým životným obdobiam ako sú maturity a príjmačky na výšku. Ak si chceš pozrieť viac z jej práce, môžeš ju sledovať na Tumblr a Instagrame. Stojí to zato!

Všetky fotky boli použité s dovolením autora © Ester Mládenková. 


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.