Každý z nás chce robiť veci čo najlepšie. Ale občas príde frustrácia ako nič čo robíš nie je dobré, ako by si mohol byť o mnoho lepší. Aj keď takéto pocity sú často neopodstatnené túžba sa zlepšovať a robiť veci kvalitnejšie je paráda. Ako skvalitniť svoje fotky?

1. Zmeň uhol pohľadu

Chceš sa posúvať. To často znamená meniť sa, skúšať nové veci. Zmeň niečo na svojom prístupe k fotkám. Rád fotíš hlavne portréty ? Tak skús fotiť krajinu. Fotíš rád jednoduché prázdne kompozície ? Pre zmenu skús neorganizované dvojexpozície alebo fotiť davy ľudí. Vnímaš fotku ako hotovú hneď po odfotení ? Pohraj sa pri jej postspracovaní alebo do nej zasiahni – rob koláže,maľuj nič a škriab do fotiek. Ak vnímaš fotku ako spôsob zachytávania reality skús naopak prostredníctvom nej vytvárať situácie, inscenovat.  V skratke rob veci iným spôsobom niekedy až opačne. Neznamená to nutne že teraz si namiesto portrétov zamiluješ krajinu ale vďaka novej skúsenosti prístupu máš rozšírený obzor nápadov a naučíš sa aj technicky niečo nové. A potom zrazu tvoje portréty majú iný nádych.

2. Nebráň sa prerábaniu

Prerábanie. Existuje niečo otravnejšie ? Ved konečne si niečo spravil, vyvinul si veľa úsilia a teraz to máš urobiť odznova a inak ? Ľudia majú tendenciu lipnúť na prvom nápade ale ak sa prekonáš a na svoje fotky sa budeš pozerať aj ako na skice, budeš nad nimi rozmýšľať prinesie ti to ďaleko kvalitnejší výsledok. Samozrejme väčšinu času sa po odfotení nedá vrátiť na to presné miesto, čas a spraviť to inak. Ale práve vďaka tomu že už vieš čo chceš robiť inak to môžeš nabudúce spraviť lepšie.

3. Poraď sa. Konzultuj

Nové pohľady sú vždy vítané. Okej nie vždy, ved kto z nás má rad prečo nie je hento takto a tamto inak, ale proces tvorenia vedia skvalitniť. Preto sa pýtaj. Pýtaj sa na názor rôzne kategórie ľudí. Niekoho kto ťa pozná, niekoho kto sa fotografii trochu rozumie a možno aj niekoho kto je úplne nezainteresovaný. Možno ťa prekvapí koľkými možnými spôsobmi môže byť videná jedna fotka.A vďaka tomu môžeš aj ty viac do hĺbky pochopiť čo robíš.

4.Odstúp a vráť sa

Poznáš to keď si nadšený lebo máš rozrobenú nejakú sériu fotografií alebo si našiel nový priestor ktorý si okamžite začal fotiť a venuješ sa len tomu ?  Výborne nadšenie je dôležité. Ale takisto je možné že vďaka svojmu nadšeniu si úplne pohltený procesom a nedokážeš svoje fotky alebo projekt vidieť objektívne. Preto sa možno na chvíľu zastav,  a vráť sa k tomu keď ti trochu vychladne hlava. Prečo ?  Lebo teraz, po nejakom čase vidíš veci viac objektívne, kde si spravil akú chybu a čo možno nebol až taký silný nápad. Takže teraz môžeš efektívnejšie pokračovať.

5. Uzavri to

Ak fotografuješ nejakú sériu alebo časozber nejakých priestorov tak sa to pre teba určite nekončí po jednom fotení. Ale možno poznáš sklon ku neustálemu hľadaniu chýb a vecí čo by mohli byt lepšie. Prijmi to že fotky by mohli byt vždy lepšie a vždy bude čo vylepšiť. Ale pokiaľ po nejakom rozumnom čase práce neodstúpiš a nepovieš si že s touto fotkou už ozaj stačí zblázniš sa. Teda ja by som sa. Preto občas musíš veci uzavrieť aj keď vieš žeby mohli byt lepšie pretože ak by si stále dookola opravoval jednu fotku , prišiel by i o možnosť fotiť nové veci.


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.