Instantný film. Kategória sama o sebe. Koho nefascinuje sledovať ako sa práve odfotení snímok postupne zobrazuje ? Kto nerád máva pozitívom a čaká na výsledok? Preto si predstavíme Bianku a jej instantnofilmovú tvorbu.

Ahoj Bianka! Povedz nám ktože si, čo robíš a ako fotíš

Takže ahojte, som Bianka. Študujem úžitkovú fotografiu na ŠÚV Josefa Vydru v Bratislave. V oblasti fotografie uznávam skôr tú pôvodnejšiu cestu, čiže analógovú.
Fotím zatiaľ len na kinofilm, nenápadne si dokumentujem svoj vlastný svet, či nejaký osobný, subjektívny zmysel určitej veci. Mám rada farby, svetlo, kompozície nevedome vytvorené ľuďmi a ľudské osobnosti. Baví ma psychológia, ktorú často zdokumentovávam. Čo sa týka techniky, používam samozrejme aj digitál pri vážnejších témach/prácach. Pri dokumentovaní aj moju srdcovku Instax, ktorá ma sprevádza životom, potom ešte nejaký ten kinofilmový kompakt a podobne.

fujifilm instax instant fotka

Ako si sa dostala k foteniu na instantný film a k založeniu si albumu so snímkami ?

Dlhšie som si plánovala zakúpenie klasického Polaroidu, ale nájsť ho vtedy nebolo moc jednoduché. Najjednoduchšia cesta bola práve Instax. Chcela som vyskúšať inú formu fotografovania, rýchlu a jednoduchú. Zaujal ma práve ten proces instantného filmu. Keďže ma vo všeobecnosti fascinuje fotografia, moja zvedavosť chcela mať po ruke aj túto vecičku.
Ani neviem, bol to spontánny nápad. Kedže rada dokumentujem a nafotených snímkov stále pribúdalo, rozhodla som sa založiť si akoby taký denník, ktorý by poukazoval na určité momenty v mojom živote. Stále si rada prezerám staré fotky mojej rodiny a z môjho detstva… a tento zámer má aj tento album.

Prečo ho máš rada ?

Mám ho rada, lebo mi dal možnosť vyskúšať niečo iné… Je veľmi praktický a predsa po všetkých momentoch, ktoré so mnou zažil, mi prirástol k srdcu 🙂

bianka foti na fujifilm instax

instantna fotka s fujifilm instax

Čo je pre teba jedinečné na instantnom filme ?

Čo sa týka fotografie, u mňa je na nej jedinečné asi všetko. Pri instantnom filme mi príde jedinečný ten zaujímavý dej prenesenia skutočnosti na hmotný materiál, za pár sekúnd a za intenzívneho svetla. Je to taký menší zázrak  🙂

A ako by si zhodnotila výhody a nevýhody Instaxu ?

Výhody sú určite v praktickosti, hmotnosti a v jednoduchom ovládaní. Nevýhody, u mňa osobne, sú v slabšej intenzite blesku, vo vyššom clonovom čísle a niektorým by mohol prekážať malý formát snímku, na ktorom sú väčšie detaily nerozpoznateľné, ale mne práve táto skutočnosť neprekáža a v celku mi vyhovuje taký aký je.


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.